Uz Marsa būs vēl viens NASA robots

Jau nākamās darba nedēļas sākumā mēs varētu kļūt par lieciniekiem kārtējam pavērsienam kosmosa izpētē. Plānots, ka pēc sešu mēnešu lidojuma un teju pusmiljarda kilometru pārvarēšanas pirmdien, 26.novembrī, uz Marsa piezemēsies NASA izpētes robots "InSight".

"InSight" jeb "Ieskats" ir pirmais amerikāņu robots, kas apmeklēs Sarkano planētu kopš 2012.gadā tur nolaidies "Curiosity".

Turklāt, atšķirībā no priekšgājējā, kas nu jau vairāk nekā piecus gadus pēta Marsa virsmu, "Insight" uzbūvēts, lai ieskatītos, kas atrodas zem tās.

Gluži kā iepriekšējās misijās arī "InSight" priekšā ir sarežģīts uzdevums – nesabojājot iekārtu, nosēsties uz Marsa virsmas. Pēdējo reizi kas tāds NASA darīts pirms sešiem gadiem, taču ar to nekas nebeidzas.

Pēc apstākļu izpētes un pārbaužu veikšanas robotam ar savu gandrīz divus metrus garo roku būs jāizņem līdzpaņemtie instrumenti un jānovieto tie uz planētas virsmas. Tad tas beidzot varēs ķerties pie darba, izmantojot Saules enerģiju.

"Mēs jau esam pētījuši Marsa ģeoloģiju, augsnes ķīmisko sastāvu un akmeņu veidus. Tagad mēs taisīsim trīs līdz piecus metrus dziļu urbumu, lai saprastu, kas notiek planētas iekšpusē.

Mēs varētu izmērīt karstumu, kas nāk no Marsa kodola. Un noskaidrot, vai šis kodols ir šķidrs vai ciets, un kā Marss ir veidojies," teica "InSight" inženieris Ravi Pakrašs.

Zinātniekiem pirmdien būs saspringtākais laiks visā "InSight" projekta laikā, taču viņi to gaida ar nepacietību. Daži arī tāpēc, ka beidzot varēs noskūties – to vairāki projekta dalībnieki vienojās sešus mēnešus nedarīt, kamēr robots sekmīgi nenosēdīsies uz Marsa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti