Dienas ziņas

Starptautiski atzīst vēl vienu Latvijā atklātu asteroīdu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kara muzejam dāvinājums - Krievijas drons no karalauka Ukrainā

Kara muzejs dāvinājumā saņem karalaukā Ukrainā neitralizētu Krievijas dronu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Latvijas Kara muzeja krājumu papildinājusi jauna liecība par Krievijas karu Ukrainā – muzejs saņēmis dāvinājumā Krievijas armijas bezpilota lidaparātu "Orlan-10", kuru neitralizēja Ukrainas aizstāvji. Šis drons ir pirmais eksponāts, kas raksturo dronu karu laikmetu un pirmā šāda liecība Latvijas muzejos. 

Šis ir galvenais un izplatītākais bezpilota aparāts Krievijas bruņojumā. Krievijas armija dronu "Orlan-10" izmanto, lai koordinētu artilērijas uguni un izlūkotu. Krievija tos sāka ražot 2010. gadā, un jau 2014. gadā pielietoja karā pret Ukrainu. Bezpilota lidaparātu izmantošana ir viena no tagadējā kara raksturīgākajām iezīmēm. 

Latvijas Kara muzeja direktore Kristīne Skrīvere norādīja: "Ukrainas aizstāvji dronu šī gada pavasarī pārtvēra un nosēdināja. Tā ir savā ziņa unikāla liecība ne tikai par notiekošo karadarbību Ukrainā, bet arī par jaunu laikmetu militārajā industrijā, kur plaši tiek izmantoti šādi lidaparāti."

Dronu nogādāt līdz muzejam palīdzēja akcijas "Tviterkonvojs" pārstāvji. 

"Tviterkonvoja" pārstāvis Gintars Mednis sacīja: "Tu dzen ne tikai mašīnas. Vajag sagādāt ģeneratorus. Vajag šīs liecības. Es domāju, kāpēc es to nevarētu izdarīt? Ir cilvēki, kam varu to pajautāt. Mana lieta ir vienkārši nogādāt. Neko sarežģītu es jau tur neesmu izdarījis."

Dronu sagādāt palīdzējis brīvprātīgais Andis Priednieks, kas dzīvo Ukrainā. Kara laika liecības meklē arī kolekcionāri, kuri par šādām trofejām Ukrainas aizstāvjiem gatavi maksāt lielu naudu, ko ukraiņu karotāji iztērē, lai iegādātos frontei vajadzīgās apvidus automašīnas.

Mednis pauda: "Izdevās tā, ka viņi tomēr nepārdeva kolekcionāriem, bet atstāja mums, Latvijas muzejam. Tas ir patīkami, ka viņi saprata, ka mums tas ir svarīgi. Tas ir nākamajām paaudzēm, lai nekad neaizmirstu to, kas notiek Ukrainā. Lai nākamām paaudzēm, maniem bērniem, mazbērniem, lai vienmēr ir redzams."

Iepriekš "Tviterkonvoja" pārstāvji muzejam ir sagādājuši vērtīgas un unikālas liecības no frontes. Ukrainas karavīru iznīcinātais okupantu drons vēl jāsagatavo izlikšanai ekspozīcijā. Muzeja apmeklētāji to varēs apskatīt septembrī. 

Krievijas armijas drons no Ukrainas kara lauka tiek nodots Kara muzejam
Krievijas armijas drons no Ukrainas kara lauka tiek nodots Kara muzejam

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Pretuzbrukuma gaitu apgrūtina efektīvu uzbrukuma ieroču trūkums, mīnu lauki un Krievijas okupācijas spēku nocietinātās pozīcijas, tomēr Ukrainas armija pamazām virzās uz priekšu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti