Lāsma Raupe pēc gandrīz 10 gadu dzīves Anglijā pirms trīs gadiem atgriezās uz dzīvi Latvijā. Viņa Latvijas Televīzijai izrādīja vietu, kur aug zemenes, un lepojās, ka pirmajā gadā no siltumnīcas novāca vairāk nekā 259 kilogramus.
Savukārt par atgriešanās iemesliem viņa sacīja: "Gribējās vairāk brīvības, jo tur tomēr viss ir šauri, daudz cilvēku, dzīvoklī mēs dzīvojām. Gribējās zemi. Es jau biju pieradusi. Es gan no Rīgas esmu, bet es visas vasaras šeit pavadīju. Tās man dzimtas mājas, un opītis ar omīti te bija. Es biju pieradusi, ka laukos varu rušināties."
Kopā ar dzīvesbiedru Anglijā pelnījuši labi, tāpēc atgriešanās dzimtenē bija kā lēciens nezināmajā.
Pirms tam sešus gadus Latvijā pavadījuši tikai vasaras. Lāsmas ideja bija Vecklinčos audzēt kaņepes 8 hektāru platībā.
Viņa pastāstīja: "Iesēju vienā dienā ar rokām vienkārši visu. Ļoti skaisti bija, un tad gaidīju, ka augs. Meditēju visu vasaru. Skatījos, kā aug, visur putekšņi lidoja. Pieturā izkāpjot, varēja sajust un redzēt, kā visur lido gaiši zaļi putekšņi. Policija arī bija ievērojusi, ka lido putekšņi. Viņi ceļa galā bija piebraukuši, kaut kur pētīja. Man neprasīja neko."
Bizness no kaņepēm nav sanācis, tāpēc turpmākajos gados pievērsusies dārzeņu audzēšanai. Lāsma savulaik studējusi meža inženieros, kur viens no mācību priekšmetiem bijis traktortehnika, un tā laikā viņa nokārtojusi šī transportlīdzekļa vadītāja apliecību.
"Man tur gāja briesmīgi. Pasniedzējs teica, ka viņš cer, ka man būs labs tehniķis, jo es neko nesapratu no tā, kas tur notiek. Bet braukt es varu," smejoties stāstīja Vecklinču saimniece.
Savu 18 hektāru saimniecību Lāsma iekopusi netālu no Raunas. Tas ir ievērojams dzimtas īpašums, kas tagad radinieku starpā sadalīts mazākos zemes gabalos.
"Vairāk nekā 200 gadus mēs te dzīvojam. Tas ir mans sestās pakāpes brālēns. Viņš arī ir Klinču mantinieks. Klinčus izpirka kā vienus no pirmajiem no muižnieka. 100 hektāri ir Klinči."
Atgriešanos dzimtenē Lāsma nenožēlo.
"Šeit ir ļoti daudz iespēju visu kaut ko darīt un piedalīties. Mājas kafejnīcas rīkoju angļu stilā un festivālu rīkoju," viņa uzskaitīja.
Nu jau septiņus gadus tepat pļavā sabrauc jaunie dīdžeji no dažādām valstīm, lai uzstātos publikas priekšā pļavā, ko rīko viņas brālēns. Bet tagad Lāsmai priekšā pavasara darbi un jaunā dārzeņu audzēšanas sezona. Ziemas atpūtas brīdis no darbiem viņai ir beidzies.
"Jāizravē tas, kas ir. Tagad sakopu rabarberus, zemenes sakopšu. Tad jau man sāks augt pirmie lociņi, salātiņi, rukola, un tad jau atkal jafrēzē, jāvago kartupeļi. Vēl ir laiks līdz tam," viņa sacīja.