Oriģinālais Covid-19 vīruss bez mutācijām Latvijā konstatēts vien pāris reizes pandēmijas sākumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šobrīd pasaulē ir milzum daudz dažādu Covid-19 mutācijas variantu. Bet par pirmatnējo Covid-19 variantu uzskatāmais vīruss Latvijā konstatēts vien pāris reizes, un arī tas noticis pašā pandēmijas sākumā.

Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš pastāstīja, ka pat oriģinālajam vīrusam, kas Latvijā konstatēts, ir bijušas novērotas jau pavisam nelielas izmaiņas un šis vīrusa variants ātri pazudis.

Kloviņš arī skaidroja, ka pastāv vien teorētiska iespēja, ka kaut kur pasaulē vēl cirkulētu pirmatnējais vīrusa veids, jo daudzās mutācijas, kļūstot spēcīgākas, to, visticamāk, iznīcinājušas. Daudzi vīrusa celmi savā starpā atšķiras ar to, cik lipīgi tie ir, un arī ar to, cik smagi skar cilvēka veselību.

Kloviņš Latvijā apspriestāko vīrusa celmu raksturoja: “Lielbritānijas variants ir pierādīts kā lipīgāks variants. Arī eksperimentos ir atklāts, ka tas šo bīstamību palielina. Tas ir uz doto brīdi vairāk izplatījies Eiropā.

Ja mums tā globāli vajadzētu piešķirt otro vietu, lai gan tas ir ļoti nosacīti, tad tas ir Dienvidāfrikas variants, kurš izskatās, ka nav tik lipīgs. Diemžēl ir konkrēta mutācija, kura antivielas ne tik labi atpazīst. Un tas tieši raksturīgs Dienvidāfrikas un nākošajam, kurš biežāk tiek apskatīts, Brazīlijas variantam.”

Pētnieks arī norādīja uz Covid-19 Ugandas paveidu. “Ļoti pārliecinošu pierādījumu, ka tas varētu būt līdzvērtīgs Lielbritānijas variantam, pagaidām nav. Mēs pievērsām uzmanību tāpēc, ka tas strauji parādījās Latvijā. Ja šis variants neizrādīsies bīstamāks kā citi vīrusa varianti, tad, visticamāk, tas izzudīs, kā mums Latvijā novērots ar daudz, daudz vīrusa variantiem,” skaidroja Kloviņš.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Tikmēr Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība, kas nu jau pieaugusi līdz 40-50% no pārbaudītajiem paraugiem. Tāpat Latvijā pieaudzis ievesto Covid-19 gadījumu skaits. Saslimušo atbraucēju vidū bija arī tādi, kas pabijuši Tanzānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti