Ģimenes studija

Ticība Dievam viņus veido par kuplu ģimeni. Ciemojamies pie Apsīšiem Valmieras pusē

Ģimenes studija

Vai ar bērnu ir jājokojas?

Pēcdzemdību depresiju var piedzīvot arī tēti

Vīri cieš klusu jeb arī tēvi piedzīvo pēcdzemdību depresiju

Sabiedrībā mazāk tiek runāts, ka pēc bērna piedzimšanas arī tēvi slimo ar pēcdzemdību depresiju, jo ir mainījies dzīves ritms, ir citas rūpes un atbildība. Vīrieši ir noslēgtāki, viņi par savām izjūtām runā mazāk vai depresiju mēdz mazināt ar kaitīgiem ieradumiem un attālināšanos no ģimenes. Speciālisti iesaka nepārmest sev, domāt par nākotni vai pēc palīdzības vērsties pie speciālista.

"Ģimenes studijā" diskutē biedrības "Tēvi" pārstāvis Gatis Smidrovskis, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un Psihoterapijas klīnikas ārsts-psihoterapeits Ernests Pūliņš-Cinis un biedrības "Debesmanna" dibinātāja Iveta Parravani.

Pūliņš-Cinis skaidro, ka

pēcdzemdības depresijas veidošanās mehānisms atšķiras no depresijas, bet simptomi – nomāktība, atmiņas traucējumi, nespēja koncentrēties, viegla aizkaitināmība – tie ir līdzīgi kā depresijai.

Iveta Parravani  ar pēcdzemdību depresiju saskārās pirms 14 gadiem, kad piedzima dēls, depresiju diagnosticēja, kad bērnam bija 10 mēneši. Simptomi – nogurums, interešu trūkums, zuda interese par to, kas iepriekš nesa prieku, pārņēma pašnāvības domas, juka attiecības ģimenē.

Smidrovskis pauž, ka piedzīvojis ko līdzīgu, – tas bijis kā liels melns caurums, kas ievelk – enerģijas trūkums, skumjas, domas, ka visiem būtu labāk, "ja manis nebūtu". "Tās ir skaudras sajūtas," saka Smidrovskis. Kā iemeslus šai depresijai viņš min lielas sociālās pārmaiņas, hormonālās pārmaiņas, kas notiek arī vīriešiem, arī tas, ka nav laba tēva piemēra.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Dzīves izmaiņas, pielāgots dzīves ritms, izsērot par iepriekš iespējamām aktivitātēm, bet tagad nepieejamām, partneris nav tik emocionāli pieejams, jo rūpējas par bērnu, iemeslus min Pūliņš-Cinis, akcentējot, ka nevar nodalīt tikai depresiju atsevišķi.

"Vīri cieš klusu," pauž Smidrovskis, uzsverot, ka vīriešiem ir vajadzīgas atklātas, godīgas attiecības ar citiem vīriešiem, svarīgi, ka kāds uzklausa, pat ja citi nedod risinājumu.

Kā palīdzēt?  Pūliņš-Cinis min, ka pirmais solis – nepārmest sev to, ka esi nonācis tādā situācijā.

Vecākiem ir tendence likt sev justies vainīgiem. Atbildību pieņem no šodienas uz priekšu, par to esi atbildīgs. Svarīgi arī runāt ar tuvāka loka cilvēkiem, ja nepalīdz, jāvēršas pie speciālista.

Smidrovskis runā arī par to, ka vecāki šādas depresijas gadījumos mēģina šīs sajūtas nomākt ar alkoholu, neveselīgu ēdienu, ātru braukšanu un daudz ko citu, ko otrs var nolasīt kā ziņu – es nevēlos būt šajās attiecībās. Tāpat svarīgi faktori cīņai pret depresiju ir rutīna un režīms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti