Sadaļas Sadaļas

Kā labāk dzīvot

Dārzkope: Efektīvai cīņai ar latvāņiem var palīdzēt aitas un kazas

Kā labāk dzīvot

Vakcinācija turpinās, neskaidro jautājumu mazāk nepaliek

Sievietes IT nozarē: nevajag baidīties pieteikties, tā nav tikai augstākā matemātika

«Riga TechGirls» vadītāja: Pirmsākumos programmēšana bija «sieviešu darbs»

Tas, ka no visiem informācijas tehnoloģiju (IT) darbiniekiem pasaulē sievietes ir aptuveni 20% līdz 25%, ir fenomens, jo savulaik pirmo programmu izgudroja Ada Lavleisa, kā arī pirmās programmētājas bija tieši sievietes, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja "Riga TechGirls" vadītāja Anna Andersone.

“Astoņdesmitajos gados notika daļēji apzināta imidža veidošana par to, kas ir tehnoloģiju joma un kādi cilvēki tur strādā. Sabiedrisko attiecību speciālisti strādāja pie tā, lai radītu priekšstatu, ka tie pārsvarā ir vīrieši, un gadu laikā sievietes arvien mazāk tajā iesaistījās,” skaidroja Andersone. 

Attīstoties kompānijām “Microsoft” un “Apple”, apzināti tika veidots tēls par IT programmētāju – gados jaunu vīrieti, kurš ar to nodarbojas tumšā garāžā. “Tas absolūti neatbilst mūsdienu realitātei un vispār darbam IT. Tas ir ļoti mainījies, un šobrīd visi cenšas, lai darba vidē būtu daudz dažādu cilvēku,” minēja Andersone.

Viņa ir pārliecināta, ka pārkvalifikācijai vecums nav būtisks šķērslis – arī sievietes pēc 50 gadu vecuma to izdara un veiksmīgi uzsāk darbu šajā jomā.

Obligāta augstākās matemātikas nepieciešamība informācijas tehnoloģiju jomā ir mīts, jo šajā nozarē lomas ir dažādas. Piemēram, strādājot ar lietotāju pieredzes dizainu (UX), nepieciešamas iemaņas pētniecībā, empātija, pieredze ar datiem un to apkopošanu, bet testēšanā – pacietība un uzmanība, skaidroja Andersone, iedrošinot arī daiļā dzimuma pārstāves pievērsties šai jomai.

“Tas, kas mums un visai mūsu valstij jāņem vērā, ka, ja mēs kā valsts gribam attīstīties, eksportēt, radīt konkurētspējīgus produktus, IT joma mums ir ļoti svarīga. Tā visur kļūs tikai vēl svarīgāka,” pauda Andersone. IT uzņēmumiem pastāvīgi trūkst darbinieku, tāpēc arī Latvijā IT speciālisti ieceļo no citām valstīm, lai strādātu šajā jomā. Ekonomikas ministrija prognozē, ka 2025. gadā Latvijā pietrūks aptuveni 20 tūkstoši IT speciālistu.

“Ir skaidrs, ka, apmācot tikai jauniešus un studentus, mēs nevarēsim aizpildīt šo vajadzību, un, ja sievietes, kas ir puse no visas sabiedrības, neuzskata, ka tā ir viņām piemērota vide, tad tas ir ļoti sāpīgi visai ekonomikai, arī uzņēmumiem un darba devējiem, jo nespējam attīstīties,” norādīja Anna Andersone.

Lai palīdzētu sievietēm iekļauties IT nozarē, apgūt programmēšanu un attīstīt digitālās prasmes, “Riga TechGirl” rīko dažādas apmācības. Informācijai par norisēm saistībā ar IT prasmju apgūšanu var sekot līdzi “Facebook” lapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt