
Ārpus ētera / Spēles


Bija vērts gaidīt: lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ Tokijas olimpiskās spēles nācās pārcelt par vienu gadu, šovasar visai pasaulei ir ilgi gaidīta iespēja sekot arī kādām priecīgākām ziņām un sportistu sasniegumiem.

Ja uz Latviju pēkšņi atlidotu marsieši un viņiem būtu tikai pusotra stunda laika, lai uzzinātu ko vairāk par tautu, kas apdzīvo šo zemīti, tad labākais ieteikums būtu noskatīties filmu “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Jo šajā filmā ar vienkāršo un pat šķietami banālo sižetu ir meistarīgi iekļauta visa latvietības esence: gan mūsu labās, gan sliktās īpašības.

1814. gada Lieldienās nelielā Norvēģijas pilsētiņā Eidsvolā sapulcējās 112 Norvēģijas tautas pārstāvji, lai izveidotu Norvēģijas konstitūciju un tieši 17. maijā darbs bija paveikts un konstitūcija tika pieņemta. Cik daudz Tu zini par Norvēģiju, tās tautu, kultūru un vēsturi?

Iepērkoties mēs reizēm pievēršam uzmanību preces zīmolam un izcelsmes valstij, preces saturam vai kvalitātei. Cik daudz Tu zini par zīmoliem un precēm kas nāk no Ziemeļvalstīm?

60 gadu jubileju 6. maijā svin spožais amerikāņu aktieris Džordžs Klūnijs, kura rēķinā ir “Oskara” balva ne tikai kā aktierim, bet arī kā kino producentam. ASV prese savulaik viņu pasludināja par “seksīgāko vīrieti pasaulē”, bet zvērinātais vecpuisis Klūnijs nu jau vairākus gadus ir laimīgi precējies ar savu izredzēto Amalu un audzina dvīņus.

27. aprelī nu jau trešū godu piec kuortys tiks atzeimuota Latgolys kongresa dīna, kas kalendarā īraksteita, styprynojūt regionalū ideņtitati i atguodynojūt par viesturyskim nūtykumim, kas nu jau vairuok kai 100 godu tam atpakaļ 1917. goda pavasarī rysynuojuos Rēzeknē i beja svareigs sūļs ceļā iz vīnuotys naatkareigys Latvejis vaļsts izveiduošonu.

Mēdz sacīt, ka mūzikai piemīt dziedējošs spēks, bet radošums un pozitīvas emocijas stiprina imunitāti. Gan viens gan otrs mums šobrīd ļoti noderētu. Pēc nepilna mēnēša Nīderlandes pilsētā Roterdamā notiks 65. ikgadējais Eirovīzijas dziesmu konkurss un Nīderlandē tas notiks jau 5.reizi. Jāatzīst, ka Eirovīzijas dziesmu konkursā tieši Ziemeļvalstis guvušas lieliskus panākumus. Ko Tu zini par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu panākumiems Eirovīzijas dziesmu konkursa?

1961. gada 12. aprīlis ir ierakstīts cilvēces vēsturē kā diena, kad mēs pirmoreiz uzdrošinājāmies uz brīdi attālināties no savas mazās, mājīgās planētas, lai spertu pirmo soli Visuma plašumos. Žils Verns un Herberts Velss reiz varēja tikai fantazēt par lidojumiem uz Mēnesi, bet izrādījās, ka cilvēcei ir pa spēkam piepildīt šos sapņus.

Populārākie sporta veidi Zviedrijā ir futbols un hokejs, bet par norvēģiem saka, ka viņi jau piedzimst ar slēpēm pie kājām. Kāds dāņu skolotājs izdomāja rokasbumbu, jo meitenes negribēja spēlēt futbolu, bet kāds somu treneris treniņu procesā ieviesa nūjošanu.... Bet vai zini kāds ir populārākais sporta veids Islandē? Pārbaudi cik daudz Tu zini par sportu Ziemeļvalstīs?

Latvijā pēdējos gados ir slēgti vairāki cietumi (Šķirotavas, Vecumnieku, Brasas), jo ieslodzīto skaits sarūk vēl straujāk nekā Latvijas iedzīvotāju skaits. Pašlaik ieslodzījuma vietās atrodas aptuveni uz pusi mazāk ieslodzīto nekā pirms 10 gadiem un trīsreiz mazāk nekā 90. gadu beigās.

Vai Tu spēj saprast Urzulas fon der Leienas runu? Reizi gadā Eiropas Komisijas priekšsēdētājai ir jāatskaitās Eiropas Parlamentam par to, kas notiek Eiropas Savienībā.

Vai zini, ka Dāniju, Norvēģiju un Zviedriju saista sena kulturāla un lingvistiska radniecība? Daudzi dāņu, norvēģu un zviedru dialekti ir savstarpēji saprotami, un vairums skandināvu spēj saprasties, runājot katrs savā valodā.

Piecus miljonus vērtā valsts pētījumu programma “Covid-19 seku mazināšanai” rosinājusi zinātniekus ļoti īsā laikā izstrādāt virkni inženiertehnisku risinājumu prototipu, lai veselības aprūpes iestādēs un citās vietās ar augstu Covid-19 infekcijas risku palīdzētu pasargāt vai pat glābt cilvēku veselību un dzīvību. Tehnoloģiskie risinājumi veidoti, domājot par Latvijas apstākļiem.

Jau trīspadsmito reizi par sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“. 6. martā LTV1 un LSM.lv tiešraidē tiks paziņoti desmit balvas “Boņuks 2020” ieguvēji, kā arī par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā godināts tiks Voldemārs Voguls. Īsi pirms svinīgās ceremonijas piedāvājam noskaidrot, cik daudz tu zini par latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”.

Izsitumu tīfs, ļoti lipīga infekciju slimība, bija plaši izplatīta visā pasaulē jau kopš 16. gadsimta. Karadarbību rezultātā 20. gadsimta pirmajā pusē tā vairākkārt plosījās daudzās valstīs, arī Latvijā. Pēc slimības uzliesmojuma 20. gadsimta sākumā 1944. gadā tā atkal parādījās vairākās vietās Latvijā. Tolaik vietējā prese plaši rakstīja par izsituma tīfa slimību, un 1944. gada pavasarī dažos apriņķos tika izsludināti stingri ierobežojumi slimības apturēšanai.

18. maijā Roterdamā ar pirmo pusfinālu tiek plānots starts 65. Eirovīzijas dziesmu konkursam, bet divas dienas vēlāk Latviju tajā pārstāvēs dziedātāja Samanta Tīna. Kamēr fani un dalībnieki dzīvo konkursa gaidās, aicinām ikvienu konkursa entuziastu pārbaudīt savas zināšanas par Eirovīziju, tās dalībniekiem, Latvijas nacionālo atlasi, rīkotājpilsētām un citiem ar lielo dziesmu olimpiādi saistītiem faktiem. Vai spēsi atbildēt pareizi uz šiem 20 jautājumiem?

Pagājušā gadsimta 20. gados Latvijā darbojās romu aktīvists Jānis Leimanis. Viņš vāca savu folkloras kolekciju, kas pieejama Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā. Kolekciju veido teksti romu valodā ar paralēlu tulkojumu latviešu valodā. Tās ir gan daudzās viņa uzklausītās un pierakstītās pasakas un stāsti, gan dziesmu teksti, apraksti par romu dzīvesveidu, no romu valodas izzūdošie vārdi, romu palamu saraksts. Tas ir apbrīnojami bagātīgs materiāls romu cilvēkvēstures, valodas, kultūras izzināšanai

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Gudrs, vēl gudrāks" 2021.gadu 1.janvārī uzsāk kopā ar populārākajiem LTV raidījumu vadītājiem. Otro reizi gadu mijā realizējam Valtera Frīdenberga ideju un pie spēles pultīm stājas pieaugušie. Kā dalībniekiem veicās zinību pārbaudē – skaties raidījumā, bet šajā testā speciāli jums sagatavoti āķīgi jautājumi.

Kuram koronavīruss laupīja veselo saprātu, kuru “apzaga” vēlēšanās un kuram ellē paredzēta īpaša vieta? Gada izskaņā esam apkopojuši 16 spilgtus citātus, kas iezīmē šā gada nozīmīgākos notikumus Latvijā un pasaulē. Pārbaudi, vai vari atminēt, kurš ko ir teicis, un izaicini draugus pārspēt sevi!

Sestdien, 7. novembrī, ceturto reizi notiks pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā, bet jau tagad piedāvājam pārbaudīt savas latgaliešu valodas zināšanas, aizpildot testu.
Svarīgākais šobrīd


















