Rīta Panorāma

Intervija ar ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Studenti rada mobilo lietotni izvirzīto mērķu sasniegšanai

Studenti rada lietotni, kas palīdz cilvēkam nepadoties mērķu sasniegšanā

"Break the Loop" – šī ir Latvijā studentu radītā mobilā lietotne, kas mācās no lietotāju datiem, prognozējot, kad cilvēks grasās padoties, tādējādi noturot viņu pie mērķu sasniegšanas. Šī lietotne varētu būt kā metode mentālās veselības problēmu prevencijai un kā rīks speciālistiem, lai sekotu savu pacientu progresam starp klātienes sesijām.

Liela daļa cilvēku savā dzīvē vēlas būt veiksmīgi, turīgi un labā fiziskā formā, tomēr ar šo mērķu sasniegšanu ne vienmēr iet tik labi, kā iecerēts. Studenti no Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) organizācijas "Junior Achievement Latvia" veselības tehnoloģiju inovāciju pirmsakseleratorā radījuši prototipu mobilajai ierīcei, kas varētu palīdzēt sasniegt sev vēlamos mērķus.

"Junior Achievement Latvia" pārstāve Baiba Rāta-Saliņa norādīja: ""Break the Loop" ir ļoti noderīgs rīks ikvienam, kas saskāries ar motivācijas trūkumu. Atšķirībā no "Instagram" profila, kurā jūs varētu sekot un katru dienu saņem kādu iedvesmas citātu vai uzmundrinošu attēlu, "Break the Loop" ir lietotne, kura jums sagādā personalizētus motivējošos rīkus."

Viena no idejas autorēm Monika Diāna Cālīte skaidroja, ka šī lietotne darbojas kā ikdienas kompanjons, kas iedvesmo un zina brīžus, kad tās lietotāju vajag sapurināt, lai tas varētu noturēties uz ceļa.

"Piemēram, tā vietā, lai pasēdētu uz dīvāna pie televizora ar neveselīgiem našķiem, tev pienāks vēstījums, kas atgādina, kāpēc tu gribi būt labā formā vai ko citu tu gribi sasniegt. Tad tu uzvelc sporta kurpes un tomēr izej ārā paskriet vai pastaigāt, turoties pie pozitīvajiem mērķiem," viņa skaidroja.

Mobilā lietotnes pamatā ir mākslīgais intelekts.

LU students Juris Bērziņš atzina: "Algoritms strādā vienkopus ar tevi. Tu ievadi savu dienas ritmu un aptuvenu laiku, kad vissliktāk juties, tavas dienas gaitas, vidi, kas ir apkārt tev. Izmantojot mākslīgo algoritmu, tev pienāk paziņojums tieši tajā brīdī, kad tu novēro, ka tu izdarītu darbības, kuras novirzītu tevi no mērķa sasniegšanas."

Savukārt Monika Diāna Cālīte piebilda: "Brīdī, kad pienāks šis paziņojums, ir iespēja reaģēt. Vai laiks bija atbilstošs, vai vēstījums viņu iedvesmoja, vai arī tas bija galīgi garām." Ar šīm reakcijām algoritms tiek apmācīts, un, jo vairāk lietotni lieto, jo tā kļūst gudrāka, prognozējot brīžus, kad vajadzīgs atbalsts.

Atšķirībā no daudzām citām mobilajām lietotnēm "Break the Loop" ļauj lietotājam pašam izvirzīt visdažādākos mērķus.

Idejas autore skaidroja: "Es, piemēram, vēlos izveidot biznesu, būt veiksmīga uzņēmēja. Šeit es varu pati ierakstīt, ka es vēlos vadīt savu uzņēmumu, es varu pievienot fotogrāfiju, kas tieši man simbolizē šo uzņēmuma vadīšanu, un tad aplikācija mācās no tiem vēstījumiem, ko es tai iebaroju, piemēram, maniem vārdiem: "Monika, tu esi ļoti forša, tev viss sanāks, atceries, kā tev kaut kādā konkrētā gadījumā kaut kas izdevās!""

Cālīte arī norādīja, ka šādu vēstījumu viņa varētu saņemt arī pirms intervijas, jo pēc viedpulksteņa lietotne sajustu, ka satraukuma dēļ tās lietotājai paātrinājies pulss. "Man atnāks paziņojums, un es atceros, ka man viss izdosies, un es varu daudz pārliecinošāk runāt," par lietotnes priekšrocībām stāstīja idejas autore.

Veidojot mobilo lietotni, ņemti vērā pamatprincipi, kas ļauj vienā laikā izvirzīt ne vairāk kā trīs reāli sasniedzamus un izmērāmus mērķus, lai cilvēks nepārdegtu un nebūtu vīlies sevī par nespēju tos izpildīt.  Studentu mērķis ir nākotnē šo lietotni piedāvāt arī mentālās veselības speciālistiem, lai tā ārstiem palīdzētu ikdienas darbā ar pacientiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti