Zināmais nezināmajā

Pētniece: Latvijas iedzīvotāji klimata pārmaiņas atzīst par mazāku problēmu nekā ES kopumā

Zināmais nezināmajā

Ko par mūsu veselību var pateikt notekūdeņu monitorings?

Eirāzijas pirmiedzīvotāji čukču tauta: Pētnieki meklē tās saiknes ar baltu tautām

Bioloģijas profesors: Čukči ir Baltijas tautu radinieki

Zinātnieki secinājuši, ka čukči – viena no Eirāzijas kontinenta pirmiedzīvotāju tautām – pirms aptuveni pieciem, sešiem tūkstošiem gadu nodalījusies no baltiešiem un ir ar Baltijas tautām raksturīgo ģenētisko profilu, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Universitātes asociētais profesors, biologs Indriķis Krams. 

Zinātnieki noskaidrojuši, ka čukču tauta, tāpat kā citas ziemeļu tautas, piemēram, korjaki un itelmeņi, ir radniecīgi latviešiem. Tas skaidrojams ar senčiem, kas pirms tūkstošiem gadu ieradās pašreizējo Baltijas valstu teritorijā. 

“Mēs esam iznākuši no Āfrikas, par to vairs šaubu nav, ieradušies Eiropā pirms aptuveni 40 tūkstošiem gadu, te apēduši visus neandertāliešus, bet kas notiek ar tādām teritorijām kā Latvija un Igaunija? Pirms 25 000 gadiem ieradās milzīgais ledājs, kas te visus cilvēkus un pārējos izdabūja ārā. Būtībā ledājs cilvēkus izstūma no visas Eiropas ārā,” norādīja Krams.

Pēc tam, kad aptuveni pēc astoņiem tūkstošiem gadu ledājs sāka atkāpties, cilvēki sāka apgūt tā atstātās teritorijas. Pašreizējo Baltijas valstu teritorijā ieradās cilvēki no Donas un Dņepras upju apkaimēm. Pirms aptuveni pieciem, sešiem tūkstošiem gadu čukču tauta no baltiešiem nodalījās. 

“Igauņi, latvieši, lietuvieši paliek šeit, bet viena daļa aizgāja tur, kur teritorijas atbrīvojās – tie bija čukči un, iespējams, vēl daudzas citas ziemeļu tautas,” profesors skaidroja. 

“Tie cilvēki, kas šobrīd ir čukči, un kādas citas ziemeļu tautas, starp citu, korjaki, itelmeņi, ir tie, kam ir mūsu raksturīgās tēva līnijas. Tie ir mūsu radinieki,” viņš piebilda.

Čukotkas teritorija, kur čukču tauta nonāca, ir skarba – kalnaina, vējaina, bez kokiem, ar melnām smiltīm un vulkāniem.

“Čukči – cilvēki ar baltiešu ģenētisko profilu – demonstrē zilus brīnumus, adaptējoties un spējot jau pašā sākumā pieņemt daudz skarbākus apstākļus, nekā tas ir bijis citur,” uzsvēra Krams. 

Čukčiem nācās adaptēties jaunās teritorijas skarbajiem apstākļiem, līdz ar to vēsturiski tautai radās atšķirīgas iezīmes no baltiešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt