Saglabājot kultūras īpatnības, Lapzemē notiek ikgadējais sāmu mūzikas festivāls

Aizvadītajā nedēļas nogalē Inari pilsētā Lapzemē notika ikgadējais sāmu mūzikas festivāls. Festivāls notiek jau 13. reizi. Lapzemes iedzīvotāji apzinās, ka tas vairāk nepieciešams viņiem pašiem - tradicionālās kultūras saglabāšanai un nodošanai nākamajām paaudzēm.

Sāmi ir Ziemeļeiropas galējo ziemeļu pamatiedzīvotāji. Sāmu kopienas apdzīvo četru dažādu valstu teritorijas - Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā un Krievijā, kopumā aptuveni 390 000 kvadrātkilometru plašu teritoriju. Savas valsts viņiem nav, tādēļ sāmi īpaši rūpīgi sargā savu kultūru, nacionālās īpatnības, dzīvesveida tradīcijas un valodu.

Nupat notikušajā mūzikas festivālā sāmu mākslinieki īpaši akcentēja dabas aizsardzības jautājumus.  

“Sāmu dzīves veids iet roku rokā ar dabas likumiem un cieņu pret to," norāda aktieris un dzejnieks Nīlss Holmbergs.

"Daru visu, ko varu, lai nepiesārņotu vidi. Dodoties mežā, cenšos pat lieki netrokšņot. Tie ir sāmu kultūras pamatprincipi, ko ņemam vērā, arī radot mūziku," viņš bilst.

Lielākā daļa sāmu nodarbināti ar tradicionālo ziemeļbriežu audzēšanu pārtikas un kažokādu ieguvei. Tiesa, sāmi ir vienīgie, kam Ziemeļu reģionā atļauta šo dzīvnieku audzēšana. Tas gan tāpēc, ka šīs tradīcijas sākumi meklējami vēl laikā pirms mūsu ēras un ir neatņemama sāmu kultūras sastāvdaļa, gan arī klimata īpatnību dēļ, kas apgrūtina zemkopības attīstības iespējas sāmu apdzīvotajās teritorijās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti