Dienas ziņas

Jaunietes Kurzemē izveidojušas uzņēmumus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Daugavas krastā kuplā pulkā svin Lieldienas

REPORTĀŽA: Daugavas krastā kuplā pulkā svin Lieldienas

Īpaši siltais un saulainais laiks svētdien svētku svinētājiem piedāvāja iespēju doties ārā un baudīt pavasari. Plašs skaits cilvēku savas Lieldienu svinības šodien bija nolēmuši sākt Doles salā, kur Daugavas muzejā varēja piedalīties visdažādākajās aktivitātēs.

Par spīti tam, ka šī nakts ar pulksteņa griešanu sanāca par stundu īsāka, daudz cilvēku Doles salā pulcējas jau pietiekami agri no rīta. Brīžiem pie ieejas Daugavas muzejā pat veidojas rindas. Lieldienu svinētājiem plašs klāsts ar aktivitātēm, no kā izvēlēties. Mazākajiem iespēja darboties radošajās darbnīcās, veidojot rotājumus. Var arī iet un padraudzēties ar trušiem. Protams, kā jau Lieldienās neiztikt arī bez olām – to rotāšanas un pēc tam arī krāsošanas sīpolu virā, kas burbuļo virs uguns pagalēm. Starp pasākuma dalībniekiem LTV sastapa arī pa kādam ārzemju viesim, tai skaitā Toniju no Spānijas, kurš pastāstīja, ka viņa dzimtajā zemē Lieldienās tiek baudīts īpašs deserts: "Tas sastāv no maizes gabala ar vārītu olu. Bet mēs nekrāsojam olas ar sīpoliem vai citām lietām. Un pēc tam dodamies uz laukiem lidināt pūķus. Tas ir ļoti raksturīgi manam reģionam, Valensijai Spānijā."

Lieldienu svinības Doles salā
Lieldienu svinības Doles salā

Pēc olu krāsošanas tās nepieciešams arī ripināt, sisties ar olām. Atbilstoši pasākuma norises vietai Daugavas muzejs mēģina ieviest arī jaunu Lieldienu tradīciju – zivju, īpaši salaku, ēšanu.

"Zivis un Lieldienas – kāpēc ne? Es domāju, ka ļoti labi. Ar oliņu, jā. Receptes pašreiz tautā top, un šis ir tas recepšu dzimšanas mirklis. Te var izbaudīt vairākas receptes. Kas ir praksē pārbaudītas, kas ir jaunas," pastāstīja zvejnieks no Doles Rihards Bērziņš.

Lai gan Latvijā astronomiskais pavasaris sagaidīts jau teju pirms divām nedēļām, Lieldienu svinētāji arī šodien varēja piedalīties rituālos, kas godina pavasara atnākšanu. Viena no tām – šautras mešana.

Ar šautru mešanu Lielajā dienā aizmet visu grūtumu, visas pārdzīvotās lietas, slimības, problēmas, negācijas. Atdodam visu projām, lai mēs pavasari iesākam skaisti, sagaidot vasaru.

Folkloras kopa "Graudi" to darot jau 10 gadus: "Es domāju, ka tas ir jau sācis strādāt. Ja pirmajos gados mēs varbūt neticējām, darījām tāpēc, ka rituālā ir un jādara, tad tagad ar katru gadu mēs saprotam – tas tiešām palīdz."

Lieldienu svinības Doles salā
Lieldienu svinības Doles salā

Līdzās tam skan dziesmas, cilvēki iet rotaļās. Šogad arī svinētājus Dolē lutina siltie un saulainie laikapstākļi.

"Šodien ir vienkārši super. Visi tādi priecīgi. Plaukst viss vaļā. Tu jau vari redzēt lapiņas. Tad ir tas prieks. Un krāsot tās olas. Bet, ja tu pamosties, ārā snieg sniegs, tad nav tik forša tā sajūta, man liekas," atzīmēja Lieldienu svinētāja Dace.

Papildus jau nosauktajām aktivitātēm Doles salas apmeklētāji šodien vēl arī šūpojās, kāvās ar maisiem un baudīja vēl citas izpriecas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti