Rīta Panorāma

"bet bet" sadarbosies ar Holivudā pazīstamo komponisti Lolitu Ritmani

Rīta Panorāma

Kreisajiem labi panākumi Itālijas vietējās vēlēšanās

"Nobeli" medicīnā piešķir par cilvēku receptoru izpēti

Nobela prēmija medicīnā piešķirta par temperatūras un pieskārienu receptoru atklāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nobela prēmija fizioloģijā vai medicīnā šogad piešķirta diviem ASV zinātniekiem, kas atklāja receptorus, ar kuriem cilvēki sajūt siltumu, aukstumu un pieskārienus. Šie atklājumi tiek izmantoti, lai efektīvāk ārstētu hroniskas sāpes.

Nobela prēmiju saņems profesors Deivids Džuliuss (65) no Kalifornijas Universitātes Sanfrancisko un Libānā dzimušais profesors Ardems Pataputians (54) no Skripsas pētījumu institūta Kalifornijā.

"Mūsu spēja sajust karstumu, aukstumu un pieskārienus ir svarīga mūsu izdzīvošanai; uz to balstās mūsu mijiedarbība ar apkārtējo pasauli. Ikdienas dzīvē mēs šīs sajūtas uzskatām par pašsaprotamām, bet – kā tiek iedarbināti nervu impulsi, lai mēs varētu sajust temperatūru un spiedienu? Šo jautājumu palīdzēja noskaidrot šīgada Nobela prēmijas laureāti," teikts Nobela komitejas paziņojumā.

Džuliuss izmantoja čili piparu aktīvo vielu kapsaicīnu, lai atklātu sensoru mūsu ādas nervu galos, kas reaģē uz karstumu. Pataputians atklāja jaunu sensoru grupu, kas mūsu ādā un iekšējos orgānos reaģē uz mehānisku iedarbību. Viņu abu darbs palīdzēja atklāt sensoru, kas mūsu organismam liek reaģēt uz aukstumu.

Viens no zinātnieku atklātajiem sensoriem TRPV1 palīdz izskaidrot, kā rodas hroniskas sāpes un kā mūsu organisms regulē iekšējo temperatūru. Savukārt par pieskāriena sajūtu atbildīgais receptors Piezo2 pilda arī citas funkcijas, piemēram, saistībā ar asinsspiedienu un urināciju.

Nobela komiteja norāda, ka Džuliusa un Pataputiana atklājumi palīdzēja zinātniekiem labāk saprast, kā mūsu nervu sistēma reaģē uz siltumu, aukstumu un pieskārieniem.

“Viņu darbs ir palīdzējis atklāt vienu no dabas noslēpumiem, izskaidrojot temperatūras sajušanas un mehāniskā spēka iedarbības molekulāro pamatu,” vēsta Nobela komitejas loceklis Patriks Ernforss.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Nobela prēmijas ieguvējiem pienākas arī 10 miljonu Zviedrijas kronu (ap 985 000 eiro) naudas balva, kas tiks sadalīta starp abiem uzvarētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti