Prognozē izrāviena gadu latviski komunicējošu virtuālo asistentu attīstīšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Virtuālie asistenti jeb čatboti Latvijā kļūst par aizvien ierastāku lietu saziņā ar uzņēmumiem un nu jau arī valsts iestādēm. To galvenais uzdevums ir sniegt īsas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem, šādā veidā atslogojot klientu apkalpošanas speciālistu darbu. Šis gads būs izrāviena gads latviešu valodā runājošo virtuālo asistentu jeb čatbotu attīstīšanā.

Jau patlaban šo mākslīgā intelekta rīku izmanto vairāki uzņēmumi, kā arī divas valsts iestādes – Uzņēmuma reģistram 2018. gadā radīta "Una", bet pavisam nesen savu virtuālo dzīvi sāka Valsts ieņēmuma dienesta čatbots "Toms". Šie abi virtuālie asistenti ir izstrādāti Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformā "Hugo.lv" sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru un valodas tehnoloģiju uzņēmumu "Tilde". Sagaidāms, ka šogad virtuālie asistenti tiks iedzīvināti vēl vairākās valsts iestādēs. To galvenais uzdevums ir atvieglot saziņo starp lietotāju un organizāciju. 

Arī Latvijā pieaug virtuālo asistentu loma
00:00 / 04:11
Lejuplādēt

Liela daļa jautājumu iestādēm reizēm atkārtojas par 70-80%, Latvijas Radio pastāstīja SIA "Tilde" mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Začests. "Virtuālais asistents ir tas instruments, kas spēj noņemt slogu no klientu atbalsta speciālista personāla," viņš paskaidroja.

Visbiežāk cilvēki vēlas uzzināt pavisam vienkāršas lietas – kāds ir konkrētās iestādes darba laiks, adrese, kā aizpildīt veidlapu vai kā pieteikt pakalpojumu.

Lai gan Latvijā virtuālie asistenti tikai sākuši ieņemt savu vietu klientu apkalpošanā, cilvēki pie šiem mākslīgā intelekta rīkiem pierod samērā ātri.

„Ieradums lietot virtuālos asistentus, vēlme ar viņiem sarunāties pieaug. Mēs redzam arī ārkārtīgi lielu interesei testa periodā sarunāties ar "Tomu"," teica Začests. "Lietotāji uzdeva daudz un dažādus jautājumus. Tiesa daudzi no tiem bija ne par "Toma" apmācītajām tēmām. Tāda jau ir cilvēka daba, kad ir vēlme izmēģināt, uz ko tad šī tehnoloģija ir spējīga.”

Paradums lietot jauno komunikācijas kanālu vēl tikai veidojas.

Začests arī sniedz ieteikumus, kā no virtuālā asistenta iegūt pēc iespējas precīzāku informāciju. "Parasti, atverot čata logu, virtuālais asistents jau pasaka priekšā, kādas tēmas tas pārzina. Galvenā ideja ir, ka mēs čata formā sazināmies līdz 140 rakstu zīmēm. Tas ir līdzīgi kā "Twitter".”

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa uzsvēra, ka virtuālais asistents "Toms" apkalpo 24/7 režīmā. "Tātad var viņam uzdot jautājumus gan pirms VID darba laika, gan pēc. Naktī, jebkurā brīdī, kad jums ienāk prātā," sacīja VID pārstāve. "Otra lieta, kas viņam ir, - viņš sniedz vienkāršas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem. Un, ņemot vērā, ka viņš sniedz šīs vienkāršās atbildes, tad mazliet vairāk laika konsultatīvajam tālrunim paliek cilvēkiem, kuru jautājumi ir komplicēti un kur tiešām nepieciešama cilvēka iesaiste.”

Savukārt TET virtuālā asistente "Anete" uz jautājumiem atbild jau divus gadus.

Sākumā ''Anete'' prata atbildēt tikai uz 20 jautājumiem, bet tagad jau rod atbildes uz vairāk nekā 80 tūkstošiem jautājumu, pastāstīja TET mākslīgā intelekta biznesa pakalpojuma vadītāja Inese Zariņa.

""Anete" jau ir ieņēmusi stabilu lomu klientu apkalpošanā, viņa spēj apkalpot 30-35% ienākošo jautājumu plūsmas," pastāstīja Zariņa. "Ļoti liels procents vēl aizvien ir uzticības ziņā. Lai arī "Anete" atbild pareizi, bet cilvēkam šķiet, ka viņa atbildēs nepareizi un tik un tā sazinās ar dzīvo cilvēku, uzdod to pašu jautājumu un saņem to pašu atbildi. Cerams, ka tajā brīdī cilvēks notic, ka nav jau tik traki un robots māk atbildēt pareizi.”

Kopumā cilvēki virtuālos asistentus sākuši pieņemt, ir draudzīgi.

Piemēram, dienā, kad "Anetei" ir vārda diena, apsveic svētkos, kā arī pasaka paldies, ja virtuālā asistente palīdzējusi atrisināt kādu problēmu.

„Cilvēki viņu uztver savā ziņā kā cilvēku,” atzina Zariņa.

Savukārt pasaules mērogā zināmākie čatboti ir tādām kompānijām kā “Apple”, kas radījusi “Siri”, un “Amazon” izveidojis “Alexa”. Šie virtuālie palīgi atbild uz vispārīgām tēmām un meklē informāciju internetā. Komunikācija notiek ar balsi uz abām pusēm. Mārtiņš Začests prognozē, ka tieši balss saziņa būs nākamais attīstības solis arī Latvijā esošajiem virtuālajiem asistentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti