Eksperiments: Bremzēšanas ceļa garums uz sniega dubultojas

Latvijas Televīzijas raidījums "Zebra" veica eksperimentu par bremzēšanas ceļa garumu atkarībā no ceļa virsmas. 

Bremzējot sausos apstākļos +6 grādos, tika noskaidrots, ka tas ir 12 metri, braucot ar ātrumu 50 km/h un 27 metri, braucot ar ātrumu 90 km/h.

Foto: Latvijas Televīzijas raidījums "Zebra"

Braucot ar ātrumu 50 km/h pa sausu asfaltu, bremzēšanas ceļš ir 12 metri, savukārt uz sausa noblietēta sniegota ceļa, tas divkāršojas un sasniedz 24 metrus.

Foto: Latvijas Televīzijas raidījums "Zebra"

Šie eksperimentālie mērījumi tika veikti drošos, laboratorijas apstākļos, taču 50 km/h ir ierasts ātrums, ar kādu pārvietojas pilsētā kopā ar citiem transportlīdzkļiem un gājējiem, tāpēc jārēķinās ar šiem 24 metriem, kas var būt izšķiroši dažādās situācijās.

Ārpus apdzīvotām vietām pieļaujamais braukšanas ātrums ir 90 km/h. Eksperimentam tika nomainīta automašīna, lai būtu iespējams laboratorijas apstākļos sasniegt šādu ātrumu uz sniega. Noskaidrojās, ka bremzēšanas ceļš ir vairāk kā divtik liels un sasniedz 64 metrus, pret 27 metriem, kas bija, braucot ar ātrumu 50 km/h.

Foto: Latvijas Televīzijas raidījums "Zebra"

Protams, jāņem vērā arī autovadītāja reakcijas laiks (aptuveni viena sekunde), kura laikā automašīna veic vismaz 14 metrus. Sasummējot ar bremzēšanas ceļu, kopā tiek nobraukti 38 metri pa labi noblietētu sniegu, pārvietojoties ar ātrumu 50 km/h. Ārpus pilsētas apstāšanās ceļš var sasniegt pat 89 metrus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt