Ģimenes studija

Vecāku atbalsts mācību procesā: ģimenē ir jāiemāca bērnam mācīties

Ģimenes studija

Atbrīvot nevar - vērtējumam sporta stundās turpmāk jābūt obligāti

Svarīgi veidot veselīgu attieksmi pret savu ķermeni jau kopš mazotnes

Kā ar bērnu runāt par ķermeni un seksualitāti. Iesaka speciālisti

Par veselīgu sava ķermeņa uztveri un pašapziņu, ieliekot pamatus pieņemošai un veselīgai attieksmei pret ķermeni, ar bērnu jārunā jau no mazotnes, vecākiem jābūt gataviem atbildēt uz bērnu jautājumiem. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti sarunājās par kvalitatīvu materiālu pieejamību vecāku izglītošanai un sarunai ar bērnu par intīmiem jautājumiem.

"Tā [intīmās ķermeņa daļas] ir tāda pati ķermeņa daļa kā nervu sistēma, maņas, gremošanas sistēma, arī to var skart dažādas problēmas, slimības, dažādas grūtības, un par to var rasties dažādi jautājumi," norāda Lāsma Līdaka. "Manuprāt, jebkurā laikā lielākā misija vecākiem ir sagatavot bērnu dzīvei. Ja alu laikmetā gatavoja bērnu dzīvei, kur čab krūmi, tur, iespējams, ir lācis, bēdz; ja tev nāk virsū ar loku un bultu, bēdz vai uzbrūc. Tās bija zinības, kas bija svarīgas. Tas, ko paskatāmies realitātē 21. gadsimtā, – mums ir jāsagatavo bērns tam, ka viņam būs nenormāli daudz informācijas un nenormāli daudz iespējas, gribam to vai ne.

Tas, ka vecāki domā, ka viņi pasargās no kaut kādas informācijas daļas un bērns to saņems tikai tad, kad viņš būs morāli pilnīgi gatavs... Vēlu veiksmi! Ja tas izdodas, dalieties, kā tas ir izdevies, gribu zināt. (..) Bērns  ir jāsagatavo atvērtai pasaulei, kur būs ļoti dažādas lietas.

Otrs, ir iespējas. Ir labās iespējas, mēs varam daudz ko izārstēt un daudz ko novērst, ja par to laicīgi runājam un laicīgi atklājam. Ja mēs nepievēršam tam uzmanību, nezinām, kā runāt, mēs neuzzinām no bērna, ka ir kaut kāda vaina, reizēm tas rezultējas ar traģiskām sekām," pauž Līdaka.

Ārste atzīst, – gadījumi, kad meitenes kaut ko ir iebāzušas makstī, notiek regulāri, jo vecāki stāsta, ka nevar bāzt mutē un ausīs; tas, ka puiši nav visu ko salikuši, ir pateicoties anatomijai. Viņi ir mazāk apdraudēti.

Izdevniecībā "Pētergailis" izdota N. L. Peifersa, L. L. Blatsa grāmata "Tur lejā", grāmatu ilustrējis J. Kavamura. No vācu valodas grāmatu tulkojusi Signe Viška. Grāmatas košās ilustrācijas un asprātīgie teksti stāsta bērniem par ķermeni un dzimumorgāniem, iemāca, kādos vārdos saukt sava ķermeņa daļas.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Grāmatas "Tur lejā" redaktore, bērnu grāmatu ilustratore Elīna Brasliņa uzsvēra, ka grāmata "Tur lejā" ir par to, kā runāt par dzimumorgāniem ar savu bērnu, kādus vārdus izmantot – rotaļīgus vai anatomiski pareizos nosaukumus. Tulkotāja Viška ir ieviesusi jaunvārdu – "turlejā" no "tur lejā".

"Šķiet ne pedagogi, ne vecāki nav gatavi runāt ar bērniem. Esam nogaidīšanas stadijā, kad gaidām viens uz otru – vecāki uz dārziņu, dārziņš uz vecāku. Plašajā informācijas pasaulē ir jauki, ka ir grāmata, ko izmantot. Man nav materiālu par šo tēmu, un lielākajai daļai pirmsskolas pedagogu to nav," pauda pirmsskolas pedagoģe, bloga "Rasa par bērniem" autore Rasa Pakalniņa. 

"LSM.lv" bērnu satura un sadaļas "Bērnistaba" redaktore Ināra Antiņa informēja, ka

LSM.lv ir pieejami skaidrojoši un izdrukājami materiāli vecākiem, kas palīdz sagatavoties sarunai ar bērnu par ķermeni, seksualitāti un intīmiem jautājumiem.

Katram no šiem materiāliem ir klāt izdrukājams zīmējums, kas mudinās vecākus sarunai ar bērnu un sarunu padarīs atklātāku. Materiāli par šo tēmu atrodami "Bērnistabā".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti