Dienas ziņas

Bērnudārzi darbu turpinās ierastajā režīmā

Dienas ziņas

Speciālās skolas vakcinēšot aprīlī

Latvijā atklāts vīrusa Ugandas paveids

Latvijā atklāts Ugandas Covid-19 paveids

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā atklāts Ugandas jeb A.23.1 Covid-19 paveids, kas lokāli izplatījies Liepājā, aģentūru LETA informēja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.

Pirmais šādas vīrusa mutācijas gadījums atklāts Ugandā 2020. gada martā. A.23.1. celms atklāts arī Apvienotajā Karalistē, Ruandā, Kambodžā un Kanādā.  Zinātnieku aprindās tam dots Ugandas vārds, jo šajā Āfrikas valstī tas izplatījies visplašāk, nomācot citus vīrusu paveidus.

Jānis Kloviņš: Par Covid-19 Ugandas paveidu Liepājā
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Laboratorijas pētnieki meklē ne tikai britu variantu vai citus bīstamos paveidus, bet pievērš uzmanību visām pasaulē zināmajām vīrusa sekvencēm. 

Kloviņš stāstīja, ka pirms divām nedēļām, vērtējot testu paraugu sekvenēšanas rezultātus, Ugandas jeb A.23.1 Covid-19 paveids tika identificēts triju cilvēku paraugos no 192 analizētajiem jeb 1,56%. Savukārt šonedēļ Ugandas paveids ir atrasts jau četros no 96 testu paraugiem jeb 4%.

Visi šie saslimšanas gadījumi ir reģistrēti Liepājā, sacīja Kloviņš.

 

Zināms, ka četri saslimušie ir vecumā no 20 līdz 29 gadiem, viens – vecumā no 30 līdz 39 gadiem, un viens – vecumā no 70 līdz 79 gadiem. No šiem sešiem cilvēkiem četras ir sievietes, bet divi – vīrieši, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs.

Nevienā no šiem gadījumiem inficēšanās apstākļus noskaidrot neizdevās, tomēr epidemiologi atkārtoti aptaujās minētos pacientus.

Savukārt par septīto gadījumu informācija šobrīd tiek precizēta.

"Jau ir vērojams šī paveida pieaugums. Par Ugandas Covid-19 paveidu pietrūkst datu, taču tas tiek uzskatīts par potenciāli bīstamu, jo plaši izplatījies Ugandā, kur dominē par citiem Covid-19 paveidiem, kā arī ir izplatīts Lielbritānijā," stāstīja Kloviņš.

Viņš gan piebilda, ka paniku sēt nevajadzētu, jo šī paveida bīstamība vēl ir jānoskaidro. Tomēr ir jābūt ļoti piesardzīgiem, jo divu nedēļu laikā tā izplatība ir ievērojami palielinājusies, kas liek domāt, ka tas varētu būt lipīgāks, norādīja speciālists.

Pirmo reizi A.23.1 Covid-19 paveids konstatēts Ugandā, taču tas nav izplatītais Dienvidāfrikas Covid-19 paveids, kas Latvijā līdz šim nav atrasts.

Ugandas Covid-19 paveids ir izplatīts arī Lielbritānijā.

Pagaidām gan nav precīzi zināms, no kurienes vīruss Latvijā ienācis, bet, visticamāk, tas ievests no kādas Eiropas valsts, sarunā ar Latvijas Radio pieļāva Kloviņš.

“Tas ir tāds vīrusa paveids, kas vispār Eiropā praktiski nav sastopams, nu vismaz līdz tam laikam maz sastopams, tā saucamā A vīrusa līnija, kura arī tajā pašā Āfrikā ir diezgan izplatīta. [..] Ņemot vērā, ka tas pagaidām tikai Liepājā, iespējams, ka tie ir savstarpēji saistīti gadījumi un satraukties nevajadzētu, bet, protams, tas kārtējo reizi mums pievērš uzmanība tam, ka ir ļoti jāuzmanās,” uzsvēra Jānis Kloviņš.

Kloviņš skaidroja, ka visur Eiropā dominē B līnijas variants.

“Uzmanīgāk to papētot, atklājām, ka šis vīrusa variants pirmo reizi identificēts Ugandā, un pēc organizācijas, kas apkopo sekvences datus, tiek uzskatīts par potenciāli bīstamu variantu,” atklāja Kloviņš.

“Galvenais jautājums, kā viņš izturēsies pret vakcīnām, un to pagaidām neviens nevar zināt,” sacīja Kloviņš.

Jau otro nedēļu pēc kārtas atklāti salīdzinoši daudz inficēšanas gadījumu arī ar vīrusa Lielbritānijas variantu. Tādi bijuši 22, un tas jau pārsniedzis 20% slieksni.

Savukārt, analizējot cilvēkus, kas saslimuši pēc vakcinācijas,

vienam pacientam pirmo reizi atrasta Covid-19 vīrusa mutācija, uz kuru vakcīna neiedarbojas. Un kā uzsver zinātnieki – tas jau ir ļoti nopietni.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Turklāt Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Valdības pieņemtajā ziņojumā par tā saukto luksofora principu noteikts, ka gadījumā, ja jaunais, lipīgākais vīrusa paveids atklāts vismaz 5% no nedēļas laikā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem, jāapsver stingrāki ierobežojumi. Pretēji iepriekš novērotāja pētījumā atklāts, ka koronavīrusa jaunais paveids ir par 64% nāvējošāks nekā iepriekšējie šī vīrusa paveidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti