Sadaļas Sadaļas
Ārpus ētera / Spēles
Tests: Cik daudz Tu zini par Norvēģiju, tās tautu, kultūru un vēsturi?
1814. gada Lieldienās nelielā Norvēģijas pilsētiņā Eidsvolā sapulcējās 112 Norvēģijas tautas pārstāvji, lai izveidotu Norvēģijas konstitūciju un tieši 17. maijā darbs bija paveikts un konstitūcija tika pieņemta. Cik daudz Tu zini par Norvēģiju, tās tautu, kultūru un vēsturi?
TESTS. Džordžam Klūnijam 60. Noskaidro, cik daudz tu zini par slaveno aktieri!
60 gadu jubileju 6. maijā svin spožais amerikāņu aktieris Džordžs Klūnijs, kura rēķinā ir “Oskara” balva ne tikai kā aktierim, bet arī kā kino producentam. ASV prese savulaik viņu pasludināja par “seksīgāko vīrieti pasaulē”, bet zvērinātais vecpuisis Klūnijs nu jau vairākus gadus ir laimīgi precējies ar savu izredzēto Amalu un audzina dvīņus.
TESTS latgaliski: atzeimojūt Latgolys kongresa dīnu
27. aprelī nu jau trešū godu piec kuortys tiks atzeimuota Latgolys kongresa dīna, kas kalendarā īraksteita, styprynojūt regionalū ideņtitati i atguodynojūt par viesturyskim nūtykumim, kas nu jau vairuok kai 100 godu tam atpakaļ 1917. goda pavasarī rysynuojuos Rēzeknē i beja svareigs sūļs ceļā iz vīnuotys naatkareigys Latvejis vaļsts izveiduošonu.
Tests: Ko tu zini par Ziemeļvalstu panākumiem Eirovīzijā?
Mēdz sacīt, ka mūzikai piemīt dziedējošs spēks, bet radošums un pozitīvas emocijas stiprina imunitāti. Gan viens gan otrs mums šobrīd ļoti noderētu. Pēc nepilna mēnēša Nīderlandes pilsētā Roterdamā notiks 65. ikgadējais Eirovīzijas dziesmu konkurss un Nīderlandē tas notiks jau 5.reizi. Jāatzīst, ka Eirovīzijas dziesmu konkursā tieši Ziemeļvalstis guvušas lieliskus panākumus. Ko Tu zini par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu panākumiems Eirovīzijas dziesmu konkursa?
Tests: Ko tu zini par sportu Ziemeļvalstīs?
Populārākie sporta veidi Zviedrijā ir futbols un hokejs, bet par norvēģiem saka, ka viņi jau piedzimst ar slēpēm pie kājām. Kāds dāņu skolotājs izdomāja rokasbumbu, jo meitenes negribēja spēlēt futbolu, bet kāds somu treneris treniņu procesā ieviesa nūjošanu....  Bet vai zini kāds ir populārākais sporta veids Islandē? Pārbaudi cik daudz Tu zini par sportu Ziemeļvalstīs?
Tests: Cik daudz tu zini par mūsu kaimiņzemju valodām?
Vai zini, ka Dāniju, Norvēģiju un Zviedriju saista sena kulturāla un lingvistiska radniecība?  Daudzi dāņu, norvēģu un zviedru dialekti ir savstarpēji saprotami, un vairums skandināvu spēj saprasties, runājot katrs savā valodā.
TESTS: Noskaidro, ko spēj Latvijas zinātnieku radītās tehnoloģijas cīņai ar Covid-19!
Piecus miljonus vērtā valsts pētījumu programma “Covid-19 seku mazināšanai” rosinājusi zinātniekus ļoti īsā laikā izstrādāt virkni inženiertehnisku risinājumu prototipu, lai veselības aprūpes iestādēs un citās vietās ar augstu Covid-19 infekcijas risku palīdzētu pasargāt vai pat glābt cilvēku veselību un dzīvību. Tehnoloģiskie risinājumi veidoti, domājot par Latvijas apstākļiem.
TESTS: Vai esi latgaliešu kultūras eksperts? Noskaidro, cik daudz zini par balvu “Boņuks"
Jau trīspadsmito reizi par sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“. 6. martā LTV1 un LSM.lv tiešraidē tiks paziņoti desmit balvas “Boņuks 2020” ieguvēji, kā arī par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā godināts tiks Voldemārs Voguls. Īsi pirms svinīgās ceremonijas piedāvājam noskaidrot, cik daudz tu zini par latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”.
TESTS: Vai ierobežojumi izsitumu tīfa laikā 1944. gadā bija stingrāki nekā šodien?
Izsitumu tīfs, ļoti lipīga infekciju slimība, bija plaši izplatīta visā pasaulē jau kopš 16. gadsimta. Karadarbību rezultātā 20. gadsimta pirmajā pusē tā vairākkārt plosījās daudzās valstīs, arī Latvijā. Pēc slimības uzliesmojuma 20. gadsimta sākumā 1944. gadā tā atkal parādījās vairākās vietās Latvijā. Tolaik vietējā prese plaši rakstīja par izsituma tīfa slimību, un 1944. gada pavasarī dažos apriņķos tika izsludināti stingri ierobežojumi slimības apturēšanai.
Dīvāna eksperts vai absolūts guru? Pārbaudi, cik daudz zini par Eirovīziju!
18. maijā Roterdamā ar pirmo pusfinālu tiek plānots starts 65. Eirovīzijas dziesmu konkursam, bet divas dienas vēlāk Latviju tajā pārstāvēs dziedātāja Samanta Tīna. Kamēr fani un dalībnieki dzīvo konkursa gaidās, aicinām ikvienu konkursa entuziastu pārbaudīt savas zināšanas par Eirovīziju, tās dalībniekiem, Latvijas nacionālo atlasi, rīkotājpilsētām un citiem ar lielo dziesmu olimpiādi saistītiem faktiem. Vai spēsi atbildēt pareizi uz šiem 20 jautājumiem?
Barikāžu tests: Noskaidro, cik daudz zini par trīsdesmit gadus senajiem notikumiem!
Pirms trīsdesmit gadiem desmitiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju stājās uz barikādēm, lai nosargātu atjaunotās valsts neatkarību. Varbūt arī jūs bijāt uz barikādēm vai piedzīvojāt šos notikumus caur radio un televīziju. Iespējams, jums nav apzinātu atmiņu par barikādēm vai arī nemaz nebijāt dzimuši, esat par tiem dzirdējuši stāstos. Abējādi – esam sagatavojuši testu, kurā jums ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas par barikāžu laiku 1991. gada janvārī.
Ko nozīmē šie senie romu valodas vārdi, kas pirms gadsimta lietoti Latvijā?
Pagājušā gadsimta 20. gados Latvijā darbojās romu aktīvists Jānis Leimanis. Viņš vāca savu folkloras kolekciju, kas pieejama Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā. Kolekciju veido teksti romu valodā ar paralēlu tulkojumu latviešu valodā. Tās ir gan daudzās viņa uzklausītās un pierakstītās pasakas un stāsti, gan dziesmu teksti, apraksti par romu dzīvesveidu, no romu valodas izzūdošie vārdi, romu palamu saraksts. Tas ir apbrīnojami bagātīgs materiāls romu cilvēkvēstures, valodas, kultūras izzināšanai
Tests: Noskaidro, vai esi gudrs vai vēl gudrāks?
Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Gudrs, vēl gudrāks" 2021.gadu 1.janvārī uzsāk kopā ar populārākajiem LTV raidījumu vadītājiem. Otro reizi gadu mijā realizējam Valtera Frīdenberga ideju un pie spēles pultīm stājas pieaugušie. Kā dalībniekiem veicās zinību pārbaudē – skaties raidījumā, bet šajā testā speciāli jums sagatavoti āķīgi jautājumi.
TESTS: Kurš ko ir teicis 2020. gadā? Zini vai mini!
Kuram koronavīruss laupīja veselo saprātu, kuru “apzaga” vēlēšanās un kuram ellē paredzēta īpaša vieta? Gada izskaņā esam apkopojuši 16 spilgtus citātus, kas iezīmē šā gada nozīmīgākos notikumus Latvijā un pasaulē. Pārbaudi, vai vari atminēt, kurš ko ir teicis, un izaicini draugus pārspēt sevi!
Tests: Ko tu zini par ordeņiem un to vēsturisko evolūciju?
Pirms 102 gadiem – 1918. gada 18. novembrī tika pasludināta Latvijas valsts. 1924. gada 25. martā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu par civilo ordeni, kam jāizceļ varoņi, kuri sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt