Anda Rožukalne: Svētdiena, kurā robots uzrakstīja ziņu par Singajevsku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Svētdienas, 27. aprīļa, rīts nebija jauks ne mazākajā mērā, jo visi, kas dienas sākumā pārskata ziņas, ar gandrīz vienādu virsrakstu daudzās interneta ziņu vietnēs  ieraudzīja pirmo jaunumu - mūžībā aizgājusi aktrise Vera Singajevska.

Kad biju sapratusi šīs skumjās ziņas nesto saturu, mani apstulbināja informācija, kas nāca līdzi vienādajiem virsrakstiem: Mūžībā aizgājusi izcilā aktrise Singajevska (Delfi.lv); Mūžībā aizgājusi izcilā aktrise Singajevska (TVnet.lv); Mirusi izcilā aktrise Vera Singajevska (Apollo.lv).

Daži ne pārāk precīzi biogrāfiski fakti kā no nepilnīga CV, kas nekādā veidā nespēja raksturot šo personību un tās nozīmi. Ziņa, kuras izcelsmes avots bija aģentūra LETA, tās darbinieks bija jaunumu dzirdējis Latvijas Radio, savu satura uzticamību apliecināja ar sekojošu frāzi: "Kā liecina internetā pieejamā informācija..."

Kontekstā ar samulsumu par sniegtās informācijas kvalitāti atcerējos kolēģa Klāva Sedlenieka asprātīgo salīdzinājumu par interneta satura izcelsmi: ja saki, ka to lasīji internetā, tikpat labi vari teikt, ka populāru grāmatu lasīji grāmatplauktā. Sak, Hamleta autors ir trešais plaukts no augšas.

Bet nav smieklīgi, jo pāris klikšķu palīdzēja ieraudzīt arī "internetā pieejamās" informācijas par Veru Singajevsku visticamāko avotu - Vikipēdiju. Vēl pāris klikšķi palīdzēja pārliecināties, ka ir gan "internetā pieejama" daudz plašāka informācija par Veru Singajevsku. Tā atrodama tajos pašo ziņu portālos (TVnet; Delfi), daļa no šīs informācijas, gods kam gods,  pēc pāris stundām parādījās līdzās pirmajai ziņai kā papildu resursi.

Kontekstā ar samulsumu pār šādas kvalitātes atvadu ziņu no brīnišķīgās aktrises atcerējos pirms dažām nedēļām dzirdēto starptautiskā žurnālistikas krīzei veltītā konferencē. Tika pieminēts pētījums, kas pierādījis, ka cilvēki nespēj atšķirt ar programmatūras palīdzību izveidotas ziņas no žurnālistu veidotām ziņām. Runa bija par laika un sporta regulāro informāciju. Konferencē šis fakts tika apspriests ar domu, ka, pateicoties tehnoloģijām, žurnālistiem mazāk resursu jāvelta vienkāršu ziņu veidošanai, ka nu varētu būt vairāk laika stāstīt par ziņu jēgu.

Bet šī svētdienas ziņa man likās kā tāda, ko droši vien radījis "robots". "Roboti" ir precīzi, ja runa ir par ieprogrammēta satura savākšanu no gatavas informācijas plūsmas, bet tikai gudrākie "roboti" spēj novērtēt satura būtību, svarīgas detaļas, kontekstu. Izrādās, ir iespējams atšķirt cilvēka un "robota" veidotas ziņas. Un pašas ziņas arī atšķiras. Atšķiras tās, kuras mierīgi varētu rakstīt "roboti", un tās, kurās neiztikt bez cilvēkiem. Arī ziņa par Singajevsku pieder pie īpašajām.

Internets nav vainīgs pie tā, ka cilvēki visu grib tik ātri, ka informācijas viļņos gatavi veltīt vien īsu laiku pat svarīgākajiem pilieniem nemitīgajās ziņu šaltīs un šļakatās. Internets nav vainīgs, ka rodas "robotu" ziņas, pie tā nav vainīgas tehnoloģijas, jo internets ir brīnišķīgs vērtīgas informācijas avots. Konkrētās ziņas nabadzība nav "robota" izraisīta, informācijas savākšanas programmatūra un dažādas aplikācijas dara ļoti labu darbu, ja cilvēki spēj atšķirt informāciju no informācijas, ja spēj saprast informācijas un tās daļu nozīmes.

Līdz svētdienas pusdienas laikam un arī visas dienas gaitā šī ziņa bija arī lasītāko ziņu sarakstā pirmajās vietās. Jebkurš cilvēks būtu pelnījis ko labāku kā milzu auditorijai pieejamu ziņu, jebkurš. Arī jebkurš šīs ziņas lasītājs. Bet jo sevišķi Vera Singajevska.

Saprotu, ka šeit teiktais izskatās pēc subjektīvām skumjām par lieliskās aktrises un unikālās personības aiziešanu. Bet šo skumju nopietna daļa ir pārdomas par ziņu kvalitāti, par ziņām, kurām pietiek ar "robotu" un kuras neko nespēj pateikt. Vismaz neko tādu, kas būtu patiešām nozīmīgs.

Paldies, ka "robots" klausījās Latvijas Radio un uzrakstīja šo ziņu, bet kāds cilvēks, kurš kaut ko vēlas paziņot, kurš kaut ko saprot un spēj noskaidrot informāciju, arī tuvumā būtu ļoti noderējis. Šādus cilvēkus arī žurnālistikā "roboti" vēl nevar aizvietot, bet tos ar "robotiem", definējot prasības pret satura kvalitāti, reizēm aizvieto mediju vadītāji.

Tagad pilns internets ar trulu, formālu, primitīvu ziņu par aktrisi. Nebūsim naivi, tieši tā top daudzas ziņas.

Izsaku vislielāko sajūsmināta bērna un pieaugušā mīlestību neatkārtojamajai aktrisei, vidziļāko līdzjūtību viņas tuviniekiem un visiem, kas par Veru Singajevsku zina vai gribētu uzzināt vairāk arī viņai veltītajā atvadu ziņā!

P.S. Teiktais neattiecas uz otru svētdienas sēru ziņu, kas saturēja skumjo paziņojumu par dziedātāja Nika Matvejeva aiziešanu mūžībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti