Andrejs Siliņš: Vairai Vīķei-Freibergai savu podkāstu!

Laikā no 2022. gada 22. augusta līdz 19. septembrim tika īstenota Latvijas Radio podkāstu jeb raidierakstu tiešsaistes aptauja, kuras mērķi bija vērtēt iespēju iegūt atgriezenisko saiti no Latvijas Radio klausītājiem, vērtēt Latvijas Radio podkāstu produktu atpazīstamību un gūt ieskatu Latvijas Radio podkāstu klausītāju paradumos. Aptaujā tika iegūtas 1032 derīgas aptaujas anketas. Aptauja nav uzskatāma par nacionāli reprezentatīvu, bet raksturo vismaz lielas daļas Latvijas Radio podkāstu klausītāju viedokļus.

Aptauja tika veikta interneta vidē, izplatot to Latvijas Radio sociālo mediju kontos, un aptaujas rezultāti apliecina, ka ar to izdevies uzrunāt regulārus podkāstu klausītājus (88,6% no aptaujas dalībniekiem klausījušies podkāstus pēdējā mēneša laikā). Kā populārākā vietne raidierakstu patērēšanai norādīta "Spotify", kam seko "YouTube". Pērn veiktajā nacionāli reprezentatīvajā aptaujā pavērās pretēja aina – video straumēšanas platforma "YouTube" bija pārliecinoša līdere starp Latvijas podkāstu klausītājiem. Rudenī Latvijas Radio aptaujas lietotāju vidū pamanīta arī šogad izveidotā Latvijas Radio lietotne.

Latvijas Radio lietotnē pieejams tikai sabiedriskā radio veidotais audio saturs – gan raidījumi, kas skan ēterā, gan oriģinālsatura podkāsti. Klausītāju vidū visi raidījumi tiek uztverti kā podkāsti, ja tie pieejami patēriņam digitālā audio formātā. Par to liecina populārākās atbildes uz jautājumu "Kurus Latvijas Radio veidotos podkāstus zināt?" Tur starp līderiem ir tikai viens tā saucamais oriģinālsatura raidieraksts – podkāsts par podkāstiem "Raidnīca". Visvairāk nosaukts info analītiskais raidījums "Krustpunktā", bet desmitniekā ir gan gadu desmitiem ēterā skanošais "Lieliskais piecinieks", gan salīdzinoši jauni produkti kā "Laikmeta krustpunktā", "Kā ir būt?" un "Brīvības bulvāris". Latvijas Radio veidotās ziņas podkāstu vidē parādījās tikai šogad, bet jau iemantojušas zināmu regulāro klausītāju loku.  

To, ka terminu "podkāsts" klausītāji uztver pēc tā oriģinālās definīcijas – proti, podkāsts ir satura patērēšanas veids, nevis formāts –, apliecina arī atbildes uz jautājumu par to, kādus podkāstus vispār klausās Latvijas Radio interneta lietotāji. Starp desmit biežāk minētajiem podkāstiem nosaukts raidījums "Krustpunktā". Arī sarakstā, kurā nosaukti labākie podkāstu vadītāji Latvijā, ir viens no "Krustpunktā" vadītājiem Aidis Tomsons.

Kā klausītākais podkāsts starp Latvijas un ārzemju podkāstiem minēts "Bize vaļā" – par to brīnīties nevajadzētu: šī komēdijas žanra podkāsta popularitāti apliecina spēja sekmīgi tirgot ne tās lētākās biļetes uz "dzīvajiem" pasākumiem. Decembra pirmajā pusē noritēja jau kārtējais šāds pasākums koncertzālē "Palladium". Savukārt podkāsts "Dokumentārijs", kas nebija desmitniekā jautājumā par Latvijas Radio veidotajiem podkāstiem, ir desmitniekā par podkāstiem kopumā. Tas liecina, ka nosaukums "Dokumentārijs" pats par sevi iedzīvojies klausītāju prātā, obligāti to nesasaistot ar Latvijas Radio zīmolu.

 Bez Tomsona par labākajiem podkāstu vadītājiem nosaukti arī viens no "Bize vaļā" trio Edgars Bāliņš, viena no podkāsta "Eitanāzija" vadītājām Annija Dārta Griguča, viens no "Jautājums no provinces" vadītājiem Dzintris Kolāts, kā arī raidieraksta "Cilvēkjauda" vadītāja Laura Dennler. Savukārt visvairāk aptaujas dalībnieki gribētu dzirdēt raidierakstu, ko vadītu bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tāpat auditorija podkāstos būtu žurnālistikas smagsvaram Jānim Domburam, kā arī mūziķim, cilvēktiesību cīnītājam Ralfam Eilandam un viņa draugam Paulam Timrotam. Aptaujas dalībnieki labprāt podkāstos dzirdētu arī Baibu Sipenieci-Gavari.

 

Savukārt tēmas, kas interesē satura klausītājus digitālajā vidē, variē no politikas līdz veselīgam dzīvesveidam. Joprojām aktuālas ir sarunas ar iedvesmojošām personībām, kā arī komēdijas un sporta žanrs. Līdz ar Latvijas Radio lietotnes parādīšanos Radioteātra veidotais saturs klausītājiem pieejams ērtā formātā pēc pieprasījuma. Lai gan latviešu valodā īsto kriminālstāstu ("true crime") žanra podkāstu nav daudz, Latvijas Radio aptaujas dalībnieku vidū tas ir gana iecienīts.  

Klausītājiem tīk dalīties ar saturu, kas viņiem patīk, – 86,4% aptaujas dalībnieku citiem vismaz reizēm iesaka podkāstus, kas pašiem gājuši pie sirds. Taču visbiežāk tas tiek darīts, nevis daloties ar to sociālajos tīklos, bet gan pastāstot personīgi. Tieši ieteikumi no draugiem un pazīstamiem cilvēkiem ir populārākais veids, kā klausītāji uzzina par jauniem podkāstiem.  

 

Latvijas Radio 2022. gadā izveidoja vairākus jaunus oriģinālsatura podkāstus. Maijā pirms ikgadējā Rīgas maratona klajā nāca sešu sēriju raidieraksts "Runājam par skriešanu ar Tomu Grēviņu". Rudens pusē Lota Ulmane piedāvāja piecas sarunas ar veiksmīgiem jauniešiem podkāstā "5 zem 25". Lieliski sevi podkāstu pasaulē pieteikuši Dīvs Reiznieks un Tālis Eipurs, kuri kopš oktobra ik nedēļu piedāvā raidierakstu par aktualitātēm saistībā ar Krievijas sākto karu Ukrainā "Drošinātājs". Podkāstā skanošās intervijas krievu valodā pieejamas arī raidierakstā "Предохранитель". Savukārt podkāstā "Dokumentārijs" visa gada garumā tika publicēti četri jauni stāsti.

Arī 2023. gadā Latvijas Radio turpinās attīstīt oriģinālsatura podkāstus, gan piedāvās jaunu, no ētera raidījumiem atvasinātu saturu raidierakstu lietotnēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti