Digitālās brokastis

Windows 11 — instalēt vai gaidīt?

Digitālās brokastis

Kameru attīstības parametri #DigitālāsBrokastis intervijā

Tehnoloģiju topā: Lāzeršprice, MacBook Pro un lūgšanu lietotne

Lāzerpote, lūgšanu lietotne un populārākie saīsinājumi. Tehnoloģiju TOP

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Turpmāk Rīgas transportā varēs braukt ar koda biļeti

Turpmāk biļeti “Rīgas satiksme” sabiedriskajā transportā ir iespējams iegādāties arī ar “Mobilly” lietotnes starpniecību. Koda biļete ir pieejama visu “Rīgas satiksmes” maršrutu sabiedriskajos transportlīdzekļos.

Lai nopirktu vienreizējo brauciena biļeti, “Mobilly” izvēlnes joslā jāuzklikšķina uz sadaļas “Citi” un jāizvēlas “Rīgas satiksmes elektroniskā biļete”. Turpretī, lai biļeti aktivizētu, mobilajā lietotnē nepieciešams noskenēt transportlīdzeklī izvietoto QR kodu. Pēc biļetes aktivizēšanas tiek ģenerēts unikāls QR kods, kas atrodams aktīvo biļešu sarakstā un ko pēc nepieciešamības uzrādīt kontrolierim. Maksa par biļeti “Mobilly” būs 1,15 eiro.

2. Zinātnieki rada nesāpīgu vakcinācijas lāzera tehnoloģiju

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Nīderlandes zinātnieki izstrādājuši jaunu lāzera tehnoloģiju “Bubble Gun” jeb burbuļieroci, ar kuras palīdzību iespējams veikt teju nesāpīgas injekcijas zem ādas. Ar šo revolucionāru tehnoloģiju zinātnieki cer mazināt cilvēku bailes no potēm, kā arī samazināt medicīniskos atkritumus, ziņots Pasaules Ekonomikas foruma mājaslapā.

Jaunā pote darbojas šādi – ar lāzera palīdzību sakarsē plāna stikla kārtiņu, uz kuras ir injicēšanai paredzētā viela. Milisekunžu laikā sakarsētajā vietā izveidojas burbulītis, kurš tiek izspiests no stikliņa ar ātrumu 100 km/h. Tā rezultātā netiekot skarti nervi, līdz ar to cilvēks neizjūt kodumam līdzīgo sāpi injekcijas laikā, kā arī uz ādas nepaliek brūce. Ja testi izrādīsies veiksmīgi, šo tehnoloģiju dzīvē varēs sākt pielietot trīs gadu laikā.

3. “Apple” jauns ierīču klāsts

Tehnoloģiju uzņēmums “Apple” prezentējis pasaulei tā jaunāko ierīču klāstu – svaigākos “MacBook Pro” portatīvos datorus un jaunāko bezvadu austiņu “AirPods” versiju, kā arī jaunas krāsas viedajam skaļrunim “HomePod mini”.

“MacBook Pros” datori būs pieejami ar 14 un 16 collu ekrāniem un jaunākajiem “M1 Pro” un “M1 Max” procesoriem. “Apple” atgriezis funkciju taustiņus, atmetot skārienjutīgo joslu. Savienojumu vietas papildinājis HDMI, trīs USB-C, SD kartes un 3.5mm austiņu ports, kā arī atgriezts ir “MagSafe lādēšanas ports. Ekrāni ir palielināti, samazinot maliņu biezumu, tai skaitā, augšpusē, atstājot kameru telefoniem līdzīgajā palodzītē jeb “notch”. Ekrāni turpina “iPad Pro” iestaigāto taciņu ar “Mini LEDs” ekrāna apgaismojumu, kā arī tiem ir 120Hz atjaunošanās frekvence.

Jaunās “AirPods” bezvadu austiņas dizaina ziņā līdzinās “AirPods Pro” ar īsākām kājiņām. Atšķirībā no “Pro” versijas, trešās paaudzes austiņām nav silikona ausu aizbāžņu. Tām ir lielāks ūdens un sviedru noturīgums, sešu stundu darbība – ar atkārtotām uzlādēm kastītē līdz pat 30 stundām lietošanas ilgums. Skaņas uzlabošanas ziņā liela uzmanība pievērsta telpiskās skaņas nodrošināšanai, kā arī mikrofona kvalitātes paaugstināšanai.

4. “Google” jaunākie viedtālruņi

Tehnoloģiju uzņēmums “Google” prezentējis tā jaunākos viedtālruņus “Pixel 6” un “Pixel 6 Pro”. Ar jaunu “Google Tensor” procesoru uzņēmums viedtālruņiem sola labāku ātrdarbību. Savukārt ar jaunu jostiņai līdzīgu kameras izvirzījuma izvietojumu, divu toņu krāsojumu un “Android 12 Material You” adaptīvo dizainu “Google” diktē pats savus dizaina noteikumus.

“Pixel 6 Pro” no mazā brāļa atšķiras, pirmkārt, ar papildus telefoto kameras lēcu aizmugurē un selfiju kameru priekšā, kas spēj filmēt 4K kvalitātē. “Pro” versija ar 6.7 collu ekrānu pārspēj parastā 6.4 collas. “Pro” piemīt adaptīvā 120Hz ekrāna atjaunošanās frekvence. Profesionāļu versijai ir arī iespaidīga 5004 mAh baterija, kuras patiesās spējas vēl ir jāredz dzīvē, ņemot vērā lielo ekrānu.

5. Slinkās acs ārstēšana ar virtuālās realitātes brillēm

ASV apstiprināts jauns veids slinkās acs jeb ambliopijas ārstēšanai – ar virtuālās realitātes brillēs balstītu metodi, vēsta theverge.com. Pacienti ar uzņēmuma “Luminopia” izstrādāto metodi skatās pielāgotus TV šovus vai filmas, liekot smadzenēm vairāk paļauties uz slinkajai acij rādīto attēlu.

“Luminopia” izmanto virtuālās realitātes brilles, lai pacientam tajās rādītu šovus un filmas, kur stiprajai acij tiek rādīti zemāka kontrasta attēli. Savukārt slinkajai acij attēls tiek rādīts dzidrs, lai smadzenes vairāk pūlētos izmantot to. Pēc 12 nedēļu kursa, skatoties videomateriālus stundu dienā sešas dienas nedēļā, 62% bērnu esot ievērojami uzlabojusies redze. Metodi plāno dzīvē pielietot jau 2022. gadā.

6. Latvijā atklāta pirmā lieljaudas elektroauto uzlādes stacija

"Circle K" degvielas uzpildes stacijā Ādažos atklāta pirmā "Ionity" lieljaudas elektrouzlādes stacija Latvijā. Tajā šobrīd ierīkotas divas uzlādes pieslēguma vietas ar maksimālo jaudu 350 kW. Stacija pieejama autovadītājiem visu diennakti.

"Ionity" tīklā Eiropā šobrīd ir 365 stacijas ar 1500 pieslēgumvietām. Ar šādu uzlādes jaudu moderna elektroauto akumulatoru uzlādēt varēs aptuveni 15 minūtēs, ja auto atbalsta tik lielu ātrumu. Līdz 2022. gada vasarai “Circle K” plāno atklāt vēl četras elektrouzlādes stacijas degvielas uzpildes stacijās Rīgā ar uzlādes ātrumu vismaz 150 kW.

7. Sejas identificēšana jaunais masveida maksājumu veids

Pasaulē sejas atpazīšanu izmanto arvien vairāk cilvēku identificēšanai. Piemēram, Krievijā Maskavas metro stacijās sejas atpazīšanu izmantos biļetes nopirkšanai. Savukārt, Lielbritānijā Ziemeļu Airširā skolās audzēkņu sejas skenēs, lai samaksātu par pusdienām.

Maskavā vairāk nekā 240 stacijās ar “Mosmetro” lietotni sasaistīs cilvēku sejas ar to bankas kartēm, lai veiktu maksājumu pirms metro brauciena, vēsta endgadget.com. Sistēmas veidotāji sola, ka cilvēku sejas fotogrāfijas netiks izmantotas citiem nolūkiem, tiks glabātas norobežotos serveros un netikšot izsniegtas policijai.

Lielbritānijas gadījumā tehnoloģiju ievieš, lai samazinātu vīrusu nodošanas iespējamību maksājuma laikā, kā arī lai samazinātu skolēnu rindas, kas starpbrīdī stāv pēc ēdiena, skaidro endgadget.com.  Skolās izmantotā sistēma nebūšot pieslēgta tīklam un iegūtie sejas dati netikšot izmantoti cita veida identifikācijai.

8. Izraēlā simulē dzīvi uz Marsa

Izraēlā seši kosmonauti visu oktobri dzīvo nošķirtībā simulētā Marsa bāzē ar mērķi izpētīt būtiskus dzīves aspektus uz sarkanās planētas virsmas. Drosminieki dzīvo 120 kvadrātmetrus lielā platībā, kuru darbina ar saules paneļiem, ziņo businessinsider.com.

Izraēlas Negeva tuksnesī, kur karstums robežojas starp 25 un 30 grādiem pēc Celsija, vide atgādina sarkanos Marsa klajumus. Laboratorijas vide ir pielāgota dzīvei uz svešās planētas ar mazu virtuvi, divstāvīgām gultām un laboratoriju eksperimentiem. Ja viņi vēlas doties ārā tuksnesī, ir jāuzvelk pilnais aprīkojums. Kopumā paredzēts veikt 20 dažādus eksperimentus, tai skaitā pētīt autonomus dronus, ar sauli darbināmus auto un to, vai mikrobi no cilvēku ķermeņiem paliek uz planētas virsmas.

9. Vatikāns atjaunojis lūgšanu lietotni

Vatikāns ir publicējis jaunu “Click to Pray” jeb “Spied, lai lūgtu” lietotnes versiju, lai uzlabotu digitālo lūgsnu pieredzi ātrajā ikdienā. Jaunajā versijā ir pievienotas nebijušas funkcijas, piemēram, personīgais lūgšanu plānotājs, kā arī ievads lūgšanās tiem, kuriem ir grūti uzsākt, raksta “Yahoo”.

Ar jauno lietotni Vatikāns cer sasniegt jaunāko paaudzi un tos, kuri ir nomaldījušies no dieva. Lietotne pieejama kā “Google Play”, tā “App Store” veikalos.

10. SMH, LMAO un TBH — pasaulē meklētākie akronīmi

Pasaulē meklētākie saīsinājumi jeb akronīmi ir SMH jeb “shake my head” (kratu galvu), LMAO jeb “laughing my ass off” (nosmiet dibengalu) un TBH jeb “to be honest” (godīgi sakot), liecina uzņēmuma Case24 apkopotā informāciju no Google meklētāja.

Pirmās vietas saīsinājuma popularitāte varētu būt skaidrojama ar to, ka pastāv dažādas izpratnes par tā nozīmi, neskaitot “shake my head” (kratu galvu). Cilvēki strīdās arī par to, vai tas nenozīmē “so much hate” (tik daudz naida) vai “shut my hole” (aizveru savu caurumu).

Akronīmi uzņēma popularitāti jau 90. gados, kad SMS garuma ierobežojuma dēļ cilvēki sāka saīsināt biežāk izmantotās frāzes, piemēram, LOL jeb “laugh out loud” (smejos skaļi).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt