Latvijas Banka izlaiž unikāla veidola kolekcijas monētu «Zeme»

Latvijas Banka ceturtdien, 22. decembrī, izlaiž unikāla veidola un tehniskā izpildījuma 5 eiro kolekcijas monētu "Zeme".

Monētas grafiskā dizaina autors ir arhitekts Mārcis Kalniņš, kuram tā ir debija monētu mākslā. Mārcis Kalniņš ar šīs caurspīdīgās monētas ideju 2015. gadā uzvarēja Latvijas Bankas rīkotajā inovatīvas eiro kolekcijas monētas konkursā. Monētas izgatavošanā izmantotais materiāls – perlukors – ir inovatīvs keramisks materiāls ar augstu mehānisku, ķīmisku un termisku izturību un izcilām optiskām īpašībām. To izmanto lāzerierīcēs, bruņojumā (aizsardzībai no trieciena), medicīniskās un optiskās iekārtās un citur.

„Tā ir unikāla veidola un tehniskā izpildījuma monēta, kas veidota no speciāla caurspīdīga materiāla – perlukora. Tajā ir attēlota maza zemeslode lielā caurspīdīgā perlukora ripā, gredzenā vai diskā. Un šī monēta stāsta par Visumu, kurā kā maziņa saliņa peld planēta Zeme. Un tas ir bijis arī šīs monētas autora Francijā dzīvojoša latviešu arhitekta Mārča Kalniņa galvenā ideja, pamatdoma monētas zīmējumam, ar kuru viņš startēja Inovatīvo monētu konkursā 2015. gadā,” stāsta Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Jānis Silakalns par monētas dizainu

  Kolekcijas monēta "Zeme" izgatavota UAB ''Lietuvos monetų kalykla'' (Lietuva). Kolekcijas monētu veido sudraba ārējā gredzena ietverts perlukora gredzens, kura centrā atrodas no sudraba darināts izliekts Zemes atveids ar krāsu uzdrukā attēlotu fizioģeogrāfisko karti.

  Kolekcijas monēte "Zeme" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā (tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas). Monētas maksimālā tirāža – 5 000 eksemplāru.

  Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 85.00 eiro. Monētu no 22. decembra varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā. Monēta būs nopērkama arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos.  Latvijas Bankas kolekcijas monētas un citus numismātikas produktus iespējams iegādāties arī VAS "Latvijas Pasts" e-veikalā.

  Nākamais gads monētu mākslā lielā mērā paies valsts 100 gadu jubilejas zīmē un, kā ierasts, būs daudzveidīgs tēmu un dizaina risinājuma ziņā. Ar 2017. gada monētu programmu iespējams iepazīties šeit.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Izklaide
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti