Dienas ziņas

Depresijas simptomi konstatēti 42,6% mediķu

Dienas ziņas

ASV izveido jaunu stratēģisko aliansi Klusajā okeānā

"SpaceX" kosmosā nosūta apkalpi bez profesionāliem astronautiem

«SpaceX» kosmosā nosūta pirmo apkalpi bez profesionāliem astronautiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kosmosa transporta uzņēmums “SpaceX” pirmo reizi vēsturē Zemes orbītā nosūtījis kosmosa kuģi, kurā neviens no apkalpes locekļiem nav profesionāls astronauts. Misijai dots nosaukums “Inspiration” jeb “iedvesma”. Ar šo misiju tās realizētāji arī vākuši ziedojumus, lai palīdzētu bērnu cīņai ar vēzi.

No slavenā Kendija Kosmosa centra Floridā, no kura savulaik uz mēnesi devās “Apollo 11” misija, veiksmīgi startējusi nesējraķete “Falcon 9” ar kosmosa kuģi “Dragon”.

Šie nosaukumi pēdējos gados ļoti skaļi izskanējuši, sasniedzot līdz šim nepaveiktas lietas kosmosa izpētē – pirmā komerciāli finansētais kosmosa raķetes palaišana, pirmais privātais uzņēmums, kas sasniedzis Starptautisko kosmosa staciju (SKS) un vēlāk arī nosūtījis astronautus. Tāpat arī līdz šim lielāko un daudzskaitlīgāko kravu nogādāšana uz SKS.

Tagad uzņēmumam jauns pirmais sasniegums - šoreiz izplatījumā nogādāta apkalpe, kurā nav neviena profesionālā astronauta.

Šo lidojumu finansējis viens no apkalpes locekļiem, 38 gadus vecais aviators un miljardieris  Džareds Aizekmens, kurš uzaicinājis lidojumam pievienoties trīs personas ar ļoti dažādiem dzīves gājumiem, kas tika izvēlētas konkursā.

Aizekmens, kurš pats bērnībā cīnījās ar leikēmiju, lidojumam pievērsto publicitāti arī izmantojis, lai savāktu 200 miljonus dolāru ziedojumos vienai no vadošajām bērnu slimnīcām ASV, kas nodarbojas ar vēža zāļu izpēti un ārstēšanu.

“Mēs jau no pirmās dienas esam teikuši, ka mūsu mērķis ir iedvesmot cilvēkus ne tikai par to, kas iespējams kosmosā, bet arī par to, kas paveicams šeit uz Zemes.

Tāpēc Seintdžūdas bērnu hospitālis ir tik svarīga mūsu misijas sastāvdaļa, un tāpēc mēs izvēlējāmies apkalpes locekļus tieši šādā veidā. Viņiem visiem ir ļoti iedvesmojoši stāsti, kuros ir tik daudz elementu, kas mūsu kopējam stāstam ļauj būt jēgpilnam," vēsta Aizekmens.

“Es ceru, ka mūsu misija  iedvesmos cilvēkus, neraugoties uz viņu izcelsmi, turpināt sapņot un sevi neierobežot," stāsta astronaute Heilija Arseno. Viņa kļuvusi par pirmo cilvēku kosmosā ar protēzi.

Plānots, ka ar “Crew Dragon” kapsulu tās ekipāža sasniegs 575 kilometru augstumu, kas ir vairāk nekā 150 km tālāk no Zemes par Starptautisko kosmosa staciju un vairāk četras reizes tālāk par pirmajiem kosmosa tūrisma lidojumiem, ko šovasar veica “SpaceX” konkurenti - “Virgin Galactic” un “Blue Origin”, ar kuriem kosmosā devās abu šo uzņēmumu īpašnieki, miljardieri Džefs Bezoss un Ričards Brensons.

Misija ilgs trīs dienas, un piezemēšanās plānota okeānā pie Floridas štata piekrastes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti