Latvijas Kara muzejā izstāde par flagmaņkuģi „Virsaitis"

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas Kara muzeja Latvijas armijas ekspozīcijas zālē atklāta ekspozīcija „Latvijas brīvvalsts flagmaņkuģis „Virsaitis"".

Ekspozīciju atklāja aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija. Klātesošos uzrunāja Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba pārstāvis jūras kapteinis Ingus Vizulis un Somijas ūdenslīdēju kluba „Divers of the Dark" pārstāvis Antti Apunen (Antti Apunen).

Jau ziņots, ka šā gada 4.septembrī no Tallinas ostas notika ekspedīcija uz Somu līcī nogrimušo Latvijas Kara flotes flagmani „Virsaitis", lai pie tā vraka novietotu piemiņas plāksni, tādējādi izrādot godu kuģim un tā komandai par viņu ieguldījumu Latvijas Kara flotes izveidē. Tāpat pasākuma laikā aizsardzības ministram Pabrikam tika nodots flagmaņa „Virsaitis" zvans, kas tagad nonācis Latvijas Kara muzeja īpašumā.

Zvans ir notīrīts, sagatavots tā, lai būtu izliekams publiskai apskatei. tas iekļauts ekspozīcijā, kas veltīta Latvijas armijai. Uz laiku ir deponēts arī kuģa "Virsaitis" sudraba modelis," stāsta muzeja starpkaru vēstures nodaļas vadītāja Barba Ekmane.

„Virsaitis" ir pirmais Latvijas Kara flotes kuģis, kas ūdenī tika nolaists 1921. gada 12. jūnijā un vēlāk pildīja flagmaņa funkcijas. 20. - 30. gados flagmanis pārstāvēja Latviju starptautiskos reprezentācijas braucienos un manevros.

Pēc padomju okupācijas 1940. gada 17. jūnijā „Virsaiti", tāpat kā pārējos Latvijas Kara flotes kuģus un zemūdenes, ieskaitīja Padomju Savienības Sarkankarogotās Baltijas Kara flotes sastāvā, tādēļ tobrīd kuģa komandieris bija Padomju Kara flotes virsnieks, taču kuģa apkalpē joprojām bija vairāki latvieši. Latvijas Kara flotes flagmanis „Virsaitis" II pasaules kara laikā - 1941. gada 2. decembrī, evakuējot Padomju armijas daļas no Hanko pussalas Kara bāzes, sadūrās ar mīnu un nogrima.

Latvijas Kara flotes flagmaņa „Virsaitis" vraku 2005. gadā uzgāja somu ūdenslīdēji, bet 2008. gadā to somu vēsturnieki arī identificēja. Taču Latvijas Kara muzeja eksperti par faktu, ka ir atrasts Latvijas pirmais flagmanis, uzzināja tikai 2011.gada oktobrī, kad interesi par kuģa vēsturisko nozīmi izrādīja somu ūdenslīdēju grupa, gatavojot dokumentālo filmu par Hanko pussalas evakuāciju.

Bet, piedaloties ekskursijā „Tā tapa valsts - Latvija", lieli un mazi apmeklētāji tiek aicināti uzzināt par mūsu valsts izveidošanās procesu, kā arī aplūkot un izpētīt vienīgo vizuālo liecību no Latvijas valsts proklamēšanas brīža, leģendāro Latvijas vēstures relikviju, Viļa Rīdzenieka lielformāta kolorēto oriģinālfotogrāfiju „Latvijas valsts pasludināšana 1918. gada 18. novembrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti