Sadaļas Sadaļas

Cilvēks ziņu virsrakstos: Nilsa Jansona sasaukto protestu sekas - bargāki sodi pedofiliem

''Es ilgi nedomāju, piecēlos kājās no datora galda un rīkojos,'' tā, atceroties šis vasaras notikums, saka liepājnieks Nilss Jansons. Viņš aicināja cilvēkus protestēt pret maigajiem sodiem pedofilu lietā. Pie Liepājas tiesas izvērtās plašs pikets, kur rūca motocikli un sanāca liels skaits cilvēku. Efekts tika panākts, jo lietu skata atkārtoti.

Liepājas tiesa piespriež piespiedu darbu diviem vīriešiem – tēvam un dēlam, kuri seksuāli izmantojuši piecgadīgu meiteni. Šī ziņa izraisīja neizpratnes vētru visā Latvijā. Liepājnieks Nilss Jansons rīkojās:

„Izlasot šo ziņu medijos, tajā rītā es sapratu, ka nevar neko nedarīt. Varēja jau arī kāds cits piecelties kājās no tā datora galda un iziet ārā. Es piecēlos, sapratu, ka tas ir jādara. Nebija ilgas pārdomas vai izvērtējuma, es pat nesazinājos un nekonsultējos ar ģimeni. Es vienkārši kā cilvēks sapratu, kas ir jādara. Uzrakstīju iesniegumu un aizgāju uz domi.”

Ziņa ātri izplatījās sociālajos tīklos un to pārpublicēja Latvijas portāli, atceras Nilss. Līdz ar to pie Liepājas tiesas sapulcējās liels skaits cilvēku, viņu vidū vecāki ar bērniem. Atmosfēra uzkarsa arvien vairāk.

Lai atnākušos sadzirdētu vēl labāk, ieradās motociklisti un pierūcināja ielu pie Liepājas tiesas ēkas. Pie Liepājas tiesas durvīm stāvēja arī trīs bērnu tētis Nilss Jansons. Kad bērns pats sevi nevar aizsargāt, jārīkojas sabiedrībai. Kāda būs rezonanse liepājnieka aicinājumam, viņš pat nenojauta.

„Mēs savu attieksmi izrādījām 80. gadu beigās, 90. gadu sākumā saistībā ar Latvijas neatkarību. Kad es izdarīju lēmumu, es nezināju, cik cilvēku atnāks. Man bija svarīgi zināt, cik atnāks mani draugi, ar kuriem satiekos ikdienā. Ja cilvēks ir spējīgs līdz just, tad viņš nāk pats,” spriež Nilss.

Bērnu vecāki šo Liepājas tiesas piespriesto sodu uztvēra īpaši emocionāli, arī divu bērnu mamma Natālija Vecvagare. Intervija no 17. jūlija protesta akcijas: „Šie likumi nav normāli. Es gribu, lai likumi sargā manus bērnus, nevis sargā pedofilus. Es uzskatu, ka pedofiliju nevar izārstēt ar sabiedrisko darbu. Nav normāli, ja tas skan no tiesneša vai prokurora mutes.”

Sabiedrības spiedienam pedofilu lietā bija nozīme, uzskata Nilss Jansons. Liepājas tiesas lēmumu vēlreiz skatīja Kurzemes apgabaltiesā.

„Runājot par problēmu kā tādu, par seksuāliem noziegumiem pret bērniem, tad likumdošanas līmenī ir notikušas izmaiņas.

Man un tiem, kuri atnāca tajā dienā, bija vērts piecelties un izrādīt savu attieksmi. 12. novembrī Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, kas nosaka arī bargākus sodus par seksuālo vardarbību pret bērniem. Tas vien liecina, ka bija vērts. Pieaugs ticība Latvijas pilsoņiem, cilvēkiem, ģimenēm, ja tu izrādi savu attieksmi, ka tam var būt rezultāts.

Tu nevari sēdēt un uzrakstīt komentāru. Likuma pieņēmēji tavus komentārus nelasīs, jādara kaut kā savādāk,” ir pārliecināts Nilss.

Kurzemes apgabaltiesa tā sauktajā Liepājas pedofilu lietā nolēma, ka iepriekšējais spriedums tiek pilnībā atcelts un lieta tiek nosūtīta atpakaļ uz Liepājas tiesu, kurai tā jāizskata citā tiesnešu sastāvā. Jāsaka gan, ka tieši šādu pavērsienu vēlējās apsūdzētie. Savukārt cietušās meitenītes aizstāvji ir pārliecināti, ka abu vīriešu vainu izdosies pierādīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt