Digitālās brokastis

Virtuālā un papildinātā realitāte medicīnā

Digitālās brokastis

Kas ir Latvijas Kiberzemessardze?

Ziņu tops: Seno ģimenes foto atjaunošana un mākslīgā intelekta darbināti videospēļu tēli

Seno ģimenes foto atjaunošana un sarunas ar videospēļu tēliem. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Latvijas Radio mobilā lietotne tagad pieejama lietošanai arī automašīnās

Lai nodrošinātu ērtu un mediju patēriņa paradumiem atbilstošu satura pieejamību, Latvijas Radio mobilā lietotne turpmāk būs pieejama arī lietošanai automašīnās. Jau šobrīd "Android Auto" un "Apple CarPlay" lietotājiem ir iespēja automašīnās klausīties visu sabiedriskā radio saturu: ziņas, podkāstus, mūziku un izklaidi gan tiešsaistē, gan pēc pieprasījuma.

Latvijas Radio valdes locekle programmu un pakalpojumu attīstības jautājumos Ieva Aile norādīja: "Automašīnas ir galvenā radio klausīšanās vieta daudzās Eiropas valstīs, un radio pārliecinoši ir braucamlaika vadošais audio saturs. Tāpēc mūsdienīgam medijam ir jāspēj piedāvāt ērti un jēgpilni veidi, kā piekļūt podkāstiem, raidījumiem, tematiskai mūzikai, raidlugai vai tiešraidei ar viedierīču starpniecību. Satura patērēšanas paradumi būtiski mainās – cilvēki aizvien vairāk klausās to, ko vēlas, nevis to, kas skan. Klausītāji grib abas lietas – gan radio, gan izvēles iespējas. Tāpēc liels prieks, ka caur Latvijas Radio lietotnes pielāgošanu "Android Auto" un "Apple CarPlay" esam krietnu soli tuvāk saviem klausītājiem."

Latvijas Radio mobilā lietotne piedāvā jebkurā klausītājam ērtā laikā uzzināt, kas ir aktuāls, klausīties savus iemīļotākos raidierakstus, raidījumus un interneta radio kanālus. Tāpat var klausīties arī iepriekš mobilajā ierīcē izveidoto atskaņošanas sarakstu un telefonā lejupielādēto saturu.

Izstrādājot Latvijas Radio mobilo lietotni un tās papildinājumus lietošanai automašīnās, bija svarīgi, lai tā būtu maksimāli ērta, kā arī nodrošinātu veiksmīgu informatīvā un izklaides satura pieejamību. Lai piesaistītu auditorijas uzmanību un vēlmi lietot automašīnās Latvijas Radio mobilo lietotni, no 30. maija mēneša garumā norisinās akcija, kurā var laimēt vērtīgas balvas – 50 eiro vērtas dāvanu kartes no degvielas uzpildes stacijām, kā arī drošas braukšanas apmācību. Plašāku informāciju par akciju var uzzināt šeit.

Lai aktivizētu Latvijas Radio mobilo lietotni savā automašīnā, ar USB vadu nepieciešams pievienot viedtālruni savai automašīnai un jāseko norādēm ekrānos – Latvijas Radio lietotne parādīsies displejā. Daļu automašīnu ar telefonu var savienot bezvadu režīmā. Lai to izdarītu, telefonā jāieslēdz "Bluetooth", Wi-Fi un lokācijas noteikšanas funkcija.

2. "Reimagine" lietotne atjauno senos fotoattēlus

Uzņēmums "MyHeritage" nācis klajā ar jaunu lietotni – "Reimagine", kas ļaus lietotājiem ērti atjaunot atmiņu kadrus. Mobilās lietotnes galvenais mērķis ir palīdzēt lietotājiem viegli importēt albumos glabātos drukātos fotoattēlus un uzlabot to izšķirtspēju, izlabot skrāpējumus un krokas, un pat atjaunot krāsu izbalējušos fotoattēlos. Pats pārsteidzošākais - tā spēj arī animēt sejas!

Kā izmantot šo lietotni? Uzņem attēlu ar fotogrāfiju un lietotne visu izdarīs pati. Tā automātiski to apgriezīs un saglabās kā atsevišķu attēlu. Pēc skenēšanas var arī pievienot fona informāciju, piemēram, vārdus, datumus un vietas.

Lai atšķirtos no citiem foto skenēšanas konkurentiem, "MyHeritage" plašāk izmanto mākslīgā intelekta (MI) funkciju komplektu.

Kā stāsta "Techcrunch" žurnāliste Sāra Pereza, kura izmēģinājusi šo lietotni, tā vairumā gadījumu ir veiksmīgi izpildījusi solīto. Tomēr vienā no gadījumiem grūtības ir sagādājis gaismas atspīdums izdrukātajā attēlā, un MI to nav spējis izlabot.

Žurnālistes mēģinājumi gan nesniedza tādus rezultātus, kādi atrādīti uzņēmuma piemēros, taču rezultāts esot bijis iespaidīgs.

"Reimagine" krāsošanas funkcija ir kā "krāsu atjaunošanas" funkcija. Tas nozīmē, ka MI nemēģina simulēt krāsas no melnbaltiem fotoattēliem, bet atjauno novecojušu krāsaino fotoattēlu krāsas, kas gadu gaitā ir izbalējušas.

Jauno "Reimagine" lietotni var lejupielādēt un lietot bez maksas, taču lietotnes neierobežotu piekļuvi attēlu apstrādei iegūst tie, kuri šo lietotni ir abonējuši par maksu. Lietotne ir pieejama gan operētājsistēmai iOS, gan "Android". Tā tiek piedāvāta jau 11 valodās.

3. "Tesla Model Y" - vispārdotākais automobilis

​​Pirmo reizi pasaules vēsturē par vispārdotāko jauno automašīnu kļuvis simtprocentīgs elektromobilis – ražotāja "Tesla" mazākais modelis "Model Y". Ar pārdotiem 267 tūkstošiem vienību tas pārspēj līdzšinējos līderus – "Toyota Corolla" (256 tūkstoši) un "RAV4" (215 tūkstoši).

Datus par automobiļu realizāciju pasaulē apkopo analītiskā aģentūra "Jato Dynamics". "Tesla" pati gan neatklāj informāciju par konkrētu modeļu realizācijas apjomu, tomēr ir publiskojusi, ka periodā no janvāra līdz martam ir piegādājusi 400 tūkstošus "Model Y" un "Model 3" elektromobiļu, vēstī portāls "Delfi".

Šāds "Model Y" sasniegums tirgū parāda, ka elektroauto spēj apsteigt ne tikai citus tirgū sen pazīstamus modeļus, bet arī automobiļus ar iekšdedzes dzinēju.

Neskatoties uz to, ka "Model Y" kļuvis par vispārdotāko jauno automobili pasaulē, "Tesla" kā autoražotājs pēc pārdošanas kopējā apjoma ir tikai 19. vietā. Joprojām pasaules līderi pēc realizācijas apjomiem gada pirmajā ceturksnī ir "Volkswagen", "Toyota" un koncerns "General Motors".

4. Dalīšanās ar ekrānu un lietotājvārdi - jaunās "WhatsApp" iespējas?

Saziņas lietotne "WhatsApp" izceļas ar biežiem uzlabojumiem vai vismaz to mēģinājumiem. Jaunākajā portāla "WABetaInfo" ziņojumā teikts, ka lietotnes kodā atrasti pavedieni, kas varētu nākotnē liecināt par lietotājvārdiem un iespēju dalīties ar ierīces ekrānu.

Dalīšanās ar ekrānu video zvanos nav nekas jauns — šādu iespēju ikdienā lietojam "Zoom", "Microsoft Teams", "Google Meets" un citās platformās. Tomēr "WhatsApp" tas būtu jaunums. Kāds būtu tā pielietojums? Pirmšķietami dalīšanās ar ekrānu varētu būt iespēja, kas būtu pieejama videozvanu laikā.

Lietotājvārdi lietotnē "WhatsApp", atšķirībā no sociālajiem tīkliem, ir funkcionalitāte, pēc kuras nav bijis liels pieprasījums, jo citus cilvēkus iespējams atrast pēc telefona numura. Tomēr sociālajos tīklos lietotājvārds bieži vien ir labākais veids, kā kādu atrast. Vai "WhatsApp" gadījumā tas nozīmē, ka nākotnē lietotni varētu izmantot, arī reģistrējoties tai bez telefona numura?

5. Vai nākotnē sarunāsimies ar datorspēļu tēliem?

Tehnoloģiju uzņēmums "Nvidia" jau kādu laiku ir zināms ne tikai ar tā videokaršu piedāvājumu, bet arī ar ieguldījumu mākslīgā intelekta izstrādē. Viens no intriģējošajiem attīstības virzieniem videospēlēs varētu būt mākslīgā intelekta pielietojums, lai nākotnē varētu brīvi sarunāties ar datora vadītiem tēliem (NPCs).

Atrādītajā "Nvidia" video redzams, ka ar "Avatar Cloud Engine" tehnoloģijas palīdzību spēlētājs šķietami brīvi sarunājas ar datora vadīto videospēles tēlu.

Potenciāli nākotnē šādiem tēliem varētu būt arī "atmiņa", kas savstarpējās sarunas ar tiem padarītu vēl dzīvīgākas. Dabiskās sarunas kombinācijā ar atmiņu varētu radīt patiesi unikālu spēles pieredzi, kura katram spēlētājam būtu nedaudz atšķirīga.

6. Sarunu festivālā "Lampa" diskutēs par tehnoloģijām

Vai sākas mākslīgā intelekta dominance pār cilvēci? Jau nākamnedēļ līdzās diskusijām par jaunuzņēmumu attīstību sarunu festivālā "Lampa" Tehnoloģiju un inovāciju teltī varēs rast atbildes uz jautājumiem par tehnoloģijām un digitalizāciju.

Dažādu jomu eksperti piedāvās ne tikai diskusijas par digitālo skolu, tehnoloģiju ietekmi uz mācībām un nākotnes profesijām, bet arī komandu spēles un meistarklases ar praktiskām apmācībām.

Par to, kas jāzina mūsu tiesību un privātuma aizsardzībai internetā, runās Patentu valde un Datu valsts inspekcija. Savukārt Centrālā vēlēšanu komisija kopā ar vēlētājiem, ekspertiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem diskutēs par to, kādam nākotnē būtu jāizskatās vēlēšanu procesam.

Par mākslīgā intelekta attīstību un to, kāda būs tā mijiedarbība ar cilvēci nākotnē, psihologi, zinātnieki, digitālo paradumu pētnieki, sociālantropologi un citi eksperti sarunāsies diskusijā "ChatGPT: vai sākas mākslīgā intelekta dominance pār cilvēci?" 

Savukārt, kā jau katru gadu, sarunu festivālā "Lampa" arī mēs — raidījums un podkāsts "Digitālās brokastis" — šķetināsim tehnoloģiju karstos jautājumus. Šī gada lielā tēma — mākslīgais intelekts. 

Tekstu radītāji, radošuma asistenti, attēlu zīmētāji un arī videospēļu izstrādātāji tiek aicināti pievienoties Digitālo brokastu galdam Radio Naba teltī Maija parkā Cēsīs sestdien, 10. jūnijā, no plkst. 18.30 un noskaidrot, kā ikdienā praktiski iespējams pielietot mākslīgā intelekta rīkus, kļūstot efektīvākam un reizē nepaliekot jaņos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti