Latvijā noskaidroti labākie rogaineri un taku skrējēji. Tautas sporta apskats

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mordangā Talsu pusē 24 stundu rogaininga sacīkstē 15.augustā par Latvijas čempioniem kļuva vārdabrāļu Guntu tandēms – Šmaukstelis un Māliņš. Vienlaikus taku skrējēji Ilze Limanāne un Gvido Kalniņš Siguldā triumfēja Latvijas čempionātā (LČ) taku skrējienā. Šonedēļ Piltenē labākos noskaidros 10 kilometru asfalta skrējēji, savukārt nākamnedēļ Rīgas ielās – arī maratonisti.

 

ĪSUMĀ:

Diennakts rogainings Mordangā pulcē 62 komandas

Par rogaininga sacensību trūkumu Latvijā nevar sūdzēties, un to skaits sniedzas otrajā desmitā. Šobrīd sezona sasniegusi ekvatoru ar Latvijas čempionātu Talsu novada Mordangā, par kuru nopietnāks pasākums gaidāms vienīgi 4. septembrī Igaunijā, kur risināsies Eiropas čempionāts (EČ).

Priežu sili Usmas ezera tuvumā, pielijuši grāvji un aizauguši meži bija 62 komandu sabiedrotie 24 stundu garumā gaismā un tumsā. Konkurentiem nekādu cerību nedeva Guntis Šmaukstelis un Guntis Māliņš, duetā “Divi Gunti” vienīgajiem savācot 414 punktus. Sīvā cīņā ar divu punktu pārsvaru pie sudraba tika Viesturs Šlosbergs un Renārs Skudra (361 punkts) komandā “Bez stresa”, bronzu atstājot Kārļa Laudera un Toma Bergmaņa (359 punkti) apvienībai “Kad dzīvot sagribas”.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Augsto 4. vietu absolūtajā vērtējumā izcīnīja Sandis Pētersons un Ieva Liepiņa (348 punkti), uzvarot abu dzimumu jauktajā ieskaitē, pārspējot Bartuševicu pāri “Āpsis ar ventilatoru” (320 punkti) un Precinieku pāri “Liedagi-35” (314 punkti). Turpat ar 312 punktiem teju peldus sacensību centrā ieradās punktīgākās dāmas Līga Berķe un Zane Dzirkale, par divu punktu tiesu sarūgtinot Kristīni Kadašu un Guntu Brazausku ar skanīgo komandas nosaukumu “Dzintars matos”. Teju trīs simt punktu robežu sasniedza trešā spēcīgākā sieviešu komanda “Latvietes” – Santa Blūma un Lāsma Šlosberga (294 punkti).

Septembra sākumā Igaunijas dienvidos startēs par trešdaļu vairāk Latvijas komandu, lai cīnītos par EČ medaļām.

 

Limanāne un Kalniņš kļūst par taku skriešanas čempioniem

Vienlaikus ar centrālajām pašmāju rogaininga sacensībām augusta vidū otro gadu pēc kārtas aizvadīts seriāla “Stirnubuks” posms ar sezonas garāko taku skrējienu “Vilks”, kam arī šoreiz bija LČ statuss.

Sieviešu konkurencē daļa favorīšu bija devušās uz ārzemju sacensībām, bet vīru konkurencē pagājušā gada medaļnieki atradās Siguldā. 83 kilometru distancē 14. augustā par čempioniem pusotra simta dalībnieku konkurencē pirmo reizi kļuva Gvido Kalniņš un Ilze Limanāne.

Dienas garumā čempionāta gaisotnē sešās distancēs startēja 2300 dalībnieki, tostarp

pasaules slēpošanas tūres dalībnieks Indulis Bikše un astoņgadīgais Toms Praškevičs, kurš savu kilometru garo distanci “Susurs” veica ar kājas protēzi.

Starptautiskās Taku skrējēju asociācijas (ITRA) sertificētā trase šoreiz stiepās no Cēsu pils līdz Siguldas pils dārzam ar startu piecos no rīta. Jānis Ābols turēja savu kanti un izcēla startu, skrienot visiem pa priekšu vēl patumšajās Cēsu ielās. Pēc pirmajiem četriem kilomtriem trase veda gar Cīrulīšiem Žagarkalna virzienā, un tur vadību pārņēma pērn uzreiz aiz medaļām palikušais Gvido Kalniņš no Variņiem. Līdzās Smiltenes novada pārstāvim bija arī pārējie favorīti, kuri mēģināja neatpalikt Ozolkalnā un Vāļu kalnā. Taču nākamais uzvarētājs trasi bija iepazinis treniņos, tāpēc drīz vien sākās cīņa par sudraba un bronzas medaļām.

Sešos no rīta pelēkajā rītausmā stundu pēc starta pirmie skrējēji ieradās Rakšos, aiz līdera tandēmā turējās pērnais vicečempions Ģirts Dakša no Tukuma un nesenā Rīga–Valmiera čempions Toms Komass. Pēdējais “Cēsis Eco Trail” (CET) uzvarētājs Sergejs Ļeta skrēja kopā ar līdzšinējo taku čempionu Artūru Vadzi no Drustiem, kas pirms gada triumfēja “Fēnix Vilks” trasē pretējā virzienā no Siguldas līdz Zvārtes iezim. Nedaudz iepalika sparīgi sākušais aktuālais Siguldas kalnu maratona (SKM) uzvarētājs Konstantīns Biktimirovs un šī gada otrs ātrākais Vilkaču maratona vīrs Aleksejs Bute. Pārsteidzoši ātri skrējienu iesāka pavasarī aizvadītās virtuālās “Backyard Ultra” TOP3 skrējējs Rolands Rudītis no Valmieras, kam uz papēžiem mina talsenieks Raivis Reinfelds, bet pirmo desmitnieku noslēdza spēcīgais Dainis Limanāns.

Vēl pēc 10 kilometriem trase pie Kārļiem veda pāri Amatas tiltam. Tur bija skaidrs, ka sieviešu konkurencē būs sīva cīņa par vakanto čempiones titulu. No pērnā gada dalībniecēm pirmo četru vietu ieguvējas nestartēja dažādu iemeslu dēļ, un līderes lomu sākotnēji bija uzņēmusies pirms gada 5. vietu izcīnījusī Liene Allere, taču jau pēc pirmajiem 22 kilometriem viņas vairāku minūšu pārsvars sāka rukt un tuvojās teju kopā skrienošās Dace Blūma un Kristīne Troņenkova, turpat netālu esošā nākamā čempione Ilze Limanāne, izturīgā Evita Ruskova un divos pasaules čempionātos (PČ) rūdītā Laura Čakle.

Skrienot gar pavasarī straujās un kajakeru iecienītās Amatas krastu, trase veda pāri upei, kas vasarā ir samērā sekla, un dalībnieki atgriezās labajā krastā, lai paskrietu garām Zvārtes iezim, pie kura pirms gada tika noskaidroti čempioni. Taču šoreiz priekšā vēl bija 50 piedzīvojumiem pilni kilometri. Liene Allere no Saldus novada bija atkritusi uz ceturto pozīciju, bet vadību bija uzņēmusies no dalībniecēm ITRA reitingā visaugstāk esošā Dace Blūma, kurai minūtes intervālā sekoja pirms mēneša notikušā Rīga–Valmiera vicečempione Kristīne Troņenkova un jau pieminētā Ilze Limanāne.

Pēc trim stundām trasē no cīņas par medaļām izstājās Konstantīns Biktimirovs, un Amatas posms noslēdzās ar otrreizēju pārbrišanu īsi pirms ietekas Gaujā. Strauji sākušais Sergejs Ļeta palaida garām izturīgo Artūru Vadzi, kas turpināja kontrolēt Ģirtu Dakšu un Tomu Komasu, kamēr līderis Gvido Kalniņš savā dzimšanas dienā bija ieguvis jau divu kilometru pārsvaru. Savukārt Aleksejs Bute palaida garām vienmērīgi skrējienu uzsākušo Raivi Reinfeldu, kas sākumā nedzinās pakaļ līderiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Sudraba un bronzas medaļas var sadalīt starp trim skrējējiem vienīgi tad, ja kāds no cīņas izstājas, un pirms pusceļa pērnais vicečempions Ģirts Dakša atteicās no augstā tempa, savukārt Artūrs Vadzis mēģināja aizbēgt no sīvākā konkurenta Toma Komasa, iekrājot pāris minūšu pārsvaru pie Ķempjiem, kad aiz muguras bija jau 48 kilometri. Taču piecus kilometrus tālāk situācija bija strauji mainījusies un Līgatnē pie Lustūža Toms Komass ieradās trīs minūtes pirms Artūra Vadža, kas 30 kilometrus līdz finišam sacensību sestajā stundā nozīmēja tikai to, ka kāds no sekotājiem var iesaistīties cīņā par medaļu sadalījumu.

Pēc 53 kilometru veikšanas no ceturtās pozīcijas līderes grožus pārņēma no Jēkabpils nākusī Ilze Limanāne, savukārt viena aiz otras skrēja jau pieminētās Kristīne Troņenkova un Dace Blūma. Piebilstams, ka šādā secībā dāmas finišēja Siguldā pie Kronvaldu Ata pieminekļa, kamēr sākotnējā līdere Liene Allere noslīdēja līdz devītai pozīcijai.

Pēc 15 kilometru cilpas pa Līgatnes takām, kuras lietainajā dienā bija gana dubļainas, skrējēji nonāca atkal Gaujas kreisajā krastā. Zaudējis otro pozīciju, nepilnus 20 kilometrus līdz finišam čempions Artūrs Vadzis vēl turējās medaļnieku zonā, taču pārsvars bija sarucis līdz piecām minūtēm no iepriekšējām 12. Raivis Reinfelds bija pametis Sergeju Ļetu un tuvojās savai pirmajai medaļai, ceļā līdz finišam izstumjot no medaļniekiem iepriekšējo čempionu Artūru Vadzi.

Tādējādi trīs šī gada ātrākie taku skrējēji un skrējējas 83 kilometru trasē bija Gvido Kalniņš (7:21:17), Toms Komass (7:38:17), Raivis Reinfelds (7:50:23), Ilze Limanāne (9:54:48), Kristīne Troņenkova (10:21:23) un Dace Blūma (10:26:28), medaļniekiem finišējot un vienam otru Siguldas pils dārzā sagaidot pusstundas laikā.

Abi jaunie čempioni ar savu sniegumu nodrošināja dalību nākamā gada PČ. Piecu gadu laikā LČ allaž bijis jauns uzvarētājs. Sieviešu konkurencē divi tituli ir Anetei Švilpei, kura atrodas ārpus Latvijas un gatavojas savam nākamās nedēļas skrējienam Monblāna kalnu masīvā.

''Stirnubuka'' otrajā posmā neiztika bez pārējām distancēm, un

ar savu klātbūtni bija pagodinājis Latvijas labākais distanču slēpotājs Indulis Bikše, kurš ir pirmais latvietis, kas ņēmis dalību prestižajā pasaules tūrē “Tour de Ski”.

22 kilometru distancē “Stirnubuks” olimpietis nepilnu tūkstoti augstummetrus Gaujas senlejas takās pieveica stundā un 45 minūtēs (1:45:10), aiz sevis atstājot pērno Rīga–Valmiera vicečempionu Kristapu Magoni (1:45:49) un vietējo taku skrējēju Uldi Kļaviņu (1:46:41), kuri sacensību sākumdaļā bija aiz līderu četrnieka, taču skrējiena gaitā spēja pakāpties līdz pjedestālam.

Arī sieviešu konkurencē Klinta Lauska (2:12:43) bija pārliecinoša līdere, savukār Māra Drozdova (2:14:40) apsteidza taku skrējienos titulēto Vivianu Veroniku Kirilovu (2:14:54), kurai šis bija viens no pēdējiem pārbaudījumiem pirms gaidāmā starta Alpu kalnos.

Salīdzinot ar pirmo posmu Smiltenē, dalībnieku skaits bija audzis, tāpēc, ievērojot epidemoloģiskos noteikumus, 14 kilometru taku skrējienā “Zaķis” distancei ar 650 augstummetru summu starts tika dots divos viļņos. Pirms gaidāmā Latvijas čempionāta maratonā kuldīdznieks Kristaps Bērziņš (1:05:14) aiz sevis atstāja pērno medaļnieku taku čempionātā Jāni Kūmu (1:05:44) un sacensību apritē atgriezušos Didzi Glušņevu (1:06:03), kurš līdz jūlija sākumam bija Vilkaču maratona trases rekordists.

Dāmu konkurencē uzvarēja Diāna Liepiņa (1:19:28), kurai pirms nedēļas Kuldīgas pusmaratonā pēdējos kilometros nācās samierināties ar vicečempiones statusu. Otro un trešo vietu dalīja Linda Meirēna (1:22:32) un Annija Zāģere (1:25:42).

Vairāk nekā tūkstotim skrējēju bija iespēja skriet Siguldas bobsleja un kamaniņu trasē, pārbaudot savas spējas Kalnu karaļa un karalienes ātrumposmā.

Visātrāk pa betona segumu augšā tika Arnis Pašķevičs (0:04:24) no Daugavpils, par divām sekundēm pārspējot jau pieminēto Uldi Kļaviņu (0:04:26). Cīņā par trešo vietu Aināram Brālītim (0:04:37) palīdzēja Itālijas kalnos veiktie treniņi.

Sieviešu cīņā trīs ātrākās skrējējas ikdienā nepieejamajā būvē bija jau pieminētā Diāna Liepiņa (0:05:22), savukārt otru ātrāko rezultātu uzrādīja jaunā Rēzija Otomere (0:05:35), par trim sekundēm apsteidzot neatlaidīgo Vivianu Veroniku Kirilovu (0:05:38).

Septiņu kilometru veselības skrējienā “Vāvere” dalībnieki tāpat kā pārējie varēja nošmulēties, šļūcot lejā pa dubļaino Kordes slēpošanas trasi. No 363 dalībniekiem veiklākie bija Uldis Kuklis (0:35:03) un Una Pērkone (0:41:04). Šajā pašā trasē devās arī 383 skolu jaunieši, kas savā starpā cīnās ne tikai individuāli, bet arī savu skolu ieskaitē un dod punktus komandu vērtējumā. Siguldā ātrākie skolēni bija cēsinieki Roberts Glazers (0:33:35) un Estere Volfa (0:39:10).

300 bērnu vidū distancē “Susurs” ar kājas protēzi startēja Toms Praškevičs, kuram vēl pirms mēneša Rīga–Valmiera dalībnieki vāca ziedojumus. Viņam un dvīņubrālim Edžum šī bija liela diena.

Nozīmīgu lēmumu pieņēma tie, kuri izvēlējās ''Stirnubuka'' sacensību centrā vakcinēties pret “Covid-19”, mazinot saslimstību un vairojot iespēju tikties nākamajos seriāla posmos, kas plānoti 11. septembrī un 2. oktobrī.

 

Čempionātu sezona turpināsies visu augustu

Visu augustu tiek dalītas LČ medaļas skrējējiem. Pirms nedēļas Kuldīgā ar jaunu trases rekordu pusmaratona 21,0975 kilometros zeltu izcīnīja vadošais garo distanču skrējējs Dmitrijs Serjogins, bet sieviešu konkurencē pēdējos kilometros uzvaru izrāva Kitija Valtere. Šajā nedēļas nogalē Latvijas čempionāta medaļas Piltenē dalīs 10 kilometru skrējēji, bet nākamnedēļ Rīgas ielās jaunā trasē skrējēji cīnīsies par medaļām maratonā.

 

Vaidavas ezers uzņems triatlonistus

Vienlaicīgi ar skrējienu Piltenē sestdien, 21.augustā,  risināsies 40. skrējiens apkārt Vaidavas ezeram, kas parasti notika jūlija sākumā, bet tika pārcelts uz vasaras otro pusi valstī noteikto ierobežojumu dēļ. Dienu vēlāk turpat Vaidavas ezerā plānotas tradīcijām bagātākās triatlona sacensības Latvijā. Savu dalību triatlona sprinta distancē apstiprinājuši daudzkārtējie čempioni Andrejs Dmitrijevs un Baiba Medne, kura pirms nedēļas Tallinā laboja gadu veco Lāsmas Ozolas nacionālo rekordu "Ironman Half" distancē par ceturtdaļstundu – 4:38:56.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Baiba Medne (@baiba.medne)

 

Vairāki duči taku skrējēji dodas Monblāna virzienā

Augusta noslēgumā pussimts Latvijas taku skrējēju startēs pasaulē prestižākajās sacensībās Monblāna kalnu masīvā, kur pamatdistance ir 170 kilometri apkārt Rietumeiropas augstākajai virsotnei, salasot 10 000 augstummetrus. Savas spējas 145 kilometru trasē “TDS” ar 9000 augstummetriem demonstrēs Latvijas labākā taku skrējēja Anete Švilpe un labdarības skrējiena Rīga–Valmiera rekordists Pēteris Grīviņš.

Nedēļu ilgais taku skriešanas festivāls pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvietā Šamonī piedāvā septiņas dažāda garuma trases un ''Stirnubuka'' skrējēji nākamnedēļ turēs īkšķus par Rimantu Liepiņu 100 kilometru “CCC” skrējienā, kur būs jāpieveic 6000 augstummetri. Daļa Latvijas pārstāvju kalnos aklimatizējas vairākas nedēļas un sacensību vietā atrodas ilgāk nekā olimpieši pirms saviem startiem karstajā un mitrajā Tokijā.

 

Trīs velobraucēji startē ekstremālās sacensībās Kirgizstānā

Tikmēr 1800 kilometrus Kirgizstānas bezceļos 13. augustā sacensības “Silk Road Mountain Race” sāka trīs Latvijas braucēji. Aptuveni simts dalībnieku vidū Andris Balodis startē solo braucēju ieskaitē, savukārt 2018. gadā pārbaudījumu veikušais Jānis Viškers šoreiz izvēlējies pāru braucienu, kurā devies kopā ar Tomu Alsbergu.

30 000 augstummetru summa tiek savākta līdz pat 4000 metru augstos kalnos, kur dalībniekiem jārēķinās ar visiem iespējamiem laikapastākļiem un gadalaikiem.

Velobraucējiem jābūt pašpietiekamiem, jo sacensību organizatoru rīcībā nav helikopteru, lai sasniegtu dalībniekus nepieciešamības gadījumā, kā tas būtu iespējams Alpos. Pēc piecām sacensību dienām līderis veicis aptuveni divas trešdaļas trases. Latvijas duets sākotnēji plānoja bezceļu braucienu veikt 8–10 dienās.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Wild Horses, The Silk Road Mountain Race documentary. from PEdALED on Vimeo.

Iepriekš vēstīts par 4000 kilometru braucienu “NorthCape4000” no Itālijas līdz Eiropas ziemeļu punktam Norvēģijas Nordkapā, kur četriem Latvijas dalībniekiem grūtākais bija nokļūt līdz startam, nevis finišam. Abi startējušie Juris Skrebels un Vīnē dzīvojošais Mārcis Martinsons piepildīja savus mērķus un sasniedza finišu. Mēneša sākumā uzvaru braucienā apkārt Polijai 3599 kilometru braucienā izcīnīja sporta skolotājs no Kuldīgas Arvis Sprūde, pie viena sasniedzot jaunu pasaules rekordu – nobraukti 3023 kilometri nedēļas laikā. Pasaules ultra velobraucēju asociācija (WUCA) atzinusi, ka iepriekšējais rekors labots par vairāk nekā 1300 kilometriem.

 

"Salacas mauciens" šoreiz risināsies nedēļas nogalē

Viens no senākajiem airēšanas maratoniem, 100 kilometru garais "Salacas mauciens" vienmēr startē 21. augustā pl.21.00 neatkarīgi no nedēļas dienas. Šovasar sacensības Vecatē pie Burtnieku ezera sāksies sestdienas vakarā, mazinot airētājiem neērtības ar neierašanos darbā, ja otrā rītā kavēsies ierašanās Salacgrīvā. Tiesa, lietainie laikapstākļi varētu pacelt ūdenslīmeni Salacā un palielināt airēšanas ātrumu, tādējādi samazinot pavadīto laiku laivās un noguruma fonā radīto mistisko tēlu parādīšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti