Karikatūrists Gatis Šļūka: Joki var nepatikt, bet vardarbība nekad nebūs risinājums

Šonedēļ notikušais slaktiņš satīras žurnāla „Charlie Hebdo” redakcijā Parīzē radījis lielu kopības sajūtu pasaules karikatūristu saimē, tā intervijā Latvijas Radio sacīja viens no Latvijas pazīstamākajiem karikatūru meistariem Gatis Šļūka. Notikusī traģēdija atkal rosinājusi diskusijas par vārda brīvību un satīras robežām.

Karikatūru valoda ir universāla, bet izpratne par atļautā robežām un reakciju uz kritiku kardināli atšķiras. „Charlie Hebdo” gadu gaitā publicējis daudz provocējošu karikatūru, tostarp par pravieti Muhamedu, kas izraisījis sašutumu daudzu islāmticīgo vidū. Karikatūrists uzsver – joks var nepatikt, bet vardarbība nekad nebūs risinājums. Izslēgt kādu tēmu no apcerēšanas karikatūrās - vai tie būtu nacionālie jautājumi, vai reliģija - nozīmētu atteikties no vārda brīvības, uzskata Gatis Šļūka.

„Protams, ja turpmāk mēs šai tēmai vairs nepieķersimies, tā būs kā padošanās. Tomēr zīmēt karikatūras nav tas, kas burtiski kādu nogalināt. Es domāju, ka noteikti arī turpmāk zīmēs. Arī šī izdevuma tirāža nupat ir pieckāršojusies. Tas neapstāsies. Citādi atkal parādīsies kāda nākamā aizliegtā tēma, un mēs iesim otrā virzienā – nevis uz preses un izteiksmes brīvību, bet arvien pierausimies… Līdz kam tas var aiziet?”

Gata Šļūkas asprātīgie zīmējumi jau 15 gadu skatāmi „Latvijas Avīzē”. Pašlaik Šļūka gatavojas savas otrās grāmatas iznākšanai un atzīst, ka pēc ziņām par 12 bojāgājušajiem apšaudē „Charlie Hebdo” redakcijā sajūta ir ļoti neomulīga. Arī viņu notikušais mudinājis ņemt rokās zīmuli. „Savējos varam atbalstīt tikai zīmējot,” viņš saka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti