VIDEO: Uz Marsa veiksmīgi nolaidies NASA robots «Perseverance»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ceturtdienas, 18. februāra, vakarā ap pulksten pusvienpadsmitiem pēc Latvijas laika uz Marsa veiksmīgi nolaidās ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) robots “Perserverance” jeb “Neatlaidība”.

Līdz šim lielākais Marsa robots uz planētas meklēs senas dzīvības pēdas. Turklāt pirmo reizi vēsturē plānots robota savāktos paraugus atvest atpakaļ uz Zemes.

Tieši nosēšanās tiek saukta par bīstamāko operāciju misijas gaitā, tāpēc tai tika īpaši rūpīgi sekots, lai viss noritētu gludi.

Robots jau nosūtīja pirmos fotoattēlus.

Zemei ir bieza atmosfēra un, piemēram, astronauti var izmantot izpletņus, lai samazinātu nosēšanās ātrumu, bet Marsa atmosfēra tam ir pārāk retināta un palīdz minimāli.

Tāpēc inženieriem bija jāmeklē virkne tehnoloģisku risinājumu, tostarp ar raķešu izmantošanu, lai samazinātu kosmosa kuģa ātrumu no 20 tūkstošu kilometriem stundā līdz nullei.

Tā tiek saukta par līdz šim ambiciozāko un līdz ar to tehniski sarežģītāko ASV nacionālās aeronautikas un kosmosa aģentūras misiju uz sarkanās planētas. 

“Perseverance” piezemēšanās laikā tēmēja uz krāteri, kurš, iespējams, pirms aptuveni trīs miljardiem gadu bijis ezers.

Vieta izvēlēta, jo tur varētu tikt atklātas ķīmiskas liecības par kādreiz tur mītošiem mikrobiem, kas varētu būt palikušas akmeņos. Taču krāteris nebūt neatvieglo nosēšanās procesu, ņemot vērā, ka to veido klintis un milzu akmeņi.

“Perseverance” aprīkots ar 20 kamerām, kas var arī filmēt, vairākiem mikrofoniem, kas ierakstīs vēja un robota pārvietošanās skaņas, un, protams, savu laboratoriju ar urbjiem, lai iegūtu iežu paraugus. Vēl robotam talkā nāks īpašs mini helikopters, ar kuru plānots veikt vismaz piecus lidojumus, kas šādi tiks izpildīti pirmo reizi vēsturē.

Likmes ir augstas – gandrīz puse no kosmosa kuģiem, kas nosūtīti uz Marsu no dažādām valstīm, misiju beiguši neveiksmīgi. Tomēr NASA rādītāji uz pārējo valstu fona izceļas – tikai viens no 14 līdzšinējiem mēģinājumiem nebija izdevies – 1999. gadā.

No ASV kosmodroma Floridā nesējraķete ar robotu-pašgājēju “Perserverance” veiksmīgi startēja 2020. gada 30. jūlijā.

Turpmākos divus gadus tas nodarbosies ar Jezero krātera izpēti. Jezero krāteris tiek uzskatīts par senas upes deltu. Tā izpēte ļautu noskaidrot kaut ko vairāk par iespējamām dzīvības formām uz pašlaik putekļiem klātās planētas. Krātera izpētē NASA arī pirmo reizi izmēģinās savu lidaparātu “Ingenuity”, lai pārliecinātos, vai iespējama Marsa izpēte no gaisa. Šī kopumā jau ir devītā NASA misija uz Marsu.

KONTEKSTS:

Aizvadītajās divās nedēļās pēc septiņu mēneša lidojuma Marsa orbītu sasniedza gan Apvienoto Arābu Emirātu, gan Ķīnas pētniecības zondes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti