Pasaules panorāma

Oksfordas profesors: nākamie mēneši cīņā ar vīrusu būs izšķirīgi

Pasaules panorāma

Ieskats 3. marta "Pasaules panorāmas" tematos

Latvijas pilsētas - uz Marsa

Kāpēc trīs Marsa krāteriem ir Latvijas vietvārdi – Talsi, Auce un Rauna?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdz ar pieaugošo interesi par Marsa izpēti no jauna ievērību guvis fakts, ka trīs planētas krāteri nes ar Latviju saistītus vārdus: Talsi, Auce un Rauna. Krātera “Talsi” nosaukums apstiprināts jau pirms 45 gadiem.

NASA izpētes robots “Perseverance”, kas 18. februārī veiksmīgi nolaidās uz Marsa, šobrīd uzņem pirmos Marsa video un fotoattēlus. Šis notikums Latvijas iedzīvotājus soctīklos mudinājis pievērsties faktam, ka trīs Marsa krāterus sauc Latvijas vietvārdos.

Krātera Talsi diametrs ir 9,56 kilometri, un tā nosaukumu Starptautiskā Astronomijas savienība apstiprinājusi jau 1976. gadā.

“Saistībā ar Talsu nosaukumu ir visai dīvains stāsts. Ir leģenda, ka šo nosaukumu iedeva pēc PSRS zondes kartēšanas datiem. Šajā procesā piedalījusies kāda armijas struktūra, un pie šīs kartēšanas bijis klāt kāds no Latvijas dienošs karavīrs. Pēc viņa iniciatīvas Talsi tad arī esot nonākuši uz Marsa,” LSM.lv stāstīja astronoms Ilgonis Vilks.

Astronoms skaidro arī, kādēļ uz Marsa ir atrodamas Auce un Rauna: “Es meklēju ziņas ASV Ģeoloģijas dienesta materiālos, kāpēc tieši Auce un Rauna, nevis kādas daudzas citas apdzīvotas vietas Latvijā, un es arī sazinājos ar viņu speciālistiem un [..] saņēmu atbildi: proti, tam nav speciāla nolūka – izcelt Auci vai Raunu. Visiem krāteriem, kas ir mazāki par 50 kilometriem, tiek doti daudzu pasaules apdzīvoto vietu nosaukumi, kurās dzīvo mazāk par 100 000 cilvēku. Tas nav, lai speciāli šīs vietas izceltu, bet relatīvi nejaušā kārtā tiek izvēlēts.”

Auce no visiem trim ir vislielākais krāteris –  tā diametrs ir 37,01 kilometrs. Krātera nosaukums apstiprināts 2014. gada 12. oktobrī.

Savukārt krāteris Rauna ir vismazākais – vien 2,5 kilometri diametrā. Šo apļveida ieplaku, visticamāk, radījis trieciens. Krātera nosaukums apstiprināts salīdzinoši nesen – 2015. gada 24. aprīlī. No visiem trim Latvijas vietvārdus nesošajiem krāteriem Rauna ir visvairāk pētīts.

Nosaukumus kosmosā sastopamajiem objektiem dod to atklājēji, tomēr, kā jau minēts, pastāv arī zināmi nosacījumi: mazos Marsa krāterus, kuru diametrs nepārsniedz 50 kilometru, pieņemts dēvēt mazo pilsētu un ciematu vārdā. Piemēram, pasaules atpazīstamību nupat iemantojušais Jezero krāteris, uz kura piezemējās Marsa izpētes robots "Perseverance", nodēvēts Jezero ciemata vārdā, kas atrodas Bosnijā. “Jezero” balkānu tautu valodās nozīmē ezers, un šādi Marsa krāteris apzīmēts, jo tur tik tiešām pirms miljoniem gadu bija īsts ezers un tāpēc tieši tur tiek meklētas senas dzīvības pazīmes.

Pagaidām nav nekādas informācijas, ka “Perseverance”, atrazdamies uz Marsa, varētu apciemot arī Auci vai Raunu.

Latvija uz planētas Zeme nav starp lielākajām valstīm, taču ir spējusi iegūt savu atpazīstamības daļu izplatījumā. Vairāk nekā 20 asteroīdi, kas patlaban riņķo starp Marsa un Jupitera orbītām, ir nosaukti ar Latviju saistītos vārdos. Piemēram, kosmosā ir asteroīds “Latvija” un “Rīga”. Arī Mēness neredzamajā pusē ir krāteris, kas nosaukts par godu baltvācu raķešu zinātniekam Frīdriham Canderam, kurš ir dzimis un audzis Rīgā. Savukārt uz Merkura ir krāteris, kas nosaukts dzejnieka Raiņa vārdā. Bet uz Saules sistēmas karstākās planētas Veneras, kuras virsma atvēlēta tikai sieviešu dzimtes vārdiem,  atrodas virkne dažādu veidojumu, kas nosauktas ar latviešu mitoloģiju saistītu dievību vārdos – Kara māte, Laima, Dēkla un citos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti