Zināmais nezināmajā

Klimata bēgļi - cilvēki bēg no dabas pārestībām, kas notiek klimata pārmaiņu dēļ

Zināmais nezināmajā

Ar mākslīgo intelektu apveltīta būtne nebūs līdzvērtīga cilvēkam

Bezattēla redze regulē organismā miega un nomoda režīmu

Neredzamības apmetnis pavisam drīz varētu būt realitāte

ASV Kalifornijas universitātes pētnieki izstrādājuši mikroskopisku trīsdimensionālu objektu, kas ir neredzams. Šo zinātnieku  atklājumu sauc arī par “ādas apmetni”, jo no zelta nanoantenām un spoguļiem veidotais izstrādājums spēj piekļauties virsmai un kļūst par tā nēsātāja otro ādu.

Katrs Harija Potera grāmatu un filmu fans zina, kas ir neredzamības apmetnis. Tas ir mazliet paplucis pēc skata, bet tas nēsātāju padara neredzamu apkārtējo acīm. Tiesa, tikai tad, ja nēsātājs ir burvis vai ragana, uz mums, vientiešiem, tas nemaz nestrādātu. Burvju un raganu pasaulē to veido no maģiskas radības Demidžūsa spalvas.

Harija Potera grāmatu pasaulē ir bijušas daudz iespējas, kā padarīt sevi neredzamu, tomēr reālajā dzīvē nestrādā burvestības, un Demidžūsa spalvas nav atrodamas, bet zinātnieki strādā pie tā, lai mēs varētu kļūt citu acīm neredzami.

Neredzamības apmetnis, iespējams, pavisam drīz būs realitāte, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Andris Ozols: "Neredzamības apmetnim ir vairākas jēgas. Tā ir kārtiņa, kas ir izgatavota no metamateriāla, mākslīgi radīta materiāla ar īpašībām, kas nav dabiskiem materiāliem," skaidro Andris Ozols.

Pagaidām neredzamības apmetni vēl nav izdevies radīt, vienīgi ASV Kalifornijas universitātes pētniekiem izdevies izstrādāt mikroskopisku trīsdimensionālu objektu, kas bija neredzams.

Kalifornijas universitātes zinātnieku atklājumu sauc arī par “ādas apmetni”, jo tas spēj piekļauties virsmai un kļūst par tā nēsātāja otro ādu. Tas ir veidots no zelta nanoantenām un spoguļiem. Pagaidām gan tikai mikroskopiskā līmenī.

Neredzamības apmetņi visnoderīgākie būtu tieši cilvēkiem un liela daļa šo tehnoloģiju varētu tikt izmantotas militārām vajadzībām. Paralēli neredzamības apmetņiem un objektiem, tiek izstrādāti arī citi projekti, kas ļautu paslēpties ne tikai cilvēkiem un lietām, bet arī skaņai un informācijai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti