Vada ebreju muzeju un studē maģistrantūrā 72 gadu vecumā – Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Josifs Ročko

Skolotājs, novadpētnieks, Daugavpils ebreju kopienas muzeja dibinātājs daugavpilietis Josifs Ročko pirms trim gadiem saņēma piektās pakāpes Triju Zvaigžņu ordeni. Aizvadīto divu gadu laikā Josifs Ročko ir paspējis izdot jaunas grāmatas, turpina aktīvi iesaistīties Daugavpils sabiedriskajā dzīvē un jūtas pagodināts par savulaik saņemto augsto apbalvojumu.

Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Josifs Ročko
00:00 / 05:24
Lejuplādēt

Ar Ročko – vēsturnieku, novadpētnieku, Daugavpils ebreju kopienas muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” dibinātāju un vadītāju, arī Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri saruna notiek Daugavpils sinagogā, sarkanā mūra ēkā pašā Daugavpils centrā.

Enerģiskais pensijas vecuma vīrs stāsta par sevi īsi un kodolīgi: “Man ir 72 gadi. 2017. gadā par manu sabiedrisko darbu, uzrakstītajām grāmatām, par to, ka es nodibināju Daugavpils ebreju kopienas muzeju “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” saņēmu Triju Zvaigžņu ordeni.”

Ziņa par tik augstu valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni – viņu pašu un arī tuviniekus pa īstam pārsteigusi: “Ordenim mani pieteica Latvijas ebreju kopiena un draudžu padome. Tā bija diena, kad zvanīja no Rīgas ebreju muzeja direktors Iļja Lenskis un teica, ka esmu apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Es nenoticēju, domāju, ka apbalvots kāds cits cilvēks. Pirmais, kam es par to pastāstīju, bija mana sieva. Arī viņa sākumā nenoticēja, jo uzskatīja, ka tādu augstu apbalvojumu var saņemt tikai valsts vīri, karavīri un kādi ievērojami cilvēki, bet es esot tikai skolotājs. Protams, biju priecīgs.”

Gādīgi noglāstot pie žaketes piesprausto Triju Zvaigžņu ordeni, Ročko atzīstas, ka to viņam šorīt piespraudusi sieva un likusi būt uzmanīgam, lai nepazaudē, tāpēc ejot atpakaļceļā uz mājām ordenis esot jāievieto kastītē: “Ordenis glabājas mūsu mājās, blakus gultai nelielā skapī. Un man arī lepnums, ka esmu šī ordeņa kavalieris.”

Josifs Ročko ar Triju Zvaigžņu ordeņa.

Ročko uzskata, ka cilvēks nedrīkst slinkot: “Pirms 15 gadiem Rīgā iepazinos ar muzeja “Ebreji Latvijā” direktoru Marģeri Vestermani, kurš bija Rīgas geto ieslodzītais. Viņš izdzīvoja un izveidoja muzeju. Kāpēc lai es nenodibinātu ebreju muzeju Daugavpilī, jo mans tēvs arī bija Daugavpils geto iemītnieks? Tā radās ideja, un pamazām es sāku veidot līdzīgu muzeju savā dzimtajā pilsētā.”

Daugavpils ebreju kopienā bijuši cilvēki, kuri uzskatīja, ka muzejs nav vajadzīgs, bet to izveidoja.  Muzejam ir sava telpa Daugavpils sinagogas otrajā stāvā: “Nesen bija muzeja pastāvēšanas desmitā gadadiena. Muzejā ir ap 30 vitrīnām. Man ļoti patīk šis darbs, kaut gan tā ir tikai sabiedriskā aktivitāte, nekādu atalgojumu es par to nesaņemu.”

Te jāpiebilst, ka Ročko, neskatoties uz pētnieciskajam darbam, grāmatu rakstīšanai un citām sabiedriskajām aktivitātēm nepieciešamo laiku, arī tagad turpina studijas Daugavpils Universitātes maģistrantūrā un pēc diviem gadiem plāno iegūt vēstures maģistra grādu.

Ročko ir sarakstījis četras grāmatas. Divas no tām – vēsturiskie raksti “Ebreji Latgalē” un vēl divas  – “Izcilie Latgales ebreji”:

Viss atkarīgs no Dieva labās gribas; ja būs ļauts, es gribu vēl papildināt muzeju ar jauniem materiāliem, domāju uzrakstīt vēl divas trīs grāmatas un turpināt darbu Latgales, Daugavpils un Latvijas labā.

Triju zvaigžņu ordeņa stāsti

Raugoties uz pašreizējo situāciju valstī, kad daudzas nozares, tostarp arī tūrisms, pārdzīvo smagus laikus, Ročko neslēpj –  arī Daugavpilī tūristu ir mazāk, tostarp muzejā. Viņš pārliecināts, ka tagad nepieciešams atbalsts tiem, kurus visvairāk skāruši valstī ieviestie ierobežojumi.

“Es neesmu valstsvīrs. Man tikai šķiet, ka mūsu Aizsardzības ministrija ir ļoti bagāta institūcija,  un es domāju, ka valsts nauda būtu jātērē ne tikai aizsardzībai, bet arī šajā laikā jāpalīdz tādām nozarēm, kam tagad ir ļoti grūti. Nauda visvairāk nepieciešama mūsu attīstībai. Man šķiet, ka mūsu valdībai ir jādomā arī par citām sfērām,” uzskata Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt