Gatavojoties maratonam: Ieteikumi skrējējiem piemērotākā ekipējuma izvēlē

Augstākā līmeņa sportā katra detaļa un sīkums ir no svara, tāpēc sportisti cenšas iegūt priekšrocības visos iespējamajos veidos. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā to izdarīt, ir labākā ekipējuma izvēle. Tomēr pareizais apģērbs un apavi ir būtiski ne tikai profesionāļiem, bet arī amatieriem, kas brīvajā laikā nodarbojas ar skriešanu. "Nike Run Club" treneris Arnis Ozoliņš sarunā ar LSM.lv atklāja, ka nepiemērota ekipējuma izvēle distancē var radīt diskomfortu un pat nelielus savainojumus.

Neatkarīgi no tā, vai plāno piedalīties savā pirmajā maratona skrējienā, vai esi rūdīts skriešanas veterāns, ir būtiski, lai trasē nebūtu jāsaskaras ar liekām problēmām, piemēram, apavu vai apģērbu radītu diskomfortu.

Apavu izvēle

Mūsdienās skriešanas apavu izvēle kļuvusi īpaši grūta, jo pieejami neskaitāmi modeļi no vairākiem ražotājiem, katrs ar savu specifiku. Lai neapjuktu no pārlieku lielā klāsta un vieglāk atrastu savām vajadzībām piemērotākos apavus, Ozoliņš aicina pirkumu veikt klātienē kādā no veikaliem, kur būtu ne tika pielaikošanas iespēja, bet varētu arī saņemt konsultāciju par apavu atbilstību izvēlētajam mērķiem.

Izvēloties apavus, Ozoliņš iesaka turpat veikalā izmēģināt pastaigāt un nedaudz paskriet, lai labāk saprastu, vai konkrētais apavu pāris ir labs un rada patīkamas sajūtas kustoties.

Apavus neiedala pēc izvēlētās distances garuma, tomēr, skrienot ilgāku laiku, pēdas mēdz nedaudz piepampt. Tāpēc iesaka neizvēlēties apavus, kas der kā uzlieti, bet atstāt minimālu brīvu vietu tajos.

Apavu iedalījums

Skriešanas apavi tiek iedalīti pēc vairākām kategorijām. Viena no tām ir zoles materiāls. Ozoliņš norādīja, ka populārākie varianti ir putu materiāls vai gaisa spilvens. “Putas nodrošinās mīkstāku skrējienu, bet gaisa spilvens būs atsperīgāks,” teica Ozoliņš.

Piemēram, "Nike" zīmola apavus iedala trīs grupās pēc to cenas. Proti vienas un tās pašas sērijas modeļi būs pieejami trīs dažādās cenās. Lai gan šie apavi vizuāli būs līdzīgi, mainīsies to materiāls, svars un komforts. “Lētākie [skriešanas] apavi būs cenā no 70 eiro, vidējā kategorija būs ap 120 eiro, bet dārgākie pāri maksās vēl vairāk,” paskaidroja Ozoliņš.

“Vidēji apavu pāris kalpo 1000 līdz 1200 kilometrus,” teica Ozoliņš.

Lielāka cenas birka gan nenozīmē, ka apavi kalpos ilgāk, kā liela daļa ir iedomājušies, skaidroja Ozoliņš. “Dārgākie apavi būs komfortablāki." Tāpat viņš norādīja, ka dārgākie apavi izgatavoti no kvalitatīvākiem materiāliem, kas labāk elpo, ir vieglāki un patīkamāki skrienot, taču bieži vien šie modeļi pat nolietojas ātrāk nekā lētākās alternatīvas.

“Pegausus” modelis populārs jau 38 gadus

Universālie apavi, kas ideāli derētu ikvienam jebkurā situācijā, nepastāv. Tomēr Ozoliņš atklāja, ka viņa "Nike" populārākie skriešanas apavi ir “Pegasus”, kam nupat iznāca 38. modelis. “Šiem apaviem ir putu zole, bet pēdas priekšpusē ir gaisa spilvens,” universālākos apavus aprakstīja Ozoliņš. Viņš arī piebilda, ka tie pat ir nedaudz lētāki par citiem līdzvērtīgas kategorijas modeļiem.

Ozoliņš arī norādīja, ka jauns apavu modelis iznāk ik gadu. Pirmais Nike “Pegasus” pāris tika radīts 1983. gadā.

Zeķu un pārējā apģērba izvēle

Neapšaubāmi būtiskākais ekipējums skriešanā ir apavi, tomēr arī pārējo apģērbu nedrīkst atstāt novārtā. Skriešanā ļoti svarīga ir arī pareizā zeķu izvēle. 

“Cilvēki citreiz iegulda lielu naudu sporta apavos, bet skrien savās kokvilnas zeķēs un uzberž tulznu. Tad viņi domā, ka apavi ir pie vainas,” skrējēju nezināšanu aprakstīja Ozoliņš.

Nike pārstāvis skaidroja, ka skriešanas zeķes ne velti maksā ap 15 eiro, jo tās izgatavotas no īpašas sintētisko materiālu kombinācijas, lai tās būtu elastīgākas, pieguļošākas, kā arī lai šuves nesaberztu kājas.

Tāpat svarīga ir arī krekla izvēle. Jo parastais kokvilnas krekls, lai gan savu funkciju pildīs, tomēr ātri uzsūks mitrumu. “Pēc desmit noskrietiem kilometriem [kokvilnas kreklā] visa mugura būs slapja,” sacīja Ozoliņš. Viņš paskaidroja, ka sporta krekli ir izstrādāti no materiāla, kas veicina gaisa cirkulāciju un palīdz mitrumu izvadīt, to liekie neabsorbējot. Šiem krekliem ir arī platākas šuves, kas mazāk berž, turklāt tās pēc iespējas ir novietotas vietās, lai mazāk traucētu kustībā esošo skrējēju.

Atbilstošs skriešanas ekipējums distancē pavadīto laiku var padarīt daudz patīkamāku, tomēr tas pats par sevi neļaus pievarēt ievērojami vairāk kilometrus mazākā laikā, jo lielākoties visa pamatā tomēr ir pārdomāts treniņu process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt