Rīta Panorāma

Skotijā aktivizējas neatkarības atbalstītāji

Rīta Panorāma

Polija turpinās stiprināt bruņotos spēkus

Somijā darbu sāk pasaulē 3. jaudīgākais superdators

Somijā atklāts «superdators» – jaudīgākais Eiropā un trešais spēcīgākais pasaulē

Šajā nedēļā svinīgi tika atklāts Eiropā jaudīgākais superdators, kas palīdzēs veikt dažādus zinātniskus pētījumus, piemēram, par vēža ārstēšanu vai klimata pārmaiņām. Superdators, kuram ir dots nosaukums "LUMI", arī palīdzēs mazināt Eiropas atpalicību no Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Ķīnas, kuru rīcībā ir pašreiz varenākie superdatori pasaulē.

Somijā atklāts «superdators» – jaudīgākais Eiropā un trešais spēcīgākais pasaulē
00:00 / 03:51
Lejuplādēt

Somijas vidienes pilsēta Kajāni, kur mīt nedaudz vairāk par 30 tūkstošiem iedzīvotāju, ir kļuvusi par mājvietu Eiropā modernākajam un jaudīgākajam superdatoram "LUMI". Tulkojumā no somu valodas tas nozīmē "sniegs". Šāds nosaukums izvēlēts tāpēc, ka Kajāni ir vēss klimats, kas palīdzēs dzesēt milzīgo superdatoru.

"LUMI" pieder Eiropas Savienības (ES) finansētajam Eiropas Augstas veiktspējas datošanas kopuzņēmumam, bet to vada konsorcijs, kurā ir iesaistījušās desmit valstis. "LUMI" projektā darbojas septiņas ES dalībvalstis – Somija, Igaunija, Beļģija, Čehija, Dānija, Polija un Zviedrija, kā arī Islande, Norvēģija un Šveice. Projekta kopējās izmaksas pārsniedza 202 miljonus eiro.

"LUMI" maksimālā veiktspēja ir vairāk nekā 550 petaflopi sekundē, kas to padara par pašlaik jaudīgāko superdatoru Eiropā un trešo spēcīgāko pasaulē.

"LUMI" ir izvietots bijušās papīrfabrikas telpās izveidotā datu centrā, kas pieder Somijas valsts uzņēmumam CSC. Par "LUMI" darbību atbildīgās CSC nodaļas vadītājs Peka Manninens stāstīja, ar ko īpašs ir šis superdators.

"Tā ir ultramoderna platforma ne tikai tradicionālajai simulācijas zinātnei, bet arī mākslīgajam intelektam un datu analītikai.

Ar "LUMI" palīdzību šīs trīs zinātnes disciplīnas varēs satikties un apvienoties. "LUMI" unikalitāte slēpjas tā ekoefektivitātē un ilgtspējībā. "LUMI" darbina ar atjaunojamu bezoglekļa hidroelektronerģiju, bet sistēmas siltuma pārpalikums tiks izmantots, lai nodrošinātu aptuveni 20% no Kajāni pilsētas siltumapgādes. Tas palīdzēs vēl vairāk samazināt izmaksas un oglekļa pēdas nospiedumu. Mēs vēlējāmies, lai šī sistēma būtu ļoti noderīga platforma klimata zinātnēm un arī materiālzinātnēm, piemēram, jaunu bateriju izstrādē, un visam, kas ir nepieciešams Eiropas Savienības zaļajai pārejai. LUMI vēlas būt nozīmīgs partneris šajā procesā," sacīja Manninens.

Pētnieki varēs izmantot superdatora skaitļošanas resursus, lai veiktu zinātniskos atklājumus tādās jomās kā klimata pārmaiņas, medicīna, mākslīgais intelekts un kvantu skaitļošana. Aptuveni 20% no "LUMI" skaitļošanas jaudas tiks rezervēti mazo un vidējo uzņēmumu un rūpniecības vajadzībām.

Eiropas Augstas veiktspējas datošanas kopuzņēmuma izpilddirektors Anderss Dams Jensens sacīja, ka "LUMI" sniegs jaunas iespējas visas Eiropas zinātniekiem, jo superdatoru uz pusēm varēs izmantot gan konsorcija dalībvalstis, gan citas Eiropas valstis.

"Neraugoties uz to, ka dators atrodas Somijā, bet tā darbību nodrošina desmit valstis, "LUMI" tehnoloģijas varēs izmantot arī visu Eiropas Augstas veiktspējas datošanas kopuzņēmuma dalībvalstu zinātnieki," norādīja Jensens.

Eiropas Augstas veiktspējas datošanas kopuzņēmumā ir apvienojušās 26 no 27 ES dalībvalstīm, tostarp Latvija, un arī Ziemeļmaķedonija, Norvēģija, Melnkalne, Šveice un Turcija.

"LUMI" ir pievienojies ES superdatoru saimei. Līdz šim bloka rīcībā bija seši superdatori, taču neviens no tiem nav tik jaudīgs kā "LUMI". Tomēr ES vēl ir daudz jāpaveic, lai šajā jomā varētu sacensties ar citām lielvarām.

Jaunākajā pasaules superdatoru TOP 500, ko publicē divas reizes gadā, dominē Ķīna un ASV. Prestižajā sarakstā ir iekļuvuši 173 ķīniešu un 128 amerikāņu superdatori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt