Gatavojoties maratonam: Veselības pārbaudes svarīgas arī īsāku distanču skrējējiem

Neatkarīgi no tā, vai esi profesionāls sportists vai amatieris, kas nodarbojas ar skriešanu, veselība vienmēr ir pirmajā vietā. Tāpēc ir svarīgi regulāri sekot līdzi sava organisma veselības stāvoklim, veicot analīzes un slodzes testus. Garo gabalu skrējējs un treneris Jānis Višķers sarunā ar LSM.lv pauda, ka šie testi ne tikai ļaus kvalitatīvāk plānot treniņus, bet arī būs kā ārsta apstiprinājums tam, ka sportista veselības stāvoklis ļauj nodarboties ar izvēlēto sporta veidu.

ĪSUMĀ:

  • Veselības pārbaudes ļauj pārliecināties, ka sportists var nodarboties ar izvēlēto sporta veidu
  • Asins analīze parāda, vai ķermenim nepietrūkst kādas vielas vai tās nav par daudz
  • Treneri rekomendē veikt pārbaudes divreiz gadā
  • Regulāras pārbaudes ļauj sekot līdzi progresam treniņos
  • Slodzes tests palīdz treneriem strādāt kvalitatīvi un izstrādāt pielāgotu treniņu plānu

Divas galvenās pārbaudes, ko veic sportisti, ir asins analīze un slodzes tests. Asins analīze nosaka dažādu vitamīnu un vielu piesātinājumu organismā, tādējādi iespējams sekot līdzi, vai ķermenim kaut kā netrūkst vai tieši pretēji – nav par daudz. Savukārt slodzes tests nosaka ķermeņa spējas dažādos slodzes apstākļos. Tas parāda, kādās slodzēs un cik ilgstoši ķermenis ir gatavs strādāt, tādējādi var secināt, vai izvēlētā nodarbošanās atbilst sportista veselības stāvoklim.

“Pārbaudes ir nepieciešamas jebkuram, arī ja nenodarbojas ar sportu,” uzskata Višķers.

Asins analīzes un slodzes testi ir kā ārsta atļauja nodarboties ar izvēlēto sporta veidu. “Pārbaudes ir vajadzīgas, lai saprastu, vai var vispār nodarboties ar šāda veida sportu,” paskaidroja treneris. Piemēram, garo distanču skrējējiem ir svarīgi saprast, vai ķermenis ir gatavs ilgstoši nodarboties ar vienmērīgu slodzi. “Ja tas ir futbols, hokejs vai sprints, tad jāsaprot, vai sirds ir gatava tik augstiem pulsiem,” testu nozīmi citos sporta veidos paskaidroja treneris. 

Veselības pārbaudes nosaka, vai sportists bez riska var nodarboties ar izvēlēto sporta veidu. “Tu nodrošinies ar ārsta atļauju, ka tu veselīgi drīksti sportot,” teica Višķers.

Asins analīzes un testi var atklāt un palīdzēt novērst dažādas veselības problēmas. “Asins analīzēs redzam, vai mums organismā kaut kā trūkst vai kaut kas ir par daudz,” teica Višķers, skaidrojot, ka vairumā gadījumu to var atrisināt ar medikamentiem vai uztura bagātinātajiem.

Tāpat šajās analīzes var redzēt, cik ļoti organisms ir saguris un vai tam nav pārslodze. Tādā gadījumā to var atrisināt ar atpūtu vai vieglākiem treniņiem.

“Tāpēc arī mēs veicam pārbaudes, lai saprastu, kas ir jāuzlabo un ko drīkstam un nedrīkstam darīt,” veselības pārbaužu nozīmi vēlreiz uzsvēra treneris.

Arī paši treneri lielākoties aicina sportistus būt atbildīgiem un veikt veselības testus.

“Mēs [treneri] nevaram pieprasīt, mēs nevaram spiest, bet mēs rekomendējam divreiz gadā iziet šīs pārbaudes,” skaidroja Višķers. 

Regulāra veselības testu veikšana divreiz gadā ļauj sekot līdzi treniņu efektivitātei un progresam. “To progresu ir ļoti vienkārši salīdzināt, ja runājam tieši par izturības sporta veidiem,” testu nozīmi no trenera skatupunkta izskaidroja Višķers. Viņš arī norādīja, ka tas ļauj saprast, vai konkrētā metode strādā un ko derētu pamainīt.

Treneri lielākoties seko līdzi sportistu veselības stāvokļa izmaiņām, jo tas palīdz viņiem izstrādāt labāko treniņu plānu. “Treneri, kas to nedara, paši nozog sev iespēju kvalitatīvāk strādāt,” piebilda Višķers.

Aplūkojot sportistu slodzes testa rezultātus, treneriem ir jāmaina un jāpielāgo sava treniņu metode, pretējā gadījumā šiem testiem zūd jēga, uzskata garo gabalu skrējējs Višķers. “Ja tas tā netiek darīts, tad slodzes testam praktiski nav nozīmes, vienīgi ārsts ir pateicis, ka drīksti nodarboties ar sportu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt