
Ārpus ētera / Spēles


Pirms simt gadiem 1920. gada 7. jūnijā Latvijas Pagaidu valdība izdeva rīkojumu, kas aizliedza necienīgu himnas ''Dievs, svētī Latviju!'' izpildījumu. Līdz ar šo likumu valdība lika pamatu, lai ''Dievs, svētī Latviju!'' kļūtu par oficiālu valsts himnu. Tāpēc šogad jūnijā varam svinēt nozīmīgu gadskārtu mūsu himnai. Tomēr ''Dievs, svētī Latviju!'' ceļš līdz himnas statusam nebija gluds. Un tieši par šo ceļu piedāvājam pārbaudīt jūsu zināšanas šajā testā.

Ārkārtas situācija attiecas arī uz Lieldienām – vīrusam brīvdienu diemžēl nav. Ar kopēju mērķi apturēt Covid-19 izplatību Latvijā šogad Lieldienas jāsvin un tām jāgatavojas citādi, nekā ierasts. Piedāvājam izpildīt testu, lai ierobežojumi nepārsteigtu nesagatavotus.

Vai zini, kas jāievēro, atrodoties pašizolācijā, karantīnā un izolācijā? Testā atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, ko drīkst, ko nedrīkst un kā rīkoties konkrētās situācijās.

Ārkārtējās situācijas laikā cilvēkiem ir jāievēro 2 metru distance citam no cita. Daudzos gadījumos vairs nav iespējams noteikt, kur cilvēks inficējies. Ir jāpieņem, ka inficēties var jebkurš no jebkura. Kas šobrīd ir atļauts, lai mēģinātu uzveikt Covid-19 Latvijā? Piedāvājam izpildīt testu un noskaidrot.

Lai gan Covid-19 ir pirmā plaša mēroga epidēmija, kuru lielākā daļa no mums piedzīvoja savā mūžā, tā pavisam noteikti nav pirmā Latvijas vēsturē. Gadsimtu gaitā pār Latviju ir gājušas neskaitāmas epidēmijas, atstājot savas pēdas mūsu vēsturē. Pārbaudi savas zināšanas par epidēmijām un slimībām no akmens laikmeta līdz 20. gadsimtam.

Par spīti ieilgušajam karam Latvijas iedzīvotāji pirms 100 gadiem tik un tā atrada veidus, kā bagātināt garu caur mākslu vai slāpēt garlaicību uzdzīvē. Šie centieni tikai vēlreiz apliecina cilvēku spēju saglabāt savu cilvēcību pat visgrūtākajos apstākļos. Lai pietuvotos vēstures noskaņai, piedāvājam pārbaudīt zināšanas vai veiksmi, atbildot uz jautājumiem LSM.lv testā par mākslu, kultūru un izklaidi Pirmā pasaules kara izskaņā un Brīvības cīņu laikā.

Pirms simt gadiem šajās dienās notika pēdējās Latvijas armijas sadursmes ar bēgošajām bermontiešu vienībām. Līdz ar to pilnībā noslēdzās šis Neatkarības kara posms un sākās gatavošanās Latgales atbrīvošanai. Tāpēc, lai gan svētki jau ir nosvinēti un Bermontiādes simtgade pieminēta, piedāvājam iespēju pārbaudīt savas zināšanas par kaujām pret Bermonta armiju.

Seriāls “Rivjēra” straujiem soļiem tuvojas otrās sezonas noslēgumam. Attiecības starp Kliosu ģimeni un Džordžīnu ir nokaitētas līdz baltkvēlei. Pieļautas tik daudzas liktenīgas kļūdas, un tā vien šķiet, ka bagātais un tradīcijām piepildītais Kliosu nams pajuks pa vīlēm, bet Irina pastrādās kaut ko pavisam baisu.

1919. gada 8. oktobrī sākās izšķirošās cīņas Latvijas Neatkarības karā jeb tā dēvētā bermontiāde. Šie notikumi ir neatraujami saistīti ar Latvijai naidīgās Rietumkrievijas brīvprātīgo armijas komandieri Pāvelu Bermontu. Bermonta odiozā un avantūriskā personība, kā arī gadu atstatums ir radījis daudzus mītus un nostāstus. Šoreiz piedāvājam iespēju pārbaudīt savas zināšanas par vēsturisko Bermontu.

Krievijas pilsoņu karš savos mutuļos ierāva simtiem tūkstošu latviešu. Daļa latviešu entuziastiski atbalstīja boļševikus, citi ar tikpat lielu pārliecību cīnījās balto spēku pusē, kamēr pārējie šajā haosā centās atrast izeju un saglabāt savu kailo dzīvību. Šoreiz pievērsīsimies tiem latviešiem, kas atstājuši vislielāko iespaidu uz kara norisi.

1919. gada 19. augustā beidzot tika izsludinātas ilgi gaidītās Latvijas Satversmes sapulces vēlēšanas. Atzīmējot šo notikumu, piedāvājam pārbaudīt savas zināšanas un izspēlēt spēli, atbildot uz jautājumiem par politiskajām partijām un vēlēšanām Latvijā līdz 1919. gada augustam. Vēlam veiksmi!

Pirmajam pasaules karam ievelkoties, Eiropas ekonomika sabruka, un miljoniem eiropiešiem nācās saskarties ar savas dzīves laikā nepieredzētu trūkumu. Kara apstākļi spieda taupīt un domāt par jauniem veidiem, kā sagādāt vai aizvietot pat vispašsaprotamākās ikdienas dzīves nepieciešamības – pārtiku, higiēnas preces, apģērbu u.c. Latvijas iedzīvotāji cieta kopā ar pārējo Eiropu, apstākļiem kļūstot īpaši smagiem 1918. gadā un 1919. gada pirmajā pusē. Šajā testā Tev ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas par veidiem, kā Latvijas iedzīvotāji pirms simt gadiem risināja kara radītās problēmas.

1919. gada vasarā Kārļa Ulmaņa vadītā valdība bija izcīnījusi iespēju īstenot savu politiku Latvijā un uzsākt gatavošanos Satversmes sapulces vēlēšanām. Bet ceļš līdz šai iespējai nebija gluds. Pārbaudi savas zināšanas par Kārļa Ulmaņa politiskās karjeras pirmsākumiem un viņa vadītās valdības darba pirmo pusgadu LSM.lv "Dzīvās vēstures" spēlē!

No 1919. gada 10. maija līdz 26. jūnijam Andrievs Niedra vadīja Kārļa Ulmaņa valdībai alternatīvu Ministru kabinetu. Pats Niedra uzskatīja, ka viņa vadībā izdosies rast izlīgumu starp vācbaltiešiem un latviešiem un radīt labāku Latviju. Tomēr pēc sakāves Cēsu kaujās viņš daudzu acīs ir kļuvis par nodevēja simbolu Latvijas vēsturē.

1919. gada 22. maijā līdz ar Rīgas zaudēšanu sagruva Pētera Stučkas vadītā Padomju Latvija. Līdz maija beigām igauņu, latviešu un vācu spēki atspieda Sarkano armiju līdz Latgalei. Padomju Latvija līdzinājās traģiskam un nežēlīgam eksperimentam, tā īstenotājiem vēloties pārbaudīt radikālākās komunistu teorijas dzīvē. Ieskatu pusgadu ilgajā komunistu varas periodā ir snieguši projekta "lv99plus" autori. Pārbaudi savas zināšanas!

Saeimas deputātiem balsojumam trešdien, 29. maijā, tiks nodoti trīs Latvijas prezidenta amata kandidāti - Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, tiesībsargs Juris Jansons un "KPV LV" frakcijas deputāts Didzis Šmits. Par Levita personību un uzskatiem esam dzirdējuši jau vēlēšanās pirms četriem gadiem, bet pārējo divu kandidatūras un potenciālās vīzijas valsts prezidenta amatā ir mazāk zināmas. Šobrīd gan balsojums ir politiķu rokās. Taču, ja būtu iespēja izvēlēties kandidātu pēc viņu pārliecības, kurš no viņiem būtu tev tuvākais? Piedāvājam to pārbaudīt 12 citātu testā.

Jaunas vēlēšanas, jaunas partijas un jauni kandidāti. Vai piederība konkrētam politiskajam spēkam un vēlme būt pie varas spēj mainīt cilvēka domas? Piedāvājam pārbaudīt politisko atmiņu, atgādinot, ko 13.Saeimas deputāta amata kandidāti teikuši kādreiz un kā tas saskan ar to, ko viņi runā vai dara pašlaik.

24. septembrī Latvijā viesosies pāvests Francisks. LSM piedāvā testu par gaidāmo viesi, katoļu baznīcas vēsturi šajā pasaules malā, kā arī par citiem ar viņa gaišību saistītiem faktiem.

Katru piektdienu plkst. 12.30 mobilo tālruņu platformā "Playful.tv" Latvijas Radio 5 "Pieci.lv" organizē mūzikas erudīcijas spēli, ko vada kāda no "Pieci.lv" ētera personībām. Paralēli radio ēterā Artis Volfs cenšas atbildēt uz iespējami vairāk jautājumiem. Noskaidro, vai arī tu uz tiem spēj atbildēt! Volfs pagājušajā nedēļā spēja atbildēt uz desmit no šiem 12 jautājumiem. Kā veiksies tev?

Katru piektdienu plkst. 12.30 mobilo tālruņu platformā "Playful.tv" Latvijas Radio 5 "Pieci.lv" organizē mūzikas erudīcijas spēli, ko vada kāda no "Pieci.lv" ētera personībām. Paralēli radio ēterā Artis Volfs cenšas atbildēt uz iespējami vairāk jautājumiem. Noskaidro, vai arī tu uz tiem spēj atbildēt! Volfs pagājušajā nedēļā spēja atbildēt uz desmit no šiem 12 jautājumiem. Kā veiksies tev?
Svarīgākais šobrīd


















