Senlietu kolekcija Lazdukalnu pagastā kļuvusi par iecienītu tūristu vietu

Rugāju novada Lazdukalna pagastā pirms deviņiem gadiem tika izveidota privātā senlietu kolekcija “Saipetnieki”. Pa šiem gadiem eksponātu skaits palielinājies un saimnieks stāsta, ka drīz pietrūks vietas, kur priekšmetus izvietot. Tagad zemnieku saimniecības īpašnieka hobijs izvērties par tūristu iecienītu apskates objektu.

Iebraucot “Saipetnieku” mājas pagalmā var ieraudzīt kravas un vieglās automašīnas, katlus, dažādus senos darba rīkus, kā arī krāšņu daiļdārzu, kas iekopts vairāku gadu garumā. Šajā saimniecībā viss mainās, dārzā parādās jauni augi, pamazām tiek būvēta estrāde, tā pat arī privātā kolekcija kļuvusi tik liela, ka nu jau vairs nav vietas, kur visu izvietot.

Privātās senlietu kolekcijas īpašnieks Andrejs Stablenieks Latgales reģionālajai televīzijai rāda kādu mašīnu, ko atvedis no Jaunmārupes. "Jaunmārupē pirku gotiņas un tad pie saimnieces ieraudzīju šo mašīnu. Viņai tā nebija vajadzīga un tā es nopirku, tik pēc gada atgādāju ziemā šurp kā eksponātu. Viņa labā stāvoklī nav izrūsējusi, iedarbinājis vel neesmu, vel laika nav bijis," saka Andrejs.

Muzeja eksponātu vākšana un kolekcionēšana sākta 2002. gadā. Sākumā lielākā daļa priekšmetu glabājās ārā, bet tagad krājumi izvietoti speciāli eksponēšanai būvētās mājiņās.

Šeit var apskatīt vairāk nekā sešus tūkstošus lietu - sākot no senlaicīgiem sadzīves priekšmetiem, darba rīkiem, līdz pat automašīnām, motocikliem un pļaujmašīnām.

"Doma vispār nebija nekāda par muzeja veidošanu, vienkārši te kaut kādas vecas lietas pavācu, tad sāka te piedāvāt un tā viss aizgāja tālāk. Pats tādā azartā tiku, braucām meklējām, kaut kas piezvana piedāvā, nu tā pamazām, pamazām, reizē sākām dārzu veidot. Dārzs izveidojās no tā, ka tur ir tāda mitra vieta izaugusi, izdomājām dīķi izrakt un tā to krastu nelīdzinājām, sākām kā akmens dārzu veidot, tā tālāk aizgāja," stāsta saimnieks.

Kolekcijas īpašnieks vēlas izveidot bērnu rotaļu laukumu mazajiem apmeklētājiem, jo bieži viesi "Saipentiekos" ir ģimenes ar bērniem. Latgales reģionālajai televīzijai apmeklētājs Kaspars atzīst, ka viņam muzejā visvairāk iepatikušies kara ieroči, bet Kārlis no Gulbenes rosina uz uzlabojumiem.

"Es tagad domāju, cik bijis pacietības to visu savākt kopā. Prasītos, ka pie katra eksponāta biškiņ kaut kādu skaidrojumu [pielikt], tad jāstaigā vienam līdzi viss jāstāsta. Laukos esmu diezgan nodzīvojis, bet 50% pazinu un otru pusi vairs nē. Priekšstata vairs nekāda un, ja šitam man ir jāstāsta, kas ir kas, tad ir pavisam sarežģīti," saka Kārlis.

Andrejs paralēli privātās kolekcijas veidošanai ir izveidojis savu gaļas lopu saimniecību, kas ir kā peļņas avots privātā muzeja uzturēšanai un papildināšanai.

"Saipetnieki" pirms trim gadiem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti