Zinātnieku Candera un Blumbaha vārdos nosauc Baldonē atklātos asteroīdus

Saules sistēmā turpmāk riņķos asteroīdi „Blumbahs” un „Canders”, kas iemūžina divu izcilu Latvijas zinātnieku vārdus. Šis panākums sasniegts vairāku pētījuma gadu rezultātā Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta Baldones observatorijā. LU astronoms Ilgmārs Eglītis devis vārdus vēl divām paša atklātajām mazajām planētām.

Saules sistēmas mazo ķermeņu novērojumi un orbītu aprēķini 2014.gadā ļāvuši LU Astronomijas institūta vadošajam pētniekam Ilgmāram Eglītim dot nosaukumus vēl diviem no 42 Baldones Astrofizikas observatorijā atklātajiem asteroīdiem.

1,5 kilometrus lielajam asteroīdam Galvenajā asteroīdu joslā (2008 OZ1 = Nr.352646) dots vārds “Blumbahs”.

1946.gada 1.jūlijā Fricis Blumbahs, slavenā krievu zinātnieka Mendeļejeva līdzgaitnieks, kopā ar vēl pieciem Latvijas zinātniekiem veidoja Astronomijas sektoru pie Fizikas institūta un kļuva par tā pirmo vadītāju. Šī sektora dibināšana bija pirmais solis Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Radioastrofizikas observatorijas (tagad LU Astronomijas institūta Baldones Astrofizikas observatorijas) izveidē.  2014 gadā F.Blumbaham atzīmēja 150 gadadienu kopš viņa dzimšanas.

Otrs 2014.gadā numurētais LU Baldones observatorijā atklātais asteroīds (2008 OS18 = Nr. 332530) turpmāk nesīs vārdu “Canders”. Asteroīda diametrs ir divi kilometri un arī tas ir Galvenās asteroīdu joslas ķermenis.

Frīdrihs Canders dzimis Rīgā un ir raķešu dzinēju konstruēšanas pionieris Krievijā, kā arī viņš veicis starpplanētu lidojumu trajektoriju aprēķināšanu. Candera vadībā tika izgatavota viena no pirmajām PSRS raķetēm "GIRD-X" ar šķidrā kurināmā dzinēju, kura tika veiksmīgi izmēģināta 1933.gada 25.novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti