Labrīt

Trešās grupas invaliditātes kāpumu skaidro ar krīzes gadiem un izmaiņām vērtēšanā

Labrīt

ES vēlas saglabāt iespēju ārkārtas gadījumos apturēt bezvīzu režīmu

Bēgļu stāsti Latvijā: Ahmeda sapnis – tulka darbs vai savs irākiešu ēdienu restorāns

Bēgļu stāsti Latvijā: Ahmeda sapnis – tulka darbs vai savs irākiešu ēdienu restorāns

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

46 gadus vecais Ahmeds ir no Irākas, no Bagdādes. Viņš Latvijā ieradies kopā ar ģimeni un šeit uzturas deviņus mēnešus. Vīrietis nākotnē cer Latvijā izveidot irākiešu tradicionālo ēdienu restorānu vai iegūt tulka kvalifikāciju, lai palīdzētu citiem patvēruma meklētājiem.

Uz norunāto interviju smaidīgais Ahmeds ierodas kopā ar abām meitām un sievu. Viņš ir liels jokdaris, jo pirms intervijas izsaka smieklīgas frāzes latviešu valodā.

Irākā Ahmeds strādājis starptautiskā degvielas uzpildes uzņēmumā, bet viņa sieva Duha strādājusi bankā.

Kamēr ģimene gaida tiesas lēmumu par iespējamu patvēruma piešķiršanu Latvijā, Ahmeds cenšas iemācīties latviešu valodu.

"Man patīk latviešu valoda," teica Ahmeds, kuram ar latviešu valodas apguvi gan neiet tik viegli, kā abām pusaugu meitenēm. Tāpēc intervijas laikā nereti meitenes palīdz tētim noformulēt domu un šo to arī pasaka priekšā.

Arī sieva ir uzcītīga palīdze. Šmaukšanās dēļ arī latviešu valodas pasniedzēja Ahmedu iesaukusi par Lapsu, un tagad šādi jokojot viņu sauc arī paša ģimenē. Par to, ja izteikt domu tik viegli nesanāk, vīrietis mazliet nokaunas un ātri pāriet uz angļu valodu, kurā sarunāties ir daudz vieglāk.

Vīrietis stāsta, ka atbildes uz skolotājas uzdotajiem jautājumiem latviešu valodā sākotnēji mēģinājis tulkot internetā, taču tagad ir apņēmies iemācīties valodu, cik labi vien iespējams. Ļoti palīdzot skolotāja Dace.

Ahmeds tāpat stāsta, ka mācās arī turku, kurdu un persiešu valodu, jo vēlētos Latvijā iegūt tulka – tulkotāja kvalifikāciju. Sākotnējā iecere bijusi kopā ar ģimeni atvērt nelielu irākiešu restorānu, kurā piedāvātu vietējiem tradicionālu Irākas maizi, kas atgādina lavašu, vai vietējos pīrādziņus, piepildītus ar datelēm.

Neliels bizness tepat Rīgā ļautu uzturēt ģimeni, varētu maksāt meitai par studijām universitātē, taču tagad Ahmeds ir izlēmis apgūt citu profesiju, ja valsts piešķirs bēgļa vai alternatīvo statusu.

Ar skumjām viņš teic, ka Bagdādē – pilsētā, no kuras nāk arī viņa ģimene, – pēdējais terora akts bijis vēl šajā mēnesī, un situācija nav stabila arī kaimiņu reģionos.

Tāpēc vīrietis domā, ka patvērumu Latvijā turpmāk lūgs vēl vairāk cilvēku, arī no Afganistānas un Irānas, un viņš cer šiem cilvēkiem palīdzēt tulkojot.

Arī Ahmeds, šurp ierodoties, nepārzinājis Latvijas likumus un valodu, tāpēc pašā sākumā bijis ļoti grūti. Viņš cer palīdzēt citiem patvēruma meklētājiem, jo zina, kas tiem jāpārdzīvo.

Pagaidām ģimene vēl tikai gaida tiesas lēmumu par iespēju palikt Latvijā. Nobeigumā arī Ahmedam ir padomā vēlējums Latvijas Radio klausītājiem. Un, lūk, ko viņš teica: "Es vēlos šeit dzīvot ar savu ģimeni. Veiksmi visiem!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti