V.I.P.

"V.I.P." 5. septembris. Pirmais pusfināls

V.I.P.

"V.I.P." 12. septembris. Otrais pusfināls

V.I.P. 5. septembris. Pirmais pusfināls

Uģis Joksts jaunajā raidījuma sezonā: «Ar «vipiņu» izaugusi vesela paaudze»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Tiešām jau trīspadsmit gadi?" pirms ieraksta saka spēles vadītājs Uģis Joksts. "Tik iedomājies, tā ir vesela paaudze, – tie, kas 2010. gadā sāka iet pirmajā klasē, tikko jau vēruši augstskolu durvis! Kā tu domā, kad viņi sāka skatīties "vipiņu", kurā sezonā?"

Uģis Joksts ierastajā spēles vadītāja krēslā sācis erudīcijas projekta "Veiksme. Intuīcija. Prāts" (VIP) 13. sezonu, un jaunākā raidījuma ložas ieņēmušas Ulda Priekuļa un Daiņa Vinklera komandas.

Ar šīm pārdomām sirdī Uģis simboliski iesāk spēles ierakstu ar "klapīti" (priekšmets ir līdzīgs, teiksim, pelikāna knābim, ko sasit pirms pirmā kadra ieraksta laikā). Uģim tas ir maģisks mirklis, jo ierasti to spēlfilmu uzņemšanas laukumos izdara tehniskais cilvēks, bet Uģis grib pats. Šo pašu nesvinīgākos apstākļos izdara sasitot plaukstas, tā sasinhronizējot kameras, lai montāžas laikā režisorei Laurai Hiršai vienkāršāk atrast katras kameras ieraksta materiālā konkrēto mirkli.

Pirmajā pusfinālā uz erudīcijas starta līnijas stājās Ulda Priekuļa un Daiņa Vinklera komandas. Uldim VIP ložā šī trešā reize:

"Ziniet, man šķiet es esmu visvairāk nobijies, iepriekš spēlēju pirms diviem gadiem, netikām finālā, par 20 punktiem atpalikām no uzvarētājiem, to vajadzētu mainīt!"

Uldis strādā informācijas tehnoloģiju (IT) jomā, bet erudīcija ir sirdslieta, – viņš spēlē dažādos Rīgā pieejamos pasākumos, arī Ivo Krumholca organizētos "online" turnīros.

Ulda komandas biedrs Normunds Norkuss VIP spēlē piedalījies pasen, kad VIP bija vecajā formātā ar vienu komandu studijā, otru – aizkadrā. Normunds ar kapteini mācījies kopā, nav īpaši runīgs, ko tur īpaši stāstīt, ja paša sapnis ir piecos vārdos definējams: "Vēlos kļūt par profesionālu astronomu!"

Trešajam Ulda komandas biedram Valteram Lācim šīs ir ugunskristības LTV erudīcijas projektā. Ir erudītu komandā, spēlējot citās viktorīnās un  spēles, palīdz jautājumos, kas saistīti ar Eiropas Savienības (ES) lietām un medicīnu, jo bijis ES lietu speciālists, nu stūrē uz medicīnu. Vaicāts par interesantāko atgadījumu erudīcijas sakarā, Uldis stāsta:

"2018. gadā uzvarējām erudīcijas spēles "Brain Bank" sezonu un finālu. Balvā dabūjām biļetes braucienam ar autobusu. Izvēlējāmies doties uz Minsku (tolaik tur vēl bija relatīvi mierīgi). Iespaids par pilsētu bija gana drošs un pat eiropeisks. Pēc Staļina ampīra "šedevru" aplūkošanas vakarā devāmies uz kādu kafejnīcu. Tur mūs uzrunāja kāds vīrietis, jautāja, no kurienes esam, kā patīk Minskā utt.

Nemanot apkārt saradās vēl četri vai pieci vīrieši, kas izrādīja pastiprinātu interesei par mūsu gaitām. Nojaušot ko nelāgu, vairījos par Minsku un Baltkrieviju izteikt ko kritizējošu.

Ne bez pūlēm izdevās no "draudzīgās" kompānijas tikt vaļā. Nākamajā rītā redzējām daļu no kompānijas Baltkrievijas Iekšlietu ministrijas darbinieku uniformās. Viedoklis par atvērto un eiropeisko Minsku krasi mainījās…"

Ulda komandas pretinieki  kapteiņa Daiņa Vinklera trijnieks ir krietni pieredzējušāki VIP dalībnieki. Dainis saka, mums te ir mērķis: "Mēs vēlamies lauzt "lāstu" un beidzot uzvarēt finālā! Mums tas nekad nav izdevies!"

Lai arī spēlējuši pirms vairākiem gadiem, bet visi trīs arī laulātais pāris Dace un Jānis Maskaļonoki – piedzīvojuši Uģa Joksta jautājumu krustugunis jau vairākkārt.

"Es domāju, tas bija Jānis, kas mani ievilka erudīcijā," pēc ilgākas pārdomu pauzes Dace atbild uz jautājumu, kurš pirmais sācis spēlēt erudīcijas spēles.

Dainis un Jānis strādā IT jomā, bet Dace ir studējusi bibliotēku zinātnes, kas lieliski izpaužas spēles gaitā. Acīmredzot viņa zina, kur un ko meklēt drukātā tekstā, kam uzticas, jo "vikipēdija", kā zināms, pieviļ.

Spēles ieraksts rit mierīgi, līdz Uģis pieceļas no savas vadītāja pults un visai pikti vaicā: "Uz kapiem esat atnākuši, vai?"

Šis retoriskais jautājums adresēts spēles līdzjutējiem, kas atnākuši uz ierakstu,

šobrīd, kad Covid-19 aizliegumi nav aktuāli, atkal komandas var ņemt līdzi atbalstītājus, kas vēro ierakstu, un, protams, ar aplausiem atbalsta savējos.

Pēc šī vaicājuma pēc katras pareizas atbildes, un tādu abās komandās ir daudz, skan atbalstoši aplausi.

Daiņa komandā pirmās versijas par atbildi bieži izsaka Dace, domā ātri un precīzi, komanda strādā saskaņoti, spēlē viegli un pat pajoko. Skatītājs Dainis Cinītis atsūtījis interesantu jautājumu par kādu automobiļa "Zaporožec" modeli – ar lūku grīdā, fakts izskanējis pat "BBC" humoršovā. Jāatbild uz jautājumu: kam domāta šī lūka? Komandai ir arī versijas par izmukšanu no mašīnas līdzīgi kā no  tanka un par bremzēšanu ar kājām vajadzības gadījumā.

Ulda komandas kredo šajā pusfinālā ir domāt maģiski, ko Uģis grib precizēt: kā tieši notiek maģiska domāšana?

"Tas nozīmē, apkopot visu informāciju par konkrēto jautājumu, izdibināt, izsecināt galveno, meklēt sakarības tur, kur to nav, un atbildēt", skaidro Uldis.

Iesūti jautājumu V.I.P. !

Arī raidījuma 13. sezonā noteikumi nav mainījušies: veidotāji gaida skatītāju iesūtītus jautājumus, ko uzdot raidījuma "Veiksme. Intuīcija. Prāts." komandām.

Jautājumus var sūtīt, aizpildot anketu.

Ja skatītāja iesūtītu un precīzi noformētu jautājumu anketu jautājumu spēles datorprogramma izvēlēsies iekļaut finālspēles saturā, tad šī jautājuma autors spēlēs pret komandu.

Par pārējiem sezonas spēlētājiem lasi šeit.

Kā šīs domāšanas piemēru Uldis min faktu, ka Ludvigu van Bēthovenu foto jautājuma gravīrā atpazīst pēc frizūras. Savukārt spēles vadītājs Uģis atklāj, ka arī spēj domāt maģiski, jo jautājumā par asaru gāzes izmantošanu pūļa nekārtību savaldīšanai 2022. gada maijā UEFA Čempionu līgas finālspēlē pēkšņi atcerējās vairākas ar šīm spēlēm saistītās fineses, piemēram, ka tās tika pārceltas no Sanktpēterburgas uz Parīzi. Rodas kopaina par notikumu!

Ulda komandas biedram Normundam tikt pie kādas pareizas atbildes palīdz Latvijas apceļošana, savukārt Valters, līdz atbildei uz jautājumu par valsti, kur ārpus Āfrikas sastopami nīlzirgi, nonāk, atceroties par narkodīleriem, – tā tik ir maģiska domāšana!

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti