Ķieģeļa izmēra mobilie telefoni ar antenu – muzejos un entuziastu kolekcijās

Apritējuši jau 50 gadi, kopš veikts pirmais zvans, izmantojot rokas mobilo telefonu. Vairākus pirmo mobilo telefonu modeļus var aplūkot Cēsu Vēstures un mākslas muzejā izveidotajā izstādē, taču tie atrodami arī  telekomunikāciju vēstures entuziastu kolekcijās.

Ķieģeļa izmēra mobilie telefoni ar antenu – muzejos un entuziastu kolekcijās
00:00 / 05:42
Lejuplādēt

"Nu, tie pirmie mobilie telefoni, kurus es saglabāju, lai parādītu bērniem, kas nāks skatīties. Lūk, tāda skaista "Motorola" un tā visa kaste, tā ir baterija un antena," stāsta telekomunikāciju vēstures entuziasts Sergejs Blats, kura izveidotajā kolekcijā ir ap 1500 telefonaparātu, kuri ražoti aizvadītā gadsimta dažādos posmos. To vidū arī vairāki pirmie mobilie telefoni.

Blats rāda rācijai līdzīgu klausuli, kura ar vadu savienota ar nelielas rokassomas izmēra kasti. Tas ir viens no viņa pirmajiem mobilajiem telefoniem, kuri Latvijā retajam bija pie rokas deviņdesmito gadu sākumā.

Pēc viņa stāstītā, pirmos mobilos telefonus bez uzlādes varēja lietot aptuveni pusdienu, līdz ar to tālu no rozetes aiziet nevarēja.

"Te ir arī cita "Motorola", un te ir baterija, liela lādēšanas ligzda un kartei vieta, un paceļama antena, lai labāka uztveršana būtu. Tāpat šeit ir "Ericsson" ar lielu bateriju, un ar laiku parādījās arī "Nokia" ar nomaināmu bateriju, un tā jau ir kompaktāka," klāsta kolekcionārs.

Kolekcionārs Sergejs Blats
Kolekcionārs Sergejs Blats

Viņš atzīst, ka ar lielo mobilo telefonu izgājis arī ārpus mājas, jo tas bijis stilīgi – apliecināja, ka esi turīgs. "Es atceros, ka, ilgi runājot, ļoti karsēja ausi, tas droši vien tomēr nebija veselīgi."

Kolekcionārs saka, ka, parādoties pirmajiem mobilajiem telefoniem, bez lielās intereses par lielo tehnoloģisko lēcienu sakaros šiem telefoniem bijusi arī praktiska jēga, taču vēl lielāks izaicinājums par biežo ierīču uzlādi bija ierobežotie sakari, infrastruktūrai vēl tikai attīstoties.

"Lai nodrošinātu mobilos sakarus, vajadzēja, lai būtu kāds operators ar savu raidstaciju un savu milzīgu vienu, divām, trim antenām, kura nosedz to vietu," stāsta Blats. Jautāts, vai šodien šie aparāti var darboties, viņš saka: "Nē, jo nav šādas frekvences un staciju, mobilos telefona sakarus tolaik nodrošināja caur staciju, caur centrāli, kuras vairs nav tādā frekvencē."

Latvijā mobilos telefona aparātus pagaidām kolekcionē retais, ko Blats skaidro ar salīdzinoši neseno ierīces vēsturi, proti, tie vēl nav ieguvuši antīku vērtību, bet lielai daļai pavisam noteikti tie ir interesanti apskates objekti.

Tādēļ arī Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstādē par telekomunikāciju vēsturi "Hallo, Cēsis!" atrodami vairāki pirmie mobilie telefoni ar to īpašnieku aprakstiem par pirmo bezvadu saziņu. Te ir iespēja izpētīt mobilo telefonu evolūciju no ķieģeļa izmēra aparāta līdz nelielam salokāmam telefonam ar podziņām un plānajam skārienjutīgajam mobilajam telefonam.

Vienu no vecākajiem izstādes eksponātiem apraksta muzeja galvenā krājuma glabātāja Dace Tabūne. "Šeit mēs redzam senāku "Nokia" modeli, kas īpašumā iegūts 1995. gadā, un, kā īpašnieks Juris Žagars raksta, tas ir piecus kilogramus smags un ar rokturi, lai varētu nest pie rokas.

Klausule ir liela un uzliekama uz telefona – tā, kā kādreiz mūsu galda telefoniem. Žagars raksta, ka mašīnā viņam bijis iebūvēts speciāls plaukts, kur to nolikt.

Jaunāks modelis, bet senāk iegādāts, ir "Latvijas mobilā telefona" prezidentam Jurim Bindem 1992. gadā piederējušais "Nokia" modelis, un tas ir jau daudz kompaktāks, bet ar tādu pamatīgu antenu. Binde pats raksta, ka tas jau nēsāts kā pirmais kabatas telefons Latvijā," stāsta Tabūne.

Jautāta, kādi ir secinājumi par sakaru attīstību, strādājot pie šīs izstādes par telekomunikāciju vēsturi, muzeja pārstāve saka: "Es savā ievadtekstā arī rakstu, ka pagāja gadu tūkstoši, līdz cilvēks no sazināšanās ar tauru skaņām un ugunskuriem nonāca līdz rakstībai, un tad vēl pagāja gadu simti, līdz attīstījās pasts, bet tad nepagāja ilgs laiks, kad jau attīstījās telegrāfs, un vēl daži gadu desmiti, kad katrā mājā bija telefons un vēlāk jau ir mobilais telefons, kas dažos gados jau ir katrā kabatā. Un tas viss pēdējos gados ir noticis tik ļoti strauji, un tad man gribas vaicāt, kas notiks tālāk, vai ir vispār iespējama vēl kaut kāda cilvēku sazināšanās attīstība, par kuru mēs šobrīd nevaram iedomāties?"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti