Ārpus ētera
Cik daudz ir par daudz? Žurnālistikas ētika un privātums
Cik daudz ir par daudz? Žurnālistikas ētika un privātums
Žurnālisti pastāvīgi strādā ar informāciju par cilvēku privāto dzīvi un izmanto ne vien privātus datus, bet atklāj ļoti intīmas detaļas. Vispārējā dalīšanās ar datiem un to pašprezentācija tīmeklī plaši pavērusi personiskās informācijas vārtus. To sauc arī par privātuma cinisma laikmetu, kas skaidro nenoteiktības, bezspēcības un neuzticības pilnu attieksmi pret personas datu apstrādi digitālajās platformās, padarot privātuma aizsardzību subjektīvi bezjēdzīgu (Hoffmann, Lutz, & Ranzini, 2016). Tomēr Satversmē, citos normatīvajos aktos un visos profesionālās ētikas kodeksos minētais pienākums aizsargāt privātumu nav atcelts.
Baltkrievi zaudēja… Vai tomēr ne? Bēgles pārdomas īsi pirms Ziemassvētkiem
Baltkrievi zaudēja… Vai tomēr ne? Bēgles pārdomas īsi pirms Ziemassvētkiem
Pēc Padomju Savienības sabrukuma šķita, ka viss, kas ar to bija saistīts, ir beidzies. Nabadzība, standartizācija, stāvēšana rindās, varenais padomju cilvēks un valoda, kurā viņam būtu jārunā, un citādi domājošo represijas – viss bija pagātnē. Un padomju ideoloģijai neviens vairs nopietni neticēja. Tomēr padomju komunisma–sociālisma ideja izrādījās ārkārtīgi noturīga.
Toms Bricis: Vai sniegotā ziema atceļ klimata pārmaiņas?
Toms Bricis: Vai sniegotā ziema atceļ klimata pārmaiņas?
Šis karstuma vilnis Latvijā ir klimata pārmaiņu dēļ. Šī vētra Latvijā ir klimata pārmaiņu sekas. Šo sausumu Latvijā izraisījušas klimata pārmaiņas. Klimata pārmaiņas to un klimata pārmaiņas šito. Nu jau tās ir desmitgades, kad pat vismazākajās novirzēs no ikdienišķiem laikapstākļiem tiek vainotas klimata pārmaiņas. Un tad pienāk aukstuma vilnis, kad visi tie, kas ir plašajā klimata pārmaiņu skeptiķu spektrā, sāk dot pretī – nu, klimata pārmaiņas beigušās, kur tad ir tā sasilšana? 
Skaties REplay.lv ►Kanclere, kas iemidzināja Vācijas modrību. Angelas Merkeles pretrunīgais mantojum...
Skaties REplay.lv ►Kanclere, kas iemidzināja Vācijas modrību. Angelas Merkeles pretrunīgais mantojums
16 gadu ilgās valdīšanas laikā Vācijas kanclere Angela Merkele bija izslavēta kā ļoti spējīga "Krisenmanagerin", krīzes menedžere, kas sekmīgi spējusi izvest Vāciju un visu Eiropas Savienību caur vairākām krīzēm, sākot no 2008. gada finanšu krīzes līdz pat Covid–19 pandēmijai. Par šiem viņas panākumiem vēsta arī dokumentālā filma "Angela Merkele", kas bijušo kancleri pārsvarā attēlo pozitīvā gaismā.
Māris Rīmenis: Loģisks Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmums par 2030. gada spēlēm
Māris Rīmenis: Loģisks Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmums par 2030. gada spēlēm
Ziņa trešdien vakarā bija negaidīta, bet tomēr pamatota – Stokholma atkal netiks pie ziemas olimpisko spēļu sarīkošanas, un šis gods 2030. gadā pienāksies Francijai. Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) uz fināla sarunām nav uzaicinājusi arī Šveici, bet tai vismaz teju apsolīta iespēja sarīkot spēles 2038. gadā. Līdz ar SOK lēmumu atkrīt arī jebkādas diskusijas un strīdi par Siguldas trases pārbūvi un piemērošanu olimpiskajām spēlēm.
«Es turēju vārdu». Pāvilostā par personīgajiem līdzekļiem paplašināts memoriāls 1941. gadā nogalināt...
«Es turēju vārdu». Pāvilostā par personīgajiem līdzekļiem paplašināts memoriāls 1941. gadā nogalinātajiem ebrejiem
Divas melnā marmora plāksnes ar uzrakstu latviešu valodā un ivritā "Ārsta Levenšteina un citu upuru piemiņai. 29.10.1941" nesen tika noguldītas mežā netālu no Pāvilostas – līdzās pieticīgam granīta akmenim. Tās uzstādījis liepājnieks Māris Birznieks. Viņš izpildījis lūgumu, ko izteica cilvēks, kuru kādreiz izglāba dakteris Levenšteins. Ārsts vēlāk gāja bojā holokaustā.
Politoloģes sleja: Saeimas diriģente Daiga Mieriņa – spīkeres paveiktais un nepaveiktais
Politoloģes sleja: Saeimas diriģente Daiga Mieriņa – spīkeres paveiktais un nepaveiktais
Saeimas priekšsēdētāja, Saeimas spīkere, Saeimas prezidija vadītāja, viena no valsts augstākajām amatpersonām – tik dažādi tiek apzīmēts politiskās apvienības Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) politiķes Daigas Mieriņas ieņemamais amats, kurā viņa stājās šā gada 20. septembrī. Kā tad šo nozīmīgā amata darba saturu pirmo divu darba mēnešu laikā ir izdevies veidot esošajai priekšsēdētājai Mieriņai?
Ilona Skuja: Vai viegli lietot medijus?
Ilona Skuja: Vai viegli lietot medijus?
Starp demokrātiskas un pilsoniskas sabiedrības apdraudējumiem bieži un pamatoti tiek izcelta dezinformācija – mērķtiecīgi izplatīti nepatiesi fakti un stāsti, manipulatīvi sagatavota informācija ar apzinātiem noklusējumiem. Tomēr ne mazāks apdraudējums rodas, kad sākam dzīvot tādā informācijas telpā, no kuras ir izslēgti atšķirīgi viedokļi, un pārtraucam lietot profesionālus un kvalitatīvus medijus.
Vai Latvijā ir augsti nodokļi? Ekonomista Mortena Hansena sleja
Vai Latvijā ir augsti nodokļi? Ekonomista Mortena Hansena sleja
Vai Latvijā ir augsti nodokļi? Uzdodiet Latvijā šo jautājumu desmit cilvēkiem un vienpadsmit no viņiem atbildēs – jā… Vismaz – jokus pie malas – tā man šķiet pēc daudziem Latvijā nodzīvotajiem gadiem. Tomēr patiesība ir cita.
«Uz vārtiem sirpis un āmurs, bet mājās nāve un bads». Kāpēc ir svarīgi atcerēties holodomoru
«Uz vārtiem sirpis un āmurs, bet mājās nāve un bads». Kāpēc ir svarīgi atcerēties holodomoru
Katrā ceturtajā novembra sestdienā (šogad 25. novembrī) Ukrainā tiek pasludināta 1932.–1933. gada holodomora upuru piemiņas diena. Holodomorā gāja bojā apmēram 4,5 miljoni cilvēku. Pavisam PSRS tajā periodā bads izdzēsa aptuveni septiņu miljonu cilvēku dzīvību, tiek rakstīts arī par lielu skaitu upuru Kazahstānā un Krievijā. 2008. gadā Latvijas Saeima pieņēma deklarāciju par padomju represijām pret Ukrainas tautu. Holodomoru Ukrainā par genocīdu atzinušas tuvu trīs desmitiem valstu. 2023. gada 25. novembris ir jau 640. diena, kopš turpinās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā. Kāpēc personīgi man – vienkāršai baltkrievietei, kas pēc likteņa gribas atradusi otrās mājas Latvijā, ir tik svarīgi un tik vajadzīgi šie skaitļi?   
Anda Rožukalne: Par uzlīmi «Я русский», RUS.LSM.lv rakstu un kontekstu
Anda Rožukalne: Par uzlīmi «Я русский», RUS.LSM.lv rakstu un kontekstu
Maskavā, Krievijas Federācijas sasniegumu izstādes kompleksā, atklāts forums "Rossija", kurā kopā ar bērnu kori dziesmu "Я русский" izpilda dziedātājs Šamans (Jaroslavs Dronovs), 2023. gada 4. novembrī raksta medijs "Meduza", pieļaujot, ka forums ievada Putina nākamās prezidentūras kampaņu. Vienlaikus "YouTube" pieejams dziesmas "Я русский" ieraksts, kurā skatītāji ekstātiski reaģē, kad dziedātājs Šamans piespiež sarkanu "kodolpogu", kas ievietota uz skatuves uznestā koferītī. Šajās pašās dienās uzklausu kolēģu un ekspertu vērtējumus par RUS.LSM.lv rakstu Наклейка "Я русский" — сама по себе еще не оправдание войны. Все зависит от контекста / Статья (lsm.lv). Par to publicēts atzinums, konstatējot profesionālās ētikas pārkāpumu. Plašāks skaidrojums par to lasāms tālāk.
Diskusija. Profesionālā sporta sponsorēšana «Sporta studijas» podkāstā #120
Diskusija. Profesionālā sporta sponsorēšana «Sporta studijas» podkāstā #120
Latvijas Televīzijas "Sporta studijas" diskusija aizkulisēs par profesionālā sporta finansēšanu. Diskusijas viesi – Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Arnis Tunte, "VEF Rīga" prezidents Gatis Jahovičs, basketbola kluba "Rīgas Zeļļi" prezidents Edgars Buļs, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks sporta jautājumos, Latvijas telpu futbola izlases trenera asistents Guntis Apīnis. Diskusiju vada LTV sporta žurnālists Andris Auziņš.
Muzikālais rīts un svinības Kronenberga pilī. Kā poļi svinēja Latvijas valsts svētkus
Muzikālais rīts un svinības Kronenberga pilī. Kā poļi svinēja Latvijas valsts svētkus
Pirms Otrā pasaules kara Polija un Latvija bija sabiedrotās kaimiņvalstis, vienoja tās, kā to bija nosaucis profesors Ēriks Jēkabsons, "piesardzīgā draudzība". Tādēļ nebija pārsteidzošs tas, ka sakarā ar Latvijas valsts Neatkarības dienas svinībām, Polijas pilsētās notika viesības, tikšanās un koncerti, tāpat svinot arī Igaunijas, Zviedrijas un Somijas nozīmīgus valsts svētkus. 18. novembri svinēja Centrālā Polijā, valsts austrumos un rietumos, svinībām pievienojās arī Latvijas goda konsulāti un 1929. gadā dibināta Poļu-latviešu biedrība, kuras analogs bija arī Latvijā.
Brīvi vai uzticami? Žurnālistu profesionālā ētika sociālās tīklošanās platformās
Brīvi vai uzticami? Žurnālistu profesionālā ētika sociālās tīklošanās platformās
Vai žurnālistiem jāpiedalās diskusijās un jāizplata informācija sociālās tīklošanās platformās? Noteikti – jā, liecina aptuveni piecpadsmit gadu ilga pieredze. Tā gan ne vienmēr bijusi tā labākā gan no profesionāļu reputācijas, gan mediju interešu viedokļa. Tāpēc ietekmīgāko mediju ētikas kodeksos iekļautas normas, kas attiecas uz žurnālistu uzvedību "X" (iepriekš "Twitter"), "Facebook", "Instagram", "TikTok" un citās platformās.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd