Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar finanšu ministri Danu Reiznieci – Ozolu

Ieteikumi slīcēja glābšanai

Kā rīkoties slīcēja glābšanai - glābēju ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Karstās vasaras dienās ir grūti iztikt bez peldēšanās. Glābēji atgādina, ka ūdenstilpju tuvumā nevajadzētu lietot alkoholu vai citas apreibinošas vielas. Savukārt vecākiem uz pludmali jādodas nevis atpūsties, bet kā uz smagu darbu, jo bērni pie ūdens ir ļoti rūpīgi jāpieskata. 

Glābēji arī atgādina, ko darīt situācijā, ja pamanāt ūdenī slīkstošu cilvēku un kā sniegt pirmo palīdzību pēc slīcēja nogādāšanas krastā.

Glābt slīkstošu cilvēku ir jāmāk, lai rezultātā nenotiek dubultnelaime, kad dzelmē aiziet gan slīkstošais, gan viņa glābējs

Ja tomēr profesionālu glābēju palīdzība ir jāgaida ilgi un cilvēks jūtas gana drošs par savām spējām un spēku uz ūdens, tad der ieklausīties, kā pareizi sniegt palīdzību nelaimē nonākušajam.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Jānis Skrims atgādina: “Pie cietušā nekad neejam tiešā kontaktā. Tiešs kontakts nozīmē ar kailām rokām. Jāpaskatās apkārt, jāpameklē palīglīdzekļi, ar ko var ieturēt distanci no cietušās personas – tas var būt drēbes gabals, tas var būt zars, tā var būt kaut vai plastmasas pudele”.

“Ja šādas lietas ir, tad dodamies iekšā un, padodot šādu priekšmetu, varam censties izglābt personu,” atgādina Skrims.

Ja palīglīdzekļu nav, tad slīkstošais jāglābj no mugurpuses, lai viņš glābēju nevar aizķert ar rokām. Pirms došanās glābt nelaimē nonākušo, noteikti jāpiezvana 112 un jāizsauc palīdzība. Kad cilvēks ir nogādāts krastā, bet mediķi jāgaida pārāk ilgi,  jāsniedz pirmā palīdzība.

“Jāizvēlas vieta tāda, lai cietušais būtu ar galvu lejā. Lai šķidrumi, kas nonākuši elpceļā, patstāvīgi tek ārā no mutes dobuma. Nākamais, jāpārliecinās, vai cietušajam ir elpošana, vai nav,” stāsta Jānis Skrims.

Redzu, dzirdu, jūtu - trīs vārdi, kas jāatceras. Apskatot krūšu kurvi, noliecot ausi pie mutes, var sajust un sadzirdēt, vai slīcējs elpo. Ja nē, tad jāuzsāk netiešā sirds masāža un elpināšana.

“Veicam 30 sirds masāžas. Darām to, uzliekot abas delnas uz krūškurvja, aptuveni starp krūšu galiem un starp ribu lokiem un atslēgas kaulu, un 30 reizes cietušo masējam. Kad to esam izdarījuši pārejam pie mākslīgās elpināšanas, to mēs darām atgāžot galvu atpakaļ, atverot muti, aizspiežot degunu – viena ieelpa un otra ieelpa,” stāsta Skrims.

Pēc tam atkal pārejam pie netiešās sirds masāžas 30 reizes un elpināšanas. Nepieciešamības gadījumā darbs jāturpina, līdz ierodas glābēji. Arī tad ja, izvelkot slīkstošo krastā, viņš ir pie samaņas, jāizsauc mediķi, jo ir gadījumi, kad plaušās ieplūdušais ūdens rada dzīvībai bīstamas veselības problēmas daudzas stundas pēc negadījuma.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti