Dienas ziņas

Sāk visu iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19

Dienas ziņas

Aizvadītas trešās Vidzemes lūgšanu brokastis

Latvijā vairāki desmiti radioamatieru

Saziņa radioviļņos, nevis sociālajos tīklos – Gunāra Ausekļa vaļasprieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā joprojām ir vairāki desmiti cilvēku, kuru vaļasprieks ir sazināšanās radioviļņos, nevis sociālās saziņas vietnēs internetā. Viens no radioamatieriem ir arī alūksnietis Gunārs Auseklis, kurš šoreiz ar citiem centās sazināties jaunā vietā –  Dēliņkalnā Alūksnes novadā. 

Jau krietni agrā rīta stundā radioamatieris Gunārs Auseklis ir ierīkojis savu radio staciju Dēliņkalnā Alūksnes novadā, lai sazinātos ar citiem radioamatieriem, arī no Lietuvas un Igaunijas.

“Svarīgākais instruments ir antena. Viena antena man ir 17, 20 metri. Tā lejā – ap 80, 40, 30 metriem. Radioamatieri izmanto dažādu viļņu garumus, frekvences, un, lai efektīvi varētu nodibināt sakarus, vēlams katrai frekvencei izmantot savu antenu,” stāstīja Auseklis.

Bez kalna galā uzstādītajām antenām arī sakaru dibināšanai vēl nepieciešams radio, rācija un cita aparatūra, kura šoreiz izvietota automašīnas salonā. Gunārs Auseklis skaidroja, kādēļ saziņa notiek dabas lieguma teritorijā, nevis no mājām, kā ierasts:

“Tāda interese – pārraidīt no tādām vietām, kur nav raidīts.

Ir speciāli tāds radiometra diploms – Latvijas floras, faunas objekti. Cilvēki, kuriem ir interese, tie vāc sakarus no dažādiem objektiem. Dēliņkalns nebija pagaidām aktivizēts – nav pārāk tālu, nolēmu atbraukt.” 

Tātad – lai apzinātu sakaru iespējas bioloģiski daudzveidīgās vietās un popularizētu pasaules floras un faunas.  

“Šajā WFF jeb World Flora Fauna projektā  ir kādas 58 vai 59 valstis – lielākā daļa Eiropas valstu, Kanāda, ASV, Brazīlija. Nu, pa visu pasauli ir entuziasti, kas aktivizē šīs īpašās aizsargājamās teritorijas,” stāstīja Auseklis.

Ar radio amatierismu viņš nodarbojas jau teju 50 gadus, un arī lielāko daļu aparatūras izveidojis pats. Līdz šim Auseklim no kopā 340 teritorijām pasaulē izdevies sazināties ar 335 vietām. 

“Radio amatierisms kādreiz bija dzīves nepieciešamība, tāpat kā dažus simtus gadu atpakaļ nepieciešamība bija jāt ar zirgu un strādāt ar zobenu. Tagad tie ir ekskluzīvi sporta veidi. Pamazām arī radio sports pārvēršas tāds,” norādīja Auseklis.

Radioamatieris pastāstīja – šādas attālinātās tikšanās jau vairākus gadus notiek katru sestdienu deviņos rītā. Visbiežāk tās katrs aizvada no savas dzīvesvietas, taču jau visai drīz radioamatieri sakarus aktivizēs arī dabas liegumā Bejas mežos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti