Panorāma

Polijā piemin Otrā pasaules kara beigas

Panorāma

Kā vērtēt Lielbritānijas vēlēšanu rezultātus?

Lielbritānijā atkal būs vienas partijas valdība

Konservatīvajiem negaidīti pārliecinoša uzvara Lielbritānijas vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar konservatīvo uzvaru noslēgušās vēlēšanas Lielbritānijā, un tikuši pie pie 331 no 650 vietām, prognozē raidorganizācija BBC. Pašreizējā premjerministra Deivida Kamerona vadītie toriji ir ieguvuši lielāko sabiedrības atbalstu, sīvākos konkurentus kreisos leiboristus atstājot otrajā vietā un smagā sakāvē.

BBC prognozes liecina, konservatīvie  tiek pie 331 vietām, leiboristi 232, Skotu Nacionālistu partija – 56.

Eksperti prognozē dažādas valdības kombinācijas, kurās arvien līderis būs konservatīvie, un tas arī visai droši nozīmē referendumu Lielbritānijā par palikšanu vai izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

Ar urravām Lielbritānijas vēlēšanu rezultāti sagaidīti uzvarētāju Kamerona vadīto konservatīvo pusē. Pats Kamerons, kurš, visticamāk, veidos arī nākamo valdību, savā pirmajā uzrunā agri no rīta klāstīja, kā redz savus nākamos darbības gadus.

„Vēl pāragri sacīt, kāds tieši būs rezultāts pēc šīs nakts un pēc šī vēlēšanu kampaņas, taču man tā nozīmē visus tos grūtos lēmumus, kurus esam pieņēmuši pēdējos piecos gados, lai ieliktu stingrākus pamatus mūsu valsts ekonomikai un tagad varētu sacīt cilvēkiem - ja jūs gribat darbu, savu uzņēmumu, paši savu māju, drošību un cieņas pilnas vecumdienas – mēs esam jūsu pusē,” sacīja Kamerons.

Tikpat ļoti kā konservatīvie par panākumiem priecājas Skotu Nacionālistu partija, kura, kā saka analītiķi, teju noslaucījusi visus konkurentus no skotu politiskā galda. Absolūta uzvara, trešais labākais rezultāts kopumā un līdz ar to ievērojams skaits vietu britu parlamentā. Prieku nesteidzās slēpt bijušais Skotijas valdības vadītājs, nacionāļu līderis un vēl nebūt ne tik senā referenduma rosinātājās par Skotijas atdalīšanos no Lielbritānijas Alekss Salmonds.

„Skotu lauva šorīt ir rūkusi pāri visai Skotijas zemei,” viņš paziņoja.

Vilšanās un sakāves garša labējiem pretējā nometnē. Leiboristi, kuriem sākotnēji prognozēja ar konservatīvajiem līdzīgu rezultātu, ja ne pat uzvaru, galu galā ir zaudējuši krietni lielāku daļu atbalsta, nekā bija cerēts. Tiesa, joprojām paliek otrs lielākais spēks, taču sarūgtinājumu pirmajā uzrunā neslēpa partijas līderis Eds Milibends, kurš bija tuvu premjera krēslam, bet tagad, visticamāk, atkāpsies no partijas vadītāja krēsla.

„ Šī leiboristiem pilnīgi skaidri ir bijusi vilšanās pilna nakts, mēs neesam ieguvuši tos panākumus, kurus vēlējāmies nedz Anglijā, nedz Velsā, un Skotijā mūs aizskaloja nacionālisma plūdi,” atzina Milibends.

Bet par vislielākajiem zaudētājiem vēlēšanās uzskata liberāldemokrātus, kuri paliek ceturtie un ir zaudējuši ļoti būtisku vietu skaitu parlamentā.

Sagrāvi atzina arī partijas līderis Niks Klegs. „Ir līdz sāpīgumam skaidrs, ka šī ir bijusi ļauna un sodoša nakts liberāldemokrātiem,” pauda Klegs.

Nacionāļi jeb Eiropas Parlamenta deputāta Naidžela Farāža vadītā UKIP, kas prasa Lielbritānijas izstāšanos no ES un ar asiem izteikumiem ir vērsusies pret viesstrādniekiem no Polijas un citām Centrālās un Austrumeiropas valstīm, arī ir piedzīvojusi sagrāvi un savos komentāros ir skopa.

Taču Lielbritānijas un ES attiecības, un referendums par to, vai Apvienotajai Karalistei palikt vai izstāties no ES, būs. To Kamerons apsolīja arī vēlēšanu rezultātu paziņošanas rītā. „Politikā nedrīkst apiet smagos jautājumus, vai tas būtu budžeta deficīts, vai referendums par Skotijas palikšanu mūsu apvienotās Karalistes sastāvā, vai, patiešām, tas referendums, kas būs nākotnē un kas mums ir jāsarīko, lai izlemtu Lielbritānijas nākotni Eiropā,” norādīja britu premjers.

Tajā pašā laikā Kamerons ir solījis darīt visu, lai saglabātu Apvienotās Karalistes vienotību, ko patlaban šķoba skoti, kas prasa lielāku neatkarību un kam pēc nesenā referenduma, kurā skoti tomēr vairumā nobalsoja par palikšanu Lielbritānijas sastāvā, ir apsolītas dažas brīvības un priekšrocības arī likumu lemšanas procesā, par kurām interese tagad ir arī Velsai un kas līdzīgā kārtā pienāktos arī Anglijai un Ziemeļīrijai. Tieši Apvienotās Karalistes noturēšana kopā, kā lēš analītiķi, būs viens no britu valdības tuvāko gadu lielākajiem darbiem.

VIDEO: Vēlēšanu iznākumu vērē Latvijas Ārpolitikas institūta direktoram Andris Sprūds 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti