4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

4.studijas viešņa - Dārzkopības institūta vadošā pētniece LĪGA LEPSE

Dārzkopības aktualitātes: augsnes uzlabošana, saderīgi augi un lauka tomāti

Katru gadu, tuvojoties dārzkopības sezonai, aktuāli kļūst jautājumi par augsnes ielabopšanu un stādu stādīšanu. Atbildes uz tiem Latvijas Televīzijas raidījumā „4. studija” sniedza Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse.

Augsnes uzlabošana

Tuvojoties dārzkopības sezonai, skatītāju vidū aktuāls kļuvis jautājums par kvalitatīvas melnzemes iegādi. Vaicāta, kādām norādēm uz iepakojuma jāpievērš uzmanība, lai melnzeme būtu kvalitatīva, dārzkope norādīja, ka vairumā tirdzniecību vietu melnzeme nemaz nav pieejama. Tās vietā visbiežāk piedāvājumā ir substrāti – dažādu vielu maisījumi, kas paredzēti augu augšanai.

Tāpat dārzkope kliedēja mītu, ka ārzemēs ražotos substrātus nevajadzētu iegādāties sastāvā esošo kaitēkļu dēļ. „Iespējams, ka ārzemēs, arī Latvijā vai Lietuvā ražotajos substrātots ir tas, kam nevajadzētu būt,” atzina Lepse. Viņasprāt, pērkot substrātu, pircējam atliek paļauties uz ražotāju godaprātu, ka produkts ir patiesi sertificēts.

Atbildot uz skatītāja jautājumu par smagnējas augsnes uzlabošanu, dārzkope atzina, ka tas ir ilgstošs un mērķtiecīgs process. „Augsne ir smaga, plaisā un ir slikti strukturēta tad, ja tai pietrūkst organiskās masas jeb sīkbūtņu, kas rada augiem un augsnes veselībai labus apstākļus,” skaidroja Lepse, uzsverot, ka to mainīt var, palielinot organisko masu ar zaļmēslojumiem. Tāpat zaļmēslojums var ļaut izvairīties no mērķtiecīgas dārzeņu mēslošanas. Tomēr dārzkope atgādināja, ka var būt situācijas, kad augam nepieciešams papildu mēslojums, piemēram, pavasarī.

Pupas un kāposti – labi kaimiņi

Vaicāta par to, kādus augus ieteicams stādīt blakus, dārzkope uzsvēra, ka nepieciešams izmantot augu dabīgās īpašības. „Ļoti labi kaimiņi ir kāposti un pupas,” atklāja Lepse. Viņa skaidroja, ka pākšaugi piesaista atmosfēras skābekli, kuru tie izdala, sākoties veģetācijas beigu posmam. Tādējādi starp pākšaugu rindām iestādot kāpostus, tuvojoties rudeniem, tie uzņems pākšaugu izdalīto slāpekli un izmantos to galviņu veidošanai.

Tomāti zem klajas debess

Uz jautājumu, vai ārpus siltumnīcas iespējams audzēt tomātus, dārzniece atbildēja apstiprinoši – ar noteikumu, ka izvēlas atbilstošas šķirnes. Tomēr viņa uzsvēra, ka lauka tomātiem nepieciešams nepārtraukti saglabāt vienādu mitruma līmeni. Lai to izdarītu, virs tomātu dobes var izveidot nelielu nojumi, kas tos pasargās no vēja un mainīgajiem laikapstākļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Dārzs un mājas
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti