Kultūras ziņas

Drēviņa un Udaļcovas darbi "Rīgas Biržā"

Kultūras ziņas

Jūrmala bez "Jaunā viļņa"

Balles tērpu retrospekcija

Rīgā skatāmas modes vēsturnieka Vasiļjeva kolekcijas vakarkleitas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 15.jūlijā tiks atklāta pasaulslavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva skaistāko vakartērpu kolekcijas izstāde "Ielūgums uz gadsimta balli". Tā atspoguļo modes tendences 100 gadu garumā - no 1915.gada līdz mūsdienām. Līdzās teju 100 tērpiem no Vasiļjeva kolekcijas būs skatāms arī viens tērps no privātā īpašnieka - tā būs eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas inaugurācijas balles greznā vakarkleita.

"Tā ir pasaules pirmizrāde, šo kolekciju mēs vēl nekur neesam rādījuši. Tā ir kolekcija, kas krīzes un politisko nesaskaņu laikā sniegs laimes un prieka mirkļus ikvienam apmeklētājam," tā izstādi "Ielūgums uz gadsimta balli" piesaka pats kolekcijas autors Aleksandrs Vasiļjevs.

Kolekcija veltīta modes svētkiem vesela gadsimta garumā, tā atspoguļo, kā aptuveni pa desmitgadēm mainās mode, ejot kopsolī ar laiku.

Par katru tērpu Aleksandram Vasiļjevam ir savs stāsts, ne mazums no tiem savulaik valkājušas slavenas dāmas. Piemēram, izstādē apskatāms savulaik populārās franču filmu zvaigznes Žinetas Leklēras vakartērps no krepa auduma, izšūts ar zīlītēm, pērlītēm un spīguļiem, radīts 1943.gadā Parīzē, vācu okupācijas laikā.

"Tā bija ļoti pieprasīta skaistule, kas katru gadu filmējās piecās filmās. Taču viņa sagrēkoja, kara laikā kļūstot par vācu ģenerāļa mīļāko. Francūži viņai to nepiedeva, viņu sodīja ar piespiedu darbu, pie lielajām lomām viņa vairs netika. Kad viņai nebija ko maksāt saimniecei, viņa maksāja ar savām apburošajām kleitām. Man šis stāsts šķiet ļoti aizkustinošs, jo viņa taču varbūt patiešām to vīrieti mīlēja," stāsta Aleksandrs Vasiļjevs.

Ārkārtīgi filigrāns roku darbs ir Živanšī modes namā 20.gadsimta 50.gados tapušais, pie tā sauktās augstās modes piederīgais vakartērps, slāņu slāņos klāts ar spīguļiem, kas piešūti ar zīda diegiem. Bet itāļu modes nams "Fontana" 60.gados radījis dzelteni baltu vakarkleitu no plastmasas.

"Tās izskats, sevišķi no priekšpuses, ir satriecošs. Jūs skatāties uz šo kleitu un sakāt - ak, Dievs, kāds skaistums! Bet sievietei dažreiz ir vajadzīgs arī sēdēt, ne tiki stāvēt, bet, kā tikai jūs šajā kleitā apsēžaties, plastmasa jums ieduras dibenā. Man izskatās, ka šī tērpa īpašniece to ir valkājusi tikai vienu reizi, jo platsmasa aizmugurē ir ielauzta tikai vienā vietā," pauž Aleksandrs Vasiļjevs.

Modes cikliskums ļoti labi ieraugāms, aplūkojot kleitu, ko 1959.gadā radījis par vakarkleitu karali dēvētais Oskars de la Rente. "Šīs sezonas tendence ir kleitas ar pumpiņām. Lūdzu, pievērsiet uzmanību šai kleitai, kas šķiet tikko iznākusi no kāda mūsu veikala, bet to Oskars de la Rente radījis 50.gadu nogalē," norāda Aleksandrs Vasiļjevs.

Izstādē būs iespēja tuvplānā aplūkot arī Latvijas eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas krāšņo kleitu, kas viņai bija mugurā inaugurācijas ballē. "Es domāju, ka Latvijā tā uzskatāma par stila ikonu. Tā saistās ar sievietes tēlu, kas atstājusi būtiskas pēdas Latvijas vēsturē. Tērpu radījis pazīstamais Rīgas modes dizainers Aleksandrs Bibergals. Tas ir roku darbs un ļoti veiksmīgi izceļ visu, kas izceļams, un noslēpj visu, kas slēpjams," vērtē Aleksandrs Vasiļjevs.

Vai arī turpmāk modē gaidāmi kādi jauni atklājumi un jaunieviesumi, Aleksandrs Vasiļjevs uz šo jautājumu atbild noliedzoši: "Viss, ko varēja izdomāt modē, jau ir izdomāts. Tāpēc negaidiet no 21.gadsimta kādus īpašus atklājumus, ja vien mēs visi kādā brīdī neietērpsimies parandžās. Un tad sāksim visu no gala. Tas arī ir variants."

Aleksandra Vasiļjeva skaistāko vakartērpu kolekcijas izstāde "Ielūgums uz gadsimta balli" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma līdz oktobrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti