Stiprie stāsti

Mežzinis un lauksaimnieks Māris Bērziņš jau 30 gadus ir arī zemessargs

Stiprie stāsti

Lindas Siliņas un Lauras Caunītes darbnīcā top 28 krāsu sveces un notiek Sajūtu vakari

Lūšu ģimene Lielvārdes pagastā rūpējas par 50 bišu saimēm un uzņem tūristus

Lūšu ģimene Lielvārdes pusē rūpējas par 50 bišu saimēm, gatavo unikālus produktus un uzņem tūristus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lūšu ģimene Ogres novada Lielvārdes pagasta "Stropēnos" izveidojusi ģimenes uzņēmumu "Lūšu drava". Līga Lūse ir biškope jau 48 gadus, viņas vedekla Lelde arī pabeigusi biškopības kursus, un nu abas rūpējas par 50 bišu saimēm. Lelde arī pati gatavo medus maisījumus ar ogām, šokolādi un riekstiem un uzņem tūristus, ģimene stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

Lielvārdes pagasta "Stropēnus" Līgas senči nopirka, kad pēc Daugavas uzpludināšanas nācās pamest iepriekšējo dzīvesvietu. 

"Senčiem bija Slabadas krogs, pašā Daugavas malā. Mums tagad gar robežu iet novadgrāvis, tā kādreiz bija Slabadas upīte, kas ietecēja Daugavā. Ķeguma hidroelektrostaciju uzbūvēja, un 1938. gadā vajadzēja atstāt to īpašumu.

Tā kā vecmāmiņa negribēja nekur prom iet no Lielvārdes, tad tuvākais bija šie "Stropēni", ko nopirka kā pagaidu māju, bet tūlīt sākās karš un nepaspēja neko jaunu uzbūvēt," stāstīja Līga. 

Tā arī gan Līga, gan vēlāk viņas dēls Jānis uzauguši mājā, ko nopirka kā pagaidu risinājumu, bet daudzus gadus vēlāk tai blakus Jānis pats savām rokām uzbūvēja māju savai ģimenei. 

Ikdienā Jānis strādā izglītības uzņēmumā "Lielvārds", kur atbild par tehnoloģiju produktiem, kas izmantojami mācību procesā – interaktīvajiem ekrāniem, mācību datoriem, sensoriem, datu uzkrājējiem. 

Savukārt viņa sieva Lelde nāk no Rīgas, ieguvusi izglītību kā tulkotāja, taču savā amatā nekad nav strādājusi. Mūsdienās lielākoties tulki strādā pie datora, kas komunikablajai saimniecei neiet pie sirds. Tāpēc viņa uzņem tūristus un vada dažādas medus meistarklases. 

Visi kopā viņi ir radījuši ģimenes uzņēmumu "Lūšu drava", kur galvenais nav liels medus apjoms, bet produkti ar pievienoto vērtību, un šobrīd no 50 bišu saimēm gadā ievāc no pusotras līdz trijām tonnām medus. 

"Līga ievāc medu, bet viņai savukārt ne visai patīk darboties ar klientiem. Sākotnēji "Lūšu drava" tikai iegādājās medu no Līgas. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē pārstumt pāri koridorītim – no Līgas saimniecības medu ar pavadzīmi nogādāt "Lūšu dravā", kas ir divu soļu attālumā," stāstīja Lelde. 

Vēlāk arī viņa kursos apguva biškopes zināšanas, un tagad 10 no 50 bišu saimēm ir viņas pārvaldībā. Tāpat Lelde atbild arī par medus maisījumu ražošanu. 

"Medus maisījumi tapa, jo Jāni, kas dravā audzis, parastais medus vairs neuzrunāja. Viņš medu neēd.

Tad izdomājām, ka šos produktus, kas ir ar skābām garšām, var ļoti labi piedāvāt cilvēkiem, kas tradicionālo medu ne īpaši ciena. Skābās garšas ir pievienotās ogas un augļi, bet pamatā paliek medus, kas ir veselīgais produkts, ko pa karotītei vajadzētu ieēst," skaidroja Lelde. 

"Savukārt medus ar šokolādi ir tāds kā "Nutella" aizstājējs, ko smērēt uz maizes," viņa piebilda. 

Gatavojot produktus no medus, jādomā ne tikai par to garšu, bet arī izskatu. Etiķetes, dizains, mārketings, piegāde, finanses – šie jautājumi ir Jāņa pārziņā. 

"Nav vairs tā, ka var tirgot parastu medu parastās burciņās, ir daudz knifiņu, kas laika gaitā jāapgūst. Viens pastāvīgs klients, ar ko mēs lepojamies, ir Rīgas lidosta. Rīgas lidostas veikaliņos arī ir mūsu produkti jau daudzus gadus. Tūristi, kas brauc prom no Latvijas, ļoti bieži paķer mūsu produktus," lepns ir Jānis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti