Uzsāciet nūjošanu patstāvīgi! Profesores ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Laikā, kad sporta zāles ir slēgtas un grupu nodarbības atceltas, laba izkustēšanās alternatīva ir nūjošana. “Cilvēks ir radīts, lai kustētos. Nūjošana ir saudzīgs un efektīvs kustības veids,” norāda Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Irēna Upeniece. Kas jāņem vērā, lai sāktu nūjošanu pareizi bez instruktora klātbūtnes?

Īstais ekipējums

“Nūjošanai vajag dabas sporta zāli un ekipējumu - nūjas. Tās jāizvēlas atbilstoši savam augumam un fiziskajai kondīcijai,” uzsver profesore.

Pareizo nūju garumu aprēķina, no sava auguma atņemot 60 centimetrus. Ja, ielokot plaukstas nūjas rokturī un pagriežot tās pret ķermeni, īkšķis atrodas nabas līmenī, tad izmērs ir īstais.

Apģērbs jāizvēlas tāds, lai tajā justos ērti un nebūtu pārāk silti vai auksti. “Vēlams, lai apavi būtu speciāli paredzēti āra nodarbībām,” stāsta Upeniece. Dzestrā laikā noteikti nepieciešami arī cimdi un cepure vai pieres sildītājs.  

Ne pārāk atbrīvoti, ne saspringti

Pirms sākt kustēties, jāpievērš uzmanība ķermenim. Sākumā jāatbrīvojas, jāatslābina arī pleci un nedaudz jāatliec tie atpakaļ.

“Tad jāietonizē ķermenis, nevajadzētu būt pārmērīgi atbrīvotiem – jāievelk vēders un sēžas muskuļi. Tas nenozīmē, ka muskuļiem jābūt saspringtiem, tie ir nedaudz jāietonizē. Pleci jānolaiž uz leju un jāiztaisnojas, lai rastos sajūta, ka mūs kāds pastiepj uz augšu,” skaidro profesore.

Sākot kustēties, uz priekšu vienlaikus jāvirza pretējā roka un kāja. “Kustībai jābūt kā pulksteņa pendelei  - uz priekšu un atpakaļ. Pēdas jāliek paralēli. Kājas kustība sākas ar papēdi un tad it kā to pārveļ uz pirkstgalu,” padomus sniedz Upeniece. “Kad rokas kustība virzās atpakaļ, plauksta jāatver un roka jāatbrīvo.”

Visu nūjošanas laiku jāatceras par pleciem – tiem jābūt atbrīvotiem. Tāpat nūjas plaukstās jātur nesasprindzināti.

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu Covid-19 vīrusa izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim. Noteikti arī stingri pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi tika konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti