Kādēļ olu dzeltenums vārot kļūst zils? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aicinām vecākus kopā ar bērniem pievērsīsimies olu pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par olām, to uzbūvi un lauztu dažus stereotipus.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Kādēļ olu dzeltenums vārot kļūst zils?

Eksperiments veicams tikai pieaugušo klātbūtnē!

Iesakām šo eksperimentu veikt pirms kāda olu ēdiena gatavošanas, jo iegūsim vairākas vārītas olas

Nepieciešams:

  • vairākas olas
  • katliņš ar ūdeni
  • plīts olu vārīšanai

Norise:

Ieliec katliņā vairākas olas un uzliec katliņu vārīties. Kad ūdens sāk vārīties, uzņem laiku, pēc  5, 10, 20 minūtēm izņem olas un atdzesē. Pirms olu nolobi, iesit olu un pasmaržo. Kur esi jau sajutis šādu smaržu? Nolobītās olas pārgriez uz pusēm un izpēti, kādā krāsā ir dzeltenums. Kādā krāsā ir olas dzeltenuma un baltuma saskaršanās vieta?

Skaidrojums:

Piecas minūtes vārītas olas dzeltenums vēl var būt daļēji šķidrs, jo olbaltumvielas nav pilnībā atritinājušās. Jautājums – kāpēc centrs atritinās pēdējais? Karstums nāk no ārpuses, un centrā karstums nonāks pēdējais.

Olas baltumā ir sēru saturošas olbaltumvielas. Olas karsējot, daļa no šī sēra izdalās kā sērūdeņradis.  Tādēļ iedauzot un pasmaržojot olu, var sajust vieglu sērūdeņraža smaržu.

Sērūdeņradis arī izdalās sēravotos vai sēravotu veidotās dūņās. Kad olas bojājas, tad tajās rodas ļoti daudz sērūdeņraža, jo tad visas olā esošās olbaltumvielas noārdās. Tādēļ sērūdeņradi mēdz saukt arī par "puvušu olu smaku". Sērūdeņa avotos sērūdeņradi rada īpašas baktērijas, kas dzīvo vidē bez skābekļa. Sērūdeņradis var reaģēt ar metāliem, un rodas tumši metāla sulfīdi. Arī sēravotu dūņas ir tik tumšas šī iemesla dēļ – ūdenī esošie metāli veido tumšus sulfīdus.

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2023. gada 8. aprīlī.

Svinam Lieldienas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti