Nedēļa tautas sportā: no Monblāna skrējieniem līdz baskāju ultrai Kurzemes pludmalē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vasaras pēdējā mēneša pēdējā nedēļa drudžaini vēstī, ka tautas sporta sezona strauji tuvojas noslēgumam. Daži seriāli jau ir noslēgušies, bet daļai norisinās pēdējās kārtas, apbalvošanas ceremonijās vēstot par noslēguma ballēm un tikšanos cerību pilnajā pavasarī. Papildus vēstnesis sezonas beigām ir triatlona izskaņa un baspēdotāju atvadas.

"Salacas mauciens" noslēdzās ar komandas "airesana.lv" uzvaru. Jānis Ramanis un Linards Volks vienu no skaistākajām Vidzemes upēm visā tās garumā noairēja ātrāk par 10 stundām un vienīgie Salacgrīvu sasniedza pirms septiņiem no rīta, finišējot 06:42.

Foto: Gints Kalniņš

Baltijas Ceļa velobrauciens Viļņa-Rīga-Tallina sešiem vīriem prasīja 600 kilometrus un 24 stundas.

Foto: Kārlis Plakans

Taku skrējiens "Āža kalna stirnu buks" pirmajā reizē pulcēja pustūkstoti dalībniekus un noskaidroja ātrākos Tukuma puses pauguros.

Baltijas ceļa 25 kilometru Lūša skrējienā uzvarēja Anatolijs Macuks un Dace Banga.

17,3 kilometru distancē finišu pirmie sasniedza Jānis Kūms un Laura Čakle, savukārt 6,3 kilometru skrējienā ātrākie bija Aigars Feteris un Kitija Zaula. Divu garāko distanču īpašajā posmā „Āža kalna karalis un karaliene” 250 metros visātrākie bija Matīss Rozītis un liepājniece Irina Štūla-Pankoka.

Baltijas ceļa divdesmitpiecgades laikā rīkotajā skriešanas stafetē dažs trijās dienās esot noskrējis vairāk kā 200 kilometrus.

Budapeštā notika "Ironman Half 70.3" triatlona sacensības, kurās piedalījās septiņi Latvijas pārstāvji. Ātrāk par piecām stundām distanci izdevās pieveikt Ivaram Kassalim, Mārim Rudenim un Jurim Jansonam.

Atmiņas par 25 gadus seniem notikumiem Baltijas ceļā nomainījušas runas par Monblāna skrējieniem un sekošanu līdzi notikumiem Monblāna masīvā. Pirmdien pirmo reizi arī Latvijas komanda startēja 307 kilometru garajā un gandrīz nedēļu ilgajā neskaitāmo virsotņu pārgājienā. Pirmās PTL komandas finišēs sestdienas rītā, noslēdzošās – svētdienas pēcpusdienā. Līderkomandas distancē būs gulējušas dažas stundas četru dienu garumā.

Trešdien Itālijas pilsētiņā Kurmajerā (Courmayer) 7:00 (pēc vietējā laika) startēja tehniski sarežģītais TDS skrējiens, kas no visiem atšķiras ar saviem Itālijas un Francijas Savojas kalniem. Skrējienā jāpieveic 119 kilometri un 7250 augstummetri, lai finišētu Šamonī. Uzvarot šo distanci, francūzis Havjērs Zevenards (Xavier Thevenard) trešdienas vakarā iegāja (vārda tiešā nozīmē) vēsturē, triumfējot trijās Monblāna distancēs - CCC, UTMB un TDS. Finišu viņš sasniedza 14 stundās un 12 minūtēs, pārspējot organizatoru prognozes gandrīz par stundu.

No septiņiem latviešiem finišēja visi, labāko rezultātu (24:30:41) uzrādīja Valters Kaminskis, ierindojoties 225. vietā no 1927 skrējējiem. Pēdējie skrēja līdz ceturtdienas pēcpusdienai un trasē pavadīja gandrīz 33 stundas. Vienīgā Latvijas sieviešu pārstāve Aija Čonka šajā grūtajā distancē finišēja 97. vietā starp sievietēm.

Aija Čonka pēc nepilniem 100 kilometriem kalnos dodas atpakaļ trasē (foto: lsm.lv)

Ceturtdien Šveicē Orsieries pilsētā 8:00 (pēc vietējā laika) trasē devās jaunās distances OCC dalībnieki. Pēc 53 kilometriem un 3300 augstummetriem uzvarētājs finišu sasniedza piecās stundās un septiņās minūtēs. No septiņiem Latvijas pārstāvjiem vislabāk veicās Artūram Brantam un soļotājai Anitai Liepiņai.

Piektdien Kurmajerā 9:00 (pēc vietējā laika) starts tika dots otrai populārākajai distancei CCC, kura 101 kilometru garumā un 6000 augstummetru summā izved skrējējus pa Itālijas, Šveices un Francijas takām pretējā virzienā, kā TDS skrējienā. CCC ir otrā puse no visu skrējienu centrālām sacensībām "Ultra-Trail du Mont Blanc" (UTMB), kas vijas apkārt Baltajam kalnam. CCC distancē startē septiņi Latvijas pārstāvji, savukārt UTMB būs 10 latvieši.

Starp pieciem Monblāna skrējieniem un astoņiem tūkstošiem dalībniekiem, pirmais numurs piešķirts 2013.gada UTMB distances izvarētājai – Rorī Bosio (Rory Bosio), kura pērn laboja trases rekordu (22:37:26).

Piektdien, 29.augustā, 18:30 (pēc Latvijas laika) būs iespējams tiešraidē no Šamonī vērot, kā 2 616 skrējēji dodas 168 kilometru garajā pārbaudījumā, kur desmit virsotnēs būs jāpieveic 9600 augstummetri. CCC uzvarētājs sagaidāms trīs stundas pēc UTMB starta, noslēdzošie Šamonī ieradīsies pēc 26 stundām ap sestdienas pusdienas laiku. UTMB uzvarētājs Baltajam kalnam apskries aptuveni 20 stundu laikā un finišēs sestdienas pēcpusdienā. Ātrākā sieviete finišā nokļūs 23 stundu laikā. Lēnākajiem vajadzēs divreiz ilgāku laiku jeb 46 stundas un viņu finišs sagaidāms vien svētdienas pēcpusdienā. Starp pusotra simta elites skrējēju ir arī divi baltieši Gedeminas Grinius no Lietuvas un Mārtiņš Puriņš no Latvijas. Viņiem jāpievērš īpaša uzmanība. Organizatori to jau ir izdarījuši, pirms starta paņemot asinsanalīzes dopinga uzraudzībai.

35 Baltā kalna skrējēji nav visi nedēļas notikumi Latvijas tautas sportā. Pie tam mazie un lokālie pasākumi reizēm ir daudz veselīgāki par garajiem un mokošajiem.

Otrdien Juglas mežā notika skriešanas seriāla "Juglas apļi" pirmspēdējā devītā kārta. Pirmdien pirmspēdējā, septītā kārta tika aizvadīta arī Baložu meža krosa bizenētājiem. Vienlaikus ar Juglas meža apļošanu Ogres Zilajos kalnos notika 10.kārta vietējam skriešanas seriālam mežā pie Dubkalnu karjera. 15.kārta ceturtdien aizvadīta Ogres veselības skrējieniem.

Ceturtdien, 28.augustā notika "Lucavsalas seriāls" pirmspēdējā, sestā kārta, kurā airētājiem jau bija jāsatraucas par sezonas kopvērtējuma punktiem un neviens vairs nevarēja sev dot lielas atlaides. Atpūsties varēja vien tie, kuri vēl nebija atjēgušies no 21.augusta nakts Salacā. Uzvarēja atkal smaiļotājs, šoreiz - Sergejs Nemņaševs.

Sestdien 11:00 Mežaparkā notiks "LSC atklātā čempionāta šosejas skrējienos" piektā kārta, kur būs lieliska iespēja noskriet 30 kilometru distanci trīs nedēļas pirms Latvijas čempionāta maratonā, kas 21.septembrī norisināsies Valmierā. Sestdien Mežaparkā varēs skriet arī tradicionālo piecu kilometru distanci.

Tuvojoties sezonas noslēgumam, riteņbraukšanā paliek mazāk sacensību, taču spriedze kļūs lielāka, jo kopvērtējuma punkti ir jāskaita.

Trešdien Biķerniekos nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ tik atcelti "Vipsport veloapļi". Dienām saraujoties un vakariem kļūstot tumšākiem, starta laiks noslēdzošajai kārtai 3.septembrī būs 18:00, nevis 19:00, kā bija ierasts visas vasaras garumā. Pēc finiša plānota sezonas kopvērtējuma apbalvošana.

Sestdien Bauskā noslēgsies riteņbraukšanas seriāls "Trek kauss". Pēc pieciem posmiem līderi sporta klases kopvērtējumā ir Oskars Muižnieks un Ieva Strēle. Tautas klases vadībā atrodas Gunārs Dzalbs un Līga Actiņa. Bauskā velosacensības šogad nav notikušas, tāpēc dalībniekiem varētu būt interesanti startēt 45 kilometru garajā distancē. Tautas klasei būs jānobrauc 30 kilometri.

"Gruzis acī" ir velokross, kas aprūpē pēc sacensībām izslāpušos dalībniekus tajās nedēļas nogalēs, kad lielie sacensību rīkotāji atpūšas. Tiem, kuriem ar sestdienu Bauskā būs par maz, varēs svētdien izpausties Siguldā.

Ceturtdien, 28.augustā, Jūrmalā notika "Filter velokauss" 6.posms, kurā dalībnieki sacentās 11 kilometru individuālajā braucienā ar pusminūtes intervālu startu. Pēc pieciem posmiem kopvērtējuma līderis bija Sandis Āķis.

Sestdien Valkas pusē norisināsies velobrauciens "Apkārt Zāģezeram" divās 40 un 20 kilometru distancēs. Savukārt Paņevēžā notiks Lietuvas čempionāts triatlona garajā distancē jeb "Half Ironman".

Orientieristiem lielākais nedēļas notikums būs svētdienas "Klubu stafetes", kad Jaunciema mežā sacentīsies visdažādāko vecumu komandas. Parasti šīs sacensības izvēršas īpaši spraigas un aizraujošas gan pašiem dalībniekiem, gan skatītājiem, jo jebkurā stafetes posmā var mainīties līderi un cīņa būs sākusies no jauna.

Nedēļas neparastākais notikums tautas sportā risināsies Kurzemes pludmalē pie Mazirbes, kur sanāks Baltijas baspēdu skrējēji, lai pievērstu uzmanību šim skriešanas veidam. Trijās 53, 32 un 11 kilometru distancēs Mazirbe-Kolka-Ģipka-Roja drīkstēs skriet arī apavos, taču priekšroka tiks dota skrējējiem ar basām kājām, arī apbalvošanas ceremonijā.

Garākā distancē pērn uzvarēja viens no Latvijas zināmākajiem minimālistiem – Edgars Rencis. Šogad viņam uzvarētāja tituls jāaizstāv.

Iespējams, ka to izdarīt nebūs sevišķi grūti, jo 2013.gadā tuvākos sekotājus nācās gaidīt gana ilgi, tuvāko skrējēju "pa baso" – vēl ilgāk.

"Baltijas baspēdu ultramaratons" un tā garākā 53 kilometru distance ir iekļauta Latvijas sešu garāko skrējienu reitingā "Kefīra kauss" kā piektās sacensības. Garāko skrējienu reitingā kvalificējas visas sacensības, kuras ir garākas par maratonu. "Kefīra kauss" noslēgsies oktobra beigās ar Siguldas kalnu maratona 54 kilometru distanci. Šobrīd kopvērtējuma līderi ir ultramaratonisti Valdis Ņilovs un Dace Veipa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti